Turvatehnika

Ennetav turvanipp: Kuidas kadunud või varastatud nutiseade üles leida?

Foto: Scanpix/AP/Ben Margot.

Rubriiki toetab

Nutitelefonid ja sülearvutid on saanud paljude inimeste jaoks lahutamatuks osaks elust, ent ometi ei pööra suur hulk meist endiselt oma seadmete turvalisusele piisavalt tähelepanu.

Näiteks hakatakse vanade paroolide vahetamisele tihtipeale mõtlema alles peale mõnda suuremat andmeleket või konto sulgemist. Sama kehtib ka telefoni või sülearvuti kaotamise või varguse puhul. Vaid paari lihtsa sammu abil on võimalik oma nutitelefon ja sülearvuti halvima stsenaariumi jaoks kindlustada või vähemalt suurendada võimalust, et oma seadme hiljem üles leiad.

Apple’i seadmete omanikud on tõenäoliselt tuttavad Find My iPhone funktsiooniga ehk juba tootja poolt paigaldatud jälgimisrakendusega, mida on võimalik telefoni või sülearvuti kadumise korral aktiveerida ja asukoha leidmiseks kasutada. Android seadmete omanikud saavad sama funktsiooni aktiveerida telefoni sätetes Google’i turvasätete alt.

Kui Apple’i Find My rakendus on olemas nii tootja nutitelefonides kui arvutites, siis PC kasutajad peavad oma sülearvutile jälgimisrakenduse eraldi muretsema. Õnneks on selliseid variante turul mitmeid ning enamjaolt toimivad need sarnasel põhimõttel: peale konto registreerimist tuleb rakendus arvutisse laadida ning seadme kadumise või varguse korral saab programmi veebilehel aktiveerida, et seadme asukoht üles leida.

Üheks selliseks programmiks on näiteks LockItTight, mis pakub vastavalt vajadusele nii tasuta kui ka tasulisi pakette arvuti asukoha jälgimiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.