Turvatehnika

Kuidas veenduda, et puhkuseks renditud korteris varjatud kaameraid poleks?

Rubriiki toetab

Loome turvatunnet –
muidugi tehnoloogia abil!
Tutvu teenustega

Airbnb ja mitmete teiste majutussaitide reeglite kohaselt peavad võõrustajad külalisi kõiksugu jälgimisseadmete olemasolust teavitama. Isegi neist teada andes on näiteks Airbnb nõuete kohaselt jälgimisseadmed keelatud ruumides, kus inimene privaatsust võib eeldada – näiteks magamistoad ja vannitoad.

Siin on mõned nõuanded, kuidas oma puhkusekorteris varjatud kaameratele ja muudele seadmetele jälile saada.

Küsija suu pihta ei lööda

Võõrustaja, kes oma külalistel salaja silma peal hoida tahab, ei anna neile tõenäoliselt siiski oma jälgimisseadmete olemasolust teada. Kõige esimese asjana tuleks rendipinna omanikult võimalike jälgimisseadmete kohta uurida.

Selleks sobivad hästi küsimused stiilis: “Kas siin leidub mingisugust elektroonikat, millest ma teadlik peaksin olema?” või “Kas kasutate üheski ruumis kaameraid?”.

Kui omanik sulle selget vastust ei anna, tasuks kindlasti valvel olla või kaaluda uue kuulutuse leidmist.

Oma silm on kuningas

Puhkuseks sobiliku korterisse või majja jõudes tasuks ruumides visuaalne kontroll ära teha. Levinumaid nutikodu seadmeid ja kaameraid – Amazon Cloud Cam, Google Home – on suhteliselt lihtne ära tunda. Tänapäeval on väga levinud ka maskeeritud välimusega valvekaamerad, mis võivad näha välja nagu suitsuandurid või seinakellad.

Kusjuures jälgimisseadmete hulka kuulub kõik elektroonika, mille abil on võimalik heli või pilti salvestada. Tehniliselt hõlmab see ka veebikaameraid ja isegi nutitelefone, mida rendipinnal hoitakse.

Võta ise elektroonika appi

Kui oled varjatud kaamerate osas eriti murelik, võid meelerahu jaoks võtta appi raadiosageduse detektori. Nende seadmete abil on võimalik ruumis raadiosignaale saatvaid seadmeid tuvastada. Kui varjatud jälgimisseade kasutab andmete edastamiseks wifi või Bluetooth ühendust, peaks detektor selle tuvastama.

Tasub siiski tähele panna, et tuvastada on võimalik ainult aktiivselt andmeid edastavaid kaameraid ja muid seadmeid, kuid mitte neid, mis ainult salvestavad.

Vahel võib varjatud kaamera üles leida ka nutitelefoni kaamera abil. Enamike nutitelefonide kaamerad tuvastavad öö-režiimi kasutavate jälgimiskaamerate infrapuna valgust.

Mida teha, kui leiad varjatud kaamera?

Kui peaksid oma Airbnb rendipinnalt tõesti varjatud kaamera või muu jälgimisseadme leidma, on tegutsemiseks mitu varianti. Airbnb puhul tasuks igasugu reeglite rikkumisest kohe klienditoega ühendust võtta ja oma võõrustajast teada anda.

Olenevalt kaamera asukohast ja olukorrast on õigustatud ka politsei teavitamine. Tasub siiski tähele panna, et salvestamist puudutavad seadused erinevad riigiti.

Üldiselt tasuks siiski varjatud kaamerate osas lähtuda kainest mõistusest ning arvestada, et tänapäeval väljaspool kodu viibides on jälgimisseadmed praktiliselt iga nurga peal.

Puhkuse ajaks ööbimiskohta valides tasuks mõelda ka sellele, et kuigi mõni Airbnb võõrustaja võib oma korterisse varjatud kaamera peita, filmitakse hotellis ööbides vähemalt koridoris ja väljaspool tuba sinu iga liigutust.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.