Kuidas luua oma veebilehte, 3. osa: sisuhaldussüsteemid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
w2p5ii7emp.jpg

See on kolmas ning eelviimane lugu seerias, mis räägib algajale entusiastile enda veebilehe loomisest. Eelmistes osades oleme käsitlenud domeeninime valimist ning oma kodulehe majutamist. Selles osas keskendume veebilehe sisuhaldamissüsteemidele ehk sellele, kuidas teha nii, et külastajad näeksid veebilehel just seda, mida soovid.

Sisuhaldamissüsteem ehk content management system (CMS)on tarkvara, millega saab veebilehtede sisu ja struktuuri muuta ja hallata. Ilma selleta tuleks näiteks käsitsi või mõne programmi abil sisestada, mida serveris olevad veebilehed näitavad.Kui endal on piisavalt kodeerimisoskusi, võibki nii teha. Käsitsi meetodil saab end treenida, saab rakendada võimalusi, mida valmissüsteemid ei paku, lisaks ei pea usaldama välist teenusepakkujat, kellel kodulehe üle kontrolli jääks.

CMSon aga justkui töölaud või juhtpaneel, kust veebilehti keskselt, kiirelt ja mugavalt kontrollida saab.Kõige kergem on valida mõni populaarne ning tasuta kättesaadav haldamissüsteem, kuid on ka teisi võimalusi. CMS-eon saadaval palju, kuid suurim ja mitmekülgseim on WordPress. Keskmiselt 26% kõikidest internetis olevatest veebilehtedest kasutavad mõnd WordPressi najale ehitatud lahendust. Suurimad konkurendid onveel Joomla ning Drupal.

Mida ma sisuhaldussüsteemiga teha saan?

Sisuhaldussüsteemiga saad sa teha kõike, mida veebilehe juures eeldad. See on liides, mis lisab domeeni juurde lehekülje sisu. Selle kaudu saad redigeerida seda, milline veebileht välja näeb, mis sisu seal on, millised pildid seal on ning isegi seda, mida saab osta veebilehele lisatud e-poest. WordPress on kasutajatele mugav, kuna haldaja poolne liides on samuti vägagi lihtne ning iga mõeldava küsimuse jaoks leiab vastuse YouTube’i videost või internetifoorumist.

Kuidas ma endale WordPressi paigaldada saan?

WordiPressi paigaldamine ei ole küll eriti keeruline, kuid lihtsamaks saab seda alati teha. Seetõttu on Eesti majutusteenuse pakkujad nagu Zone ning Veebimajutus loonud võimaluse, kus nad lisatasuta paigaldavad ise WordPressi sinu kodulehe serverisse. Selleks on vaja pärast majutusteenuse ostmist vaid õigele nupule vajutada ning automaatne süsteem sätib ise kõik paika ning sina saad hakata kodulehte endale meelepäraseks muutma.

Kui aga kasutad lahendust, mis ei luba WordPressi automaatselt paigaldada, tuleb see lihtsalt alla laadida ning oma serverisse laadida. WordPressi saab alla laadida siit. Kui oled WordPressi alla laadinud tuleb failid oma arvutis lahti pakkida ning need oma majutusteenuselt renditud veebiserverisse üles laadida ning need sinna paigaldada. Täpsemaid juhiseid paigaldamiseks saad küsida oma majutaja käest või vaadata õpetlikku eesti keelset videot siit või uuemat inglise keelset videot siit.

Mida peale paigaldamist edasi teha?

Peale paigaldamist ei jää üle muud, kui hakata oma veebilehele sisu looma.

WordPressi kaudu saad alla laadida tasuta kujundusi ning neid muuta, kasutada erinevaid liideseid, mis lubavad kerge vaevaga lisada veebilehele kasulikke elemente nagu e-poode või sotsiaalmeedia lehekülgi.

Kui soovid midagi kindlat oma veebilehe juures muuta, tasub lüüa lahti YouTube või Google, kirjutada otsinguribale „How to do ASI MIS TAHAD TEHA“ ning jälgida seal antud kergeid juhised. Tihtipeale võid leida ka eesti keelseid juhtnööre, kuid inglise keelsete juhiste kataloog on palju-palju suurem. Et asjaga algust teha, lisame mõned viited erinevatele õpetusvideotele. Neid saad vaadata siin, siin, siin, siinja siin.

Foto:amika_san

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.