Eesti mehed kipuvad pärast infarktiravi arstide vaateväljast kaduma: TalTechi e-tervise taibutalgute võitja aitab muret lahendada

Eesti keskealised mehed kipuvad pärast esimese infarkti ja ravi saamist arstide vaateväljast kaduma. Männlichi meeskond loob platvormi, mis aitab seda muret lahendada.Foto: TalTech

Tallinna Tehnikaülikooli e-tervise magistriõppekava taibutalgutel käivitati kahe päeva jooksul viis uut ideed. Tudengimeeskonnad leidsid innovaatilisi lahendusi meditsiinitudengite mentorluseks, naiste viljakuse toetamiseks, veregrupi digitaliseerimiseks patsiendiportaalis ning nutiseadmega insuldi tuvastamiseks.

Seitsmendat korda toimunud arendusmaratoni võitjaks valiti meeskond Männlich, kes pakkus digitaalse platvormi meeste tervise infarktijärgseks jälgimiseks, toetamiseks ning parendamiseks.

Mehed kipuvad arstide vaateväljast kaduma

“Eesti keskealised mehed kipuvad meeskonna liikmete hinnangul pärast esimese infarkti ja ravi saamist arstide vaateväljast kaduma,” ütles Männlichi tiimi liige Maaris Lõkk. Ta selgitas, et Männlich pakub kõige paremat viisi, kuidas mees saaks elada veel pikalt tervislikke aastaid.

Maailmas leidub infarkti põdenud meeste tugigruppe, kus aidatakse ja toetatakse. Eestis on olemas meeste e-kliinik, kuid see ei paku Lõki sõnul toetust terve raviperioodi jooksul. Männlichi platvormil saab nii asjatundlikku tuge kui ka arstide konsultatsioone. Lisaks saab ennast proovile panna teiste sarnases olukorras olnud meestega, koguda punkte ning võita auhindu.

Hea kogemus tudengitele

E-tervise õppekava programmijuhi Kadi Lubi rääkis, et selle aasta taibutalgutel pöörati tähelepanu probleemi valideerimisele ja teaduspõhisusele ehk lahenduste loomiseks sobiva teooria valimisele.

Lubi täpsustas, et innovaatiliste e-tervise lahenduste loomisel on oluline teaduslikult põhjendada, miks antud probleem eksisteerib ning miks see vajab lahendamist. Ta märkis ka, et tudengitele on tähtis anda innovatsiooni loomise kogemus taibutalgute formaadis, sest õpingute raames on oluline proovida, riskida ja julgeda eksida.

Männlichi meeskonna liikmeid autasustati kiirpääsmega Tehnopol Startup Inkubaatori paneeli ning võimalusega saada osa ühest suurimast startup- ja tehnoloogiaüritusest Latitude59.

Tudengid jätkavad põhjalikumat ideede arendust e-tervise õppekava kevadsemestril. Siis keskendutakse veelgi detailsemalt lahenduse valideerimisele, sealhulgas lahenduse toimivuse tõendamiseks uuringuplaani loomisele, meeskonnatööle ning IT-arhitektuuri ja ärimudeli loomisele.

Esmakordselt teevad meeskonnad semestriprojekti raames tihedat koostööd ka partnerülikooli EM Lyon Business School Health Management and Data Intelligence tudengitega, kes annavad kevadsemestri vältel lahendustele tagasisidet ning jagavad oma ideid ja nõuandeid võimalikeks edasiarendusteks.

TalTechi e-tervise taibutalgutel osales 19 e-tervise magistriõppekava tudengit. Üritusse panustasid mitmed valdkonna eksperdid, kes pakkusid osalejatele kahe päeva jooksul mentorlust ning tuge oma lahenduste arendamiseks.

Žürii koosseisu kuulusid Peeter Ross (TalTech), Priit Kruus (TalTech), Kadri Tammai (Tehnopol Startup Inkubaator), Oliver Dalberg (Viveo Health), Teele Orgse (TalTech) ja Kristjan Pilt (TalTech).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.