Teadus ja tulevik

Suured muutused: tuleviku kaubalaevad võivad taas purjetama hakata

The Oceanbird.Foto: theoceanbird.com

Rubriiki toetab

  • TalTechi Arengufond kutsub:
  • toeta Ukraina tudengite õpet.
  • Anneta siin!

Laevaehituses on toimumas suured muutused, mis tähendab, et laevaehitajatele jätkub tööd veel pikaks ajaks, kinnitab TalTechi meretehnika ja väikelaevaehituse programmijuht Mikloš Lakatoš.

Mikloš ütleb, et kui käsitleda rahvusvahelist laevandust riigina, on selle CO2 emissioon ehk saasteainete keskkonda heitmine võrreldav Saksamaa omaga. Selleks et vähendada laevanduse emissioone, kehtib 2015. aastast uutele laevadele energiatõhususe disaini indeks (Energy Efficiency Design Index – EEDI). Laevu, mis ei vasta ettekirjutatud EEDI väärtusele, ei tohi ehitada.

See omakorda sunnib laevaehitajaid otsima uusi lahendusi laevade disainis. Üks tähelepanuväärsemaid näiteid sellest on purjede kasutamine kaubalaevanduses. Sellest, kuidas käib laeva disainimine ning kuidas kaasaegne arvutustehnoloogia on kiirendanud innovatsiooni meretehnikas ja laevaehituses, on Mikloš rääkinud siin.

Kui see idee pani su fantaasia tööle, siis saad oma lennukaid ideid tulevikus rakendada, õppides meretehnika ja väikelaevaehituse erialal. Kui tuled Tallinna Tehnikaülikooli Kuressaare kolledžisse õppima, teed oma esimesed sammud laevaehitajaks saamise poole.

Meretehnika ja väikelaevaehituse eriala vilistlased leiavad endale väljakutseid Eesti juhtivates laevaehitusettevõtetes, nagu Baltic Workboats, Alunaut ja SRC.

Kuressaare kolledži tudengite pealehakkamisest annab märku näiteks see, et hiljuti hakkasid nad valmistuma osalemiseks rahvusvahelisel vesirattaregatil (International Waterbike Regatta ehk IWR). Tegemist on iga-aastase regatiga, kus tudengid võistlevad oma konstrueeritud ja ehitatud vesiratastega ning seda erinevatel aladel, nagu sprint, slaalom, pollari tõmme ja pikk distants. Kuigi regatil praeguseks veel võisteldud ei ole, on tudengitel esmane kontseptsioon võistlusmasinast juba olemas.

Kuressaare kolledži IWRi võistkonna vesiratta esmane kontseptsioon.Foto: TalTech

Vastuvõtt meretehnika ja väikelaevaehituse erialale on juba alanud ning kestab kuni 6. juuli keskpäevani. Kogu vajaliku info sisseastumiseks leiad aadressilt taltech.ee/meretehnika.

Kuressaare kolledži õppekorraldusest ning meretehnika ja väikelaevaehituse tudengite kogemusi saad kuulata eelmisel aastal tehtud TalTechi podcastist.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.