Uudis

5 kõige huvitavamat leidu tänavuselt tarbijaelektroonika messilt CES

Selle aasta CES toimus 5.-8. jaanuarini.Foto: Shutterstock

2023. aasta tarbeelektroonika mess CES lõppes eelmisel nädalal ning nagu igal aastal, näidati ka tänavusel sündmusel mitmeid huvitavaid innovatsioone.

Mess toimub iga aasta alguses ning seekord oli neli päeva kestnud üritusel kokku 3200 demonstreerijat rohkem kui 170 erinevast riigist. CES sai alguse 1967. aastal ning on praeguseks kasvanud maailma suurimaks elektroonikamessiks.

U-Scan

See leiutis on paljude jaoks ehk ootamatu, aga U-Scan on väike valge vidin, mis käib WC-poti sisse. Seade ühendub omaniku telefoniga ning suudab uriini kaudu monitoorida paljusid erinevaid tervisenäitajaid. Lisaks sellele pakub vidina äpp kasutajale erinevaid nõuandeid, kuidas neid näitajaid parandada.

Seadme sisemust võib nimetada pisikeseks laboriks ja peale proovi analüüsimist annab U-Scan nõuandeid vedeliku ja toidu tarbimise kohta ning vaatab keha vedeliku, toitainete, C-vitamiini ja mitmete teiste näitajate taset. Naistel saab seade jälgida ka menstruatsioonitsüklit.

Foto: U-Scan

Ettevõtte sõnul suudab U-Scan iseseisvalt õppida ja eristada erinevaid kasutajaid ning lahterdab ise erinevad testid.

Aroomigeneraatorid

Kas oled kunagi mõelnud, kuidas mõnes filmis mõni toit võiks lõhnata? CES-il oli sel aastal mitu vidinat, mis astuvad sammu sinna suunda, et me tulevikus näeks selliseid seadmeid juba oma kodudes.

Ettevõte Aromajoin näitas messil oma AromaPlayer lõhnageneraatorit. Eesti keeles võib selle seadme nimetada aroomimängijaks.

Foto: Aromajoin

Seadme demonstreerimiseks oli messil ekraani mõlemale poole pandud disko aurugeneraatorit meenutav seade, mis vastavalt pildile lasevad välja erinevaid lõhnu.

Ettevõte näitas ka väikest kaelavõru meenutavat seadet, mis täidab sama ülesannet, kuid on kantav.

Tegu on veel prototüübiga ning seadmed pole mitte mingis mõttes ideaalsed. Kasutajate sõnul on praegu umbes üks lõhn kümnest “toimiv” ning äratuntav. Osad genereeritud lõhnad on sõna otseses mõttes mööda ja õõvastavad.

Satelliit-telefonid

Sarnaselt viimasele iPhone’i seeriale tulevad nähtavasti satelliit-telefoni funktsioonid peagi ka Androidi operatsioonisüsteemile.

iPhone 14, 14 Pro ja uue Apple Watch’iga saab saata levi ja andmeside puudumisel hädaabi sõnumi, mis läheb häirekeskusesse. Motorola toob sama funktsionaalsuse oma Defy seeria telefonidele.

Foto: Shutterstock

Selleks tuleb oma seadmesse tõmmata aga eraldi äpp ning maksta aastas umbes 5 dollarit teenustasu. Eraldi äpi pluss on aga see, et iPhone’i ja Androidi pealt on võimalik abivajajale satelliiidi kaudu ka vastata.

Nähtavasti hakkab sat-funktsioonist saama argipäev. Motorola sõnul kasutavad nad oma telefonide tootmiseks MediaTeki protsessoreid ning hiljuti teatas Qualcomm, et ka nende protsessoritel on peagi mitmed satelliit-telefoni funktsioonid.

Lenovo Yoga Book 9i

Lenovo näitas CES-il sülearvutit, mida demonstreeris Microsoft juba 2019. aastal. Sel korral oli aga seade täiesti töötav ning selle saavad huvilised juba sel aastal endale osta.

Sülearvutit saab kasutada suure tahvelarvutina ning ka kahe ekraaniga sülearvutina. Lenovo sõnul on 9i disainitud paremaks multitasking’uks ning sobib hästi inimestele, kellele meeldib mitut ekraani korraga kasutada.

Foto: Lenovo

Seadme puuteekraanid on 360-kraadise hingega ja Bowers & Wilkins kõlaritega. Kasutajad saavad ka ekraani teha lahti nagu raamatu ning toetada selle integreeritud jalaga näiteks laua peale.

9i klaviatuur on Bluetooth’iga ühenduv ning selle saab ostes kohe kaasa. Samuti saab arvutiga kaasa puutepliiats. Ameerika Ühendriikides algab seadme hind 2100 dollarist ja see jõuab müügile juunikuus.

LG telerid

Tõenäoliselt kõige ägedam seade selle aasta CES-il oli LG uus OLED teler, mis on täiesti läbipaistev. See pole esimene kord, kui LG läbipaistvat telerit demonstreerib. Juba mitu aastat tagasi näitas ettevõte sarnast seadet, kuid see versioon on suur edasiminek.

Foto: LG

Varem oli paneelist läbi näha tuhmi pilti. Nüüd meenutab teler peaaegu juba klaasitükki, olles peaaegu täiesti läbipaistev. Tegu on veel kontseptsiooniga, mis tõenäoliselt jõuab müügile, kuid veel ei ole teada millal.

Ettevõte näitas ka uut “juhtmevaba” telerit, mis tuleb ühendada vaid seinakontakti. Seadmest eemale läheb väike karp, kuhu saab ühendada oma digiboksi ja konsooli. Karp ise suhtleb televiisoriga juba juhtmevabalt.

Märksõnad: , , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.