Põletavad küsimused ülikooli sisseastumisavalduse esitamisel

Igal aastal on tuhanded noored valiku ees, mida pärast gümnaasiumi lõpetamist edasi teha. See on valik, mis võib tänast sisseastujat mõjutada kogu ülejäänud elu. Seetõttu ei tasu otsuseid teha uisapäisa või jätta neid viimasele hetkele. Kui on plaan enda haridusteed mõnes Eesti kõrgkoolis jätkata, siis siin on mõned soovitused:

Leia endale sobiv eriala

Erialadega saab tutvuda ülikoolide veebilehtedel. Eriala valides tuleb kindlasti tutvuda selle sisuga. Esmase ülevaate saab erialade kirjeldusi lugedes, kuid kindlasti tasub pilk peale visata ka õppekavadele. Kui hinges on veel kahtlus, tuleb võtta ülikooliga ühendust, et leida endale täpselt sobiv eriala.

Ei suuda erialade vahel valida?

Tavaliselt saab korraga kandideerida kahele erialale. Lõpuks peab siiski ühe valima, varakult avalduste esitamine annab rohkem aega otsustamiseks. Kandideerimine näiteks tehnikaülikooli toimub lävendi alusel ning kõikidele lävendi ületanud kandidaatidele on õppekoht garanteeritud.

NB! Õppima tulek tuleb eraldi sisseastujate infosüsteemis (SAIS) kinnitada!

Lävendi ületamine

Kui ülikoolis on lävendipõhine vastuvõtt, tuleb pärast meelepärase eriala leidmist selgeks teha lävendi tingimused. Näiteks tehnilisema kallakuga ülikoolides on enamikul I astme õppekavadel nõutud laia matemaatika ja eesti keele riigieksamid. Kui lävend ületatud, on õppekoht garanteeritud.

Kuidas avaldust esitada?

Avaldus tuleb esitada sais.ee lehel. Enamikus Eesti kõrgkoolides, sh Tallinna Tehnikaülikoolis saab sisseastumisavaldusi esitada 4. juulil kella 12-ni. SAISi logimiseks on vajalik kehtiv ID-kaart ja selle paroole või Mobiil-ID. Kui neid ei ole, siis on kaks valikut:

  1. kiirustada politsei- ja piirivalveametisse ning tellida endale vajalikud dokumendid;
  2. kehtiva passiga saab ülikoolis kohapeal avalduse esitada.

NB! Juhilubade alusel avaldust esitada ei saa.

SAISis saab otsingumootorisse eriala nime sisestades leida soovitud konkursi. Seejärel tuleb valida „Esita avaldus“ ning asuda usinalt väljasid täitma. Kindlasti peab kandideerimiseks olema sobiv haridus. Võib juhtuda, et mõni väli jääb hetkel ka tühjaks (näiteks ei ole SAISis infot hinnetelehe kohta või on mõni eksamitulemus puudu). Sellisel juhul tasub kindlasti avaldus ikkagi esitada ning tuua vajalikud lisadokumendid kohapeale.
NB! Kontrolli kindlasti esitatud andmete õigsust (sh meiliaadress!) ning hoia enda avaldusel  SAISis silm peal.

Avaldus on esitatud. Mis edasi?

Edasi on mitu võimalust. Kui kõik vajalikud andmed on riiklikus registris olemas, tulevad need automaatselt avaldusele juurde. Ülikoolid, kus on lävendipõhine vastuvõtt, pakutakse sisseastujale esimesel võimalusel õppekohta – seda muidugi  juhul, kui lävend on täidetud. Sõltuvalt avalduses esitatud andmetest võib juhtuda, et automaatselt õppekohta ei pakuta ning sisseastujal tuleb ülikooli kohapeale minna lisadokumente esitama. Kui soovitud erialal on vastuvõtutingimuseks katse või vestlus, siis korrektsetel avaldustel ilmub info toimumise aja ja koha kohta avaldusele automaatselt. Juhul, kui Sinu avaldus peaks olema tagasi lükatud, siis kindlasti tasub avaldus üle vaadata ning selgitada välja tagasi lükkamise põhjus (selle märkuse on vastuvõtutöötaja lisanud avaldusele) ning küsimuste korral võtta ühendust vastuvõtutöötajaga.

Avalduse kinnitamine

Kui tudengikandidaadile on pakutud õppekoht, siis tuleb see kinnitada küllalt kiiresti. Seda ei tasu jätta viimasele minutile, sest süsteemidel on kombeks olla ülekoormatud. Arvesse läheb viimane kinnitamine ehk kui saad näiteks mõlemale soovitud erialale õppekoha pakkumise, siis Sinu poolt viimasena kinnitatud eriala on see, millele Sind sügisel õppima oodatakse.

Lisainfo siin. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.