Uudis

12 eestlast, kelle TransferWise jõukaks tegi

TransferWise'i asutajate järel on kõige järgmisena kõige suurema aktsiapaki omanik Triin Hertmann, kellele kuulus märtsi lõpu seisuga üle 17 miljoni dollari väärtuses aktsiaid.

Idufirma TransferWise teatas umbes nädala eest, et kaasas veel ligi 300 miljonit dollarit investeeringuid ning see oli võimalus paljudele töötajatele ning algsetele investoritele aktsiaid müüa ja oma osalus rahaks teha.

Kui firma väärtus on kasvanud 3,5 miljardi dollarini, siis on kindel, et selle asutajad on nüüd jõukad inimesed, kuid kes on veel need pikaajalised töötajad ning varased investorid, kellele TransferWise on palju tulu toonud?

Geeniuse toimetus analüüsis TransferWise’i poolt Suurbritannia äriregistrile esitatud osanike tabelit, mille andmetel saab välja tuua üle kümne eestlase ja Eesti ettevõtte, mis on TransferWise’iga märkimisväärselt teeninud.

Aktsionäride nimekiri on 31. märtsi 2019 seisuga, nii et pole teada, kas ja kes seal toodud aktsonäridest viimase investeerimisringiga oma aktsiaid müüs ja kes on kui suures mahus aktsionärid ka praegu.

Samuti tuleb arvestada, et paljud on aktsiate omanikud läbi firmade. Tihti on need firmad avalikes andmetes esindatud vaid advokaatide või konsultantide nimedega ning üsna mitmed neist on registreeritud pigem maksuparadiisidena tuntud piirkondades, nii et tegelikke omanikke on keeruline tuvastada.

Kuna idufirmade vääringud on tavaliseld USA dollarites ning ka viimane summa 3,5 miljardit on dollarites, tõime ka meie oma andmetes summad dollarites.

Asutajatel sadu miljoneid

Kõige rohkem on TransferWise’iga teeninud muidugi firma asutajad Kristo Käärmann ja Taavet Hinrikus.

Käärmanni aktsiapaki väärtuseks on umbes 715 miljonit dollarit. Hinrikus on omanik läbi OÜ Notorius, millele kuulub 568 miljoni dollari väärtuses TransferWise’i aktsiaid.

Nendest järgmise eestlasena leiab osanike tabelist Triin Hertmanni. Tegu on endise Skype’i töötajaga, kes on TransferWise’is alates 2011. aastast ning kannab praegu ametinimetust “Head of HR Operations and Offices”. Tema aktsiapaki väärtuseks on 17,4 miljonit dollarit.

Mitme miljoni klubi

Järgmisel endisel Skype’i töötajal, investoril ja praegu USA tehnoloogiafirmas Twilio töötajal Ott Kaukveril on läbi oma ettevõtte pisut rohkem kui 6 miljoni dollari väärtuses TransferWise’i aktsiaid. Kaukver pole firmas kunagi töötanud, vaid tegutsenud selle juures investori ja konsultandina.

5,6 miljoni dollarilise aktsiapakiga leiab nimekirjast Mart Abramovi, kes oli aastatel 2013-2015  TransferWise’i tootejuht, praegu aga töötab enda asutatud idufirma TaxScouts juhina.

Ott Kaukver.Foto: Scanpix / Eesti Meedia

Teise varase investorina Ott Kaukveri kõrval on aktsionäride nimekirjas veel üks endine Skype’i töötaja, investor ja ettevõtja Sten Tamkivi. Temagi on aktsionär läbi oma ettevõtte, millele kuulub üle 3 miljoni dollari väärtuses aktsiaid.

Endine TransferWise’i arendusjuht ja praegu Boltis sama ametit pidav Rain Johanson on umbes 2,7 miljoni dollari väärtuses aktsiate omanik. Tema töötas TransferWise’is vaid ühe aasta, lahkudes 2014. aasta oktoobris.

Umbes 2 miljoni dollarilise aktsiapaki omanik on Rootsis registreeritud ettevõte Sitikad AB, mille üks osanikke on endine Webmedia töötaja, praegu idufirmas Plumbr tegutsev Ivo Mägi.

1,4 miljoni dollariga on tabelis Aleksandr Žuikov, kes oli aastatel 2014-2018 TransferWise’i arendusmeeskonna juht ning praegu töötab idufirma Reverse Resources tehnoloogiajuhina.

Poole miljoni klubi

Praegu LHV-s personalialal töötav Eliko Melb on umbes 640 000 dollari väärtuses TransferWise’i aktsiate omanik. Tema alustas 2013. aastal firmas office managerina, töötas seejärel firmas erinevates personaliga seotud rollides ja lahkus aastal 2018.

575 000 dollari väärtuses aktsiaid on vandeadvokaat Aleksandr Kostjukevitšil, kes praegu töötab Olympic Entertainment Groupis, kuid aastatel 2014-2018 oli TransferWise’is.

OÜ Nordekivi omab 556 000 dollari väärtuses aktsiaid. Firma juhatuses on ettevõtja Sten Tikk ja arst Reet Tikk, tegelik kasusaaja on Reet Tikk ja firma kontaktandmed on Taavet Hinrikuse omad.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.