Uudis

E-residentsuse väljastamine muutub võrreldavaks viisade andmisega

Eesti e-residentsuse programmi juht Ott Vatter.Foto: E-residentsuse programm

Valitsus kiitis eelmisel nädalal heaks E-residentsuse 2.0 tegevuskava, kus ühe muudatusena võetakse e-residendi digitaalse isikutunnistuse väljaandmisel kasutusele riskipõhine eel- ja järelkontroll, kuid isikutunnistusi väljastav politsei- ja piirivalveamet ei saa rääkida, mida see täpsemalt tähendab.

E-residentsuse programmi juht Ott Vatter tõi välja, e-residendid saavad hakata kasutama rohkem teenuseid, tänu millele laieneb Eesti ettevõtete jaoks turg. Kuigi uus tegevuskava on paigas, siis selle osaks olevad uued teenused ei ole veel kivisse raiutud.

“Täna pakuvad kohalikud ettevõtjad e-residentidele pigem ettevõtte asutamise ja raamatupidamisega seotud teenuseid, kuid e-residentsuse potentsiaal on suurem,” rääkis Vatter.

E-residentide ja Eesti ettevõtete vaheliste kontaktide loomiseks on kavas korraldada kogukondliku tegevust. Vatter tõi välja, et e-residentsus 2.0 raames laiendatakse pidevalt teenusepakkujate ringi, kes pakuksid alustavatele ettevõtetele kõrgekvaliteetset nõustamist, teenuseid ja tooteid.

Kontaktide ja ekspertiisi vahendamiseks ning omavaheliseks suhtluseks luuakse e-residentidele suunatud veebiplatvorm.

E-residentsust hakatakse väljastama analoogselt viisadele

Kuigi ka juba praegu on e-residendi digitaalse isikutunnistuse väljaandmisel lähtutud riskipõhisusest, võetakse nüüd kasutusele uudne lähenemine, mis sarnaneb viisade väljastamisega.

“Arvestades erinevaid riske, mis võivad kaasneda e-residentsuse staatuse ja e-residentide tegevusega, on otstarbekas e-residendi digi-ID menetluse käigus hinnata, kas viisanõudega riigi konkreetse kodaniku suhtes esineb ilmseid asjaolusid, mis välistaksid talle viisa andmise ning riiki sisenemise,” rääkis Vatter. “Ühtlasi välistaksid sellised asjaolud üldjuhul ka e-residentsuse staatuse andmise.”

Politsei- ja piirivalveameti identiteedi ja staatuste büroo peaeksperdi Anita Sokolova sõnul tehakse iga e-residentsuse taotleja osas teostatakse taustakontroll ning kooskõlas isikut tõendavate dokumentide seadusega hinnatakse e-residendi digitaalse isikutunnistuse väljaandmise või selle väljaandmisest keeldumise aluseks olevaid asjaolusid.

Mida kujutab endast kasutusele võetav riskipõhine eel- ja järelkontroll, ei soostunud ta täpsemalt ütlema.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.