Nädala idufirma

Ubik Solutions toob päikeseenergia pistikusse ka kõige pilvisema ilmaga

Ubik Solutions on Eesti idufirma, kes on valmistanud uudse inverteri, mis on võimeline koguma päikeseenergiat hulga efektiivsemalt ning tingimustes, kus tavalised päikesepaneelid energiat hästi ei kogu. Järgmisel nädalal on firma ühe finalistina esindamas Eestit ka Budapestis, kus toimub säästva energia idufirmade konkurss Power Up!

Geeniuse küsimustele vastas firma tegevjuht Andre Lindvest.

Mis on teie suur idee?

Ubik on arendanud uudse päikeseinverteri, mis võimaldab töötada laiema sisendpinge vahemikuga. See tähendab, et meie inverter, või siis Optiverter, mis on Ubiku poolt antud nimetus uuele tehnoloogiale, on võimeline töötama oluliselt efektiivsemalt kehvemates ilmastiku ja varjutusega oludes ja saada kätte rohkem energiat päikesepaneelist.

Mil viisil võib teie toode muuta päikeseenergia kasutamist lõpptarbija jaoks?

Lõpptarbija jaoks on väga oluline, et toode oleks funktsionaalne, töökindel, lihtne kasutada ja konkurentsivõimelise hinnaga. Nendest omadustest lähtudes on Ubik ka oma toodet arendanud. Lisaks kõrgele efektiivsusele ja paneeli optimeerimise võimekusele, mis võimaldab paneelist rohkem energiat kätte saada, on meie tootel mitmed olulised eelised, mis muudavad selle lihtsalt paigaldatavaks ja mugavalt kasutatavaks nii seadmete paigaldajale kui ka lõppkasutajale ning loob võimaluse toota päikeseenergiat ka oludes ja kohtades, kus teised lahendused nii efektiivselt ei toimi.

Meie toode on ühe paneelipõhine täislahendus ja võimaldab seega lihtsalt alustada päikeseenergia tootmist näiteks ühe paneeliga ja vajadusel suurendada võimsust paneeli haaval.

Keda näete oma konkurentidena?

Konkurentidena on kindlasti kõik täna turul pakutavad energiamuundamise inverterid, kes teevad sisult sama tööd, kuid erinevate funktsionaalsuste ja omadustega.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Ubiku investoriteks on investeerimisettevõte Marble Invest, kelle taga seisavad Baltikumi suurima taastuvenergia ettevõtte 4Energia AS-i aktsionärid. Tänaseks on Ubikusse investeeritud kokku juba üle 1,4 miljoni euro.

Millega te raha hakkate teenima?

Raha hakkame teenima esmalt inverterite müügiga, kuid samuti veel juurdepakutavate lisateenustega nagu toote pikendatud garantii müük ja kasutajaliidese kasutamine. Samuti on Ubikul plaan tuua turule veel uusi tooteid, seal hulgas energiasalvestuse lahendusi, mis aitavad efektiivistada veelgi päikeseenergia kasutamist.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Väga hea küsimus! Olen lähtunud alati printsiibist, et tee rohkem ja siis on ka suurem tõenäosus õnnestuda. Selliste innovatiivsete lahenduste turuletoomisel lihtsalt peabki paratamatult rohkem pingutama ja kogu aeg hands-on olema, kuna konkurents on väga tihe. Ja tihti isegi sellest ei pruugi piisata, vaid peab olema õnne ja loomulikult tugev ja toimiv meeskond, mis on kõige alus.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Täna oleme jõudnud tootega testimise ja sertifitseerimise faasi, mille käigus on vajadus teha tõenäoliselt veel mitmeid parandusi, et läbida kõik vajalikud katsed, et alustada toote müügi ja paigaldusega üle Euroopa Liidu. Kuigi meie tehnoloogia patent on just unikaalsel juhtimisalgoritmil, on tegemist keerulise riistvara arendusega, mis eeldab oluliselt suuremat kapitalivajadust ja ajakulu, kui näiteks ainult tarkvaraarenduste puhul. Ettevõte vajab täna häid partnereid, kellega toodet testida ja turule tuua, see on võtmekoht, kuid samuti vajab ettevõte palju lisarahastust, et kiirendada oma protsesse ja jõuda edukalt turule.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Järgmise 12 kuu jooksul on toode Euroopa Liidu turul ja jätkuarendus käib tootearenduse osas. Samuti oleme selle aja jooksul tõenäoliselt alustanud ettevalmistusi teistele turgudele sisenemist väljaspool Euroopa Liitu.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.