Sandra Vabarna viis programmi, millega Trad.Attacki! muusikat tehakse

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Trad.Attack! on tõenäoliselt korraga nii Eesti kõige omanäolisem kui ka kõige kuumem bänd. Alles eelmise aasta lõpus müüs Lõuna-Eesti pärl Tallinnas, Kultuurikatlas toimunud kaks kontserti koos lisakontserdiga läbi kiiremini, kui kõik soovijad jaole said.

Mais esitleb aktiivselt sotsiaalmeedias suhtlev bänd oma uut albumit “Kullakarva”. Samal ajal on kolmeliikmelise bändi torupillivirtuoos Sandra Vabarna koos bändikaaslastega 2017. aastal käinud esinemas juba tosinkonnas riigis: Tšiilis, Rootsis, Norras, Inglismaal, Saksamaal, Tšehhi, Luksemburgis, Soomes, Lätis, Portugalis ja Kanadas. Trad.Attack!’i pikem eesmärk on sõita läbi kogu maailm.

Kes: Sandra Vabarna, muusik, ansambel Trad.Attack!

Asukoht: Elan Tartus. Aga töö tõttu sõidan kogu aeg mööda Eestit ringi. Peamised sihtpunktid on Viljandi, Värska ja Tallinn. Kolmandiku ajast reisin. Sel aastal külastanud juba ühtteist riiki.

Üks sõna, mis kõige paremini kirjeldab, kuidas te töötate: Kiirelt

Arvuti: 12-tolline MacBook, 2015. aasta oma

Telefon: iPhone 6, eelmisest aastast

Millal avastasite huvi praeguse ameti vastu ja kuidas selleni jõudsite?

Hakkasin pilli mängima juba seitsmeaastaselt. Jätkasin pillimänguga keskkooli kõrvalt eraõpetajate käe all ja kui oli vaja ülikooli minna, siis see oli loomulik valik minna just muusikat õppima.

Kuidas teie kui muusiku tööpäev välja näeb?

Väga erinevad päevad on. Sõltub selles, kas on kontsert või mitte. Kui ei ole kontserti, siis ma harjutan pilli ja lugusid. Samuti saadan väga palju e-maile, tegelen vlogi ehk videoblogi ja sotsiaalmeediakanalitega.

Mõtlen välja uusi asju, mida teha bändiga ja teen administratiivset tööd. Näiteks korraldan kontserte, ajan uue albumi asju ja nii edasi. Kui käes on aga kontserdipäev, siis kõigele eelnevale lisandub veel heliproov ja kontsert.

Kuidas te jagate töö- ja puhkeaega?

Tunde järgi. Minu töö ei ole kindlasti kaheksast viieni ja esmaspäevast reedeni. Meie töö ei küsi kellaaega ega päeva. Selleks, et hoida ennast värske ja tööst puhata, võtan endale aega, käin näiteks jooksmas ja teen joogat. Vahepeal võtan ka mõne üksiku päeva täitsa puhkust, kus ei ava arvutit. Lisaks ei ava ma postkasti pärast kella üheksat õhtul.

Aga vabakutselise muusikuna ja aktiivse bändina pead sa koguaeg kätte saadav olema. Kontserte teeme igal ajal ja ei ole võimalik tellijale öelda, et sellel päeval ma ei esine. Tavaliselt ongi meil puhkepäevad ehk kontsertidest vabad pigem esmaspäev ja teisipäev, aga siis teeme muid asju.

Teie põhitöökoht on laval, prooviruumis või stuudios. Kas kasutate igapäevatöös klassikalises mõttes töökohta?

Ei kasuta. Peale laval, prooviruumis ja stuudios olemist teen tööd seal kus vaja: autos, hotellis või lennukis.

Kas muusika kuulamine on teie jaoks töö või puhkus? Mida selle jaoks kasutate ja mis artiste peamiselt kuulate?

Nii ja naa. Kui kuulan enda muusikat, siis seda töö mõttes: selleks, et plaati miksida, masterdada või lugusid kirjutada. Samas ise kontsertidel käies pigem on muusika ikka puhkus, kuid paratamatult hakkab tööle erialane kretinism ja hakkad analüüsima erinevaid asju: esitust, heli kvaliteeti, seadeid ja muud.

Kuulan raadiot ja plaate. Muusikat kuulan just pigem autoga sõites, kodus tahan pigem vaikust. Kuulan erinevaid artiste, keda sõbrad või bändikaaslased soovitavad ja ka vanu lemmikuid.

Millist tarkvara, äppe või keskkondi kasutate muusika tegemiseks ja salvestamiseks?

Igapäevaselt kasutan programme nagu iPhone’i Voice Memos, Garage Band, Online Metronome. Stuudios salvestamiseks CuBase. Failide jagamiseks kasutan Dropboxi ja WeTransferit. Muusika jagamiseks Spotify, iTunes ja Soundcloud. Olen nende programmidega harjunud ja neid on mugav kasutada.

Kasutate aktiivselt sotsiaalmeediat enda tutvustamiseks, näiteks Facebooki ja Instagrami. Miks just need kanalid?

Sest see on kõige parem viis tänapäeval pildil olla ja enda muusikat ning tegemisi jagada. Enamik inimesi kasutab neid kanaleid, kaasa arvatud meie ise. Fännid üle maailma saavad kursis olla meie igapäevaste tegemistega, uudistega jne. Muuhulgas alustasime tänavu ka iganädalast vlogi.

Muusikat ja muusikuid on tänapäeval väga palju ja kõigil on võrdsed võimalused ennast nähtavaks teha ning seda tulebki teha! Sotsiaalmeedia on paratamatult osa meie tänapäeva eludest.

Instagramis jagame jooksvalt ja tihedalt pilte ning videosid oma igapäevastest tegemistest. Facebookis saame jagada sündmusi, aga samamoodi kommunikeerida uue albumi, kontsertide ja tuuride infot. Ja kõik inimesed üle maailma saavad meid jälgida.

Kuna erinevad inimesed kasutavad erinevaid kanaleid, siis tahame olla kõigile kättesaadavad ja sellepärast kasutame ka ise erinevaid kanaleid. Jagades seal bändi sisemisi tegemisi ja hetki, saab omakorda luua sideme fännidega ja kasvatada fännibaasi. Nii nad tunnevad, et sa oled nagu nende sõber.

Milliste igapäevaste tehnoloogiliste tööriistade, tarkvara või äppideta te ei saaks hakkama?

Kõigeta saab hakkama (naerab). Aga igapäevaselt kasutan sotsiaalmeediakanaleid, et olla kursis kõigega ja jagada enda infot. Muidugi telefoni ja arvutit.

Lisaks mobiilile ja arvutile, milliste vidinateta te ei saaks elada?

Saan kõigeta elada (naerab), ilma sõprade ja pereta oleks raske.

Kuidas hoiate meeles oma esinemiste, kokkusaamiste ja proovide aegu? Ehk milline on teie lemmik ajaplaneerija?

Kasutame Google’i kalendrit, mis on jagatud bändi liikmete ja agendi vahel. Lepime e-maili teel või suusõnaliselt kokku aja ja keegi märgib kalendrisse.

Sellest tulenevalt, mis on teie parim nipp aja kokkuhoiuks?

Kasutada ära aega: näiteks tee lennukis tööd. Lisaks, kes teeb palju, see jõuab palju. Oluline on ka hetkes olemine, süvenemine ja hingega tegemine. Minul isiklikult: vara ärkamine, siis jõuab väga palju ära teha. Ja väga oluline, tee kohe asjad ära, ära lükka edasi!

Kuidas te ennast energiat täis laete? Mida te teete, et töö unustada?

Magan. Teen sporti. Ja igapäevaselt joogat, see on aeg enda jaoks. Mul ei ole vaja tööd unustada, sest see on osa minu elustiilist ja kes ma olen. Kui ma jooksmas käin, siis ma ka aktiivselt mõtlen sellele näiteks, milline järgmine fotoshoot võiks olla või mida postitada. Ja ma naudin seda kõike.

Milline on teie magamisrutiin?

Tulen vara üles ja lähen normaalsel ajal voodisse. Reeglina 22-23 ajal. Just selleks, et oleks hea vara ärgata.

Milliseid raamatud te praegu loete? Kas eelistate paber või e-raamatut?

Kindlasti paberraamat, sest ekraani tuleb niikuinii nii palju vaadata kogu aeg. Hetkel just otsin uut raamatut, mida hakata lugema.

Mis on parim nõuanne, mille olete saanud? Kellelt?

Ma saan iga päev nõuandeid, inspiratsiooni. Eile vaatasin just ühte joogit, kes rääkis, et meie keha ongi meie tervis ja kuidas inimesed liiguvad praegu 100 protsenti vähem kui 100 aastat tagasi. Meie tervis ongi kõik meie enda kätes. Ja tuleb osata balanssi hoida.

Mis on suurim õppetund, mida sooviksite ka teistega jagada?

Vaadake suuremat pilti, julgege unistada, nautige ja tegutsege! Elu on nii lühike.

Kellele esitaksite needsamad küsimused?

Jaak Printsile.

Rubriigis “Kuidas me töötame” räägivad tuntud inimesed, kuidas nad tööd teevad ning millised on nende nipid, üle pea kasvava töövooga hakkama saada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.