Uudis

E-riigi andmejuht: me ootame konkreetseid ettepanekuid, milliseid avaandmeid tahetakse

Kuritegevuse kaardistamise rakendus näitab eri tüüpi kuritegusid aja lõikes Eesti kaardil.

Eesti e-riigi andmejuht Ott Velsbergi sõnul oodatakse ja jälgitakse aktiivselt avaandmete huviliste soove ja ootuseid, et nende põhjal otsustada, milliseid riigi andmeid paremini kättesaadavaks teha. “Meil on avatud Githubi keskkond, kuhu kogume soove. Kogume need kokku, teeme prioriteetuse põhjal nimekirja ja hakkame neid täitma. Töö hakkab selle nädala lõpus,” rääkis Velsberg Geeniusele.

Tehnikaülikooli teadlaste värke uurimus näitab, et muidu eesrindliku digiriigina on Eesti avaandmete osas mahajääja.

“Ma arvan, et see põhjus on paljuski [avaliku sektori] asutuste pool,” pakkus Velsberg, miks Eestis andmete avaldamisega kehvasti on. “See on alati olnud kana-muna olukord: kui pole kasutajaid, siis ei nähta ka vajadust andmeid avaldada.”

Tema sõnul on trend muutumas. “Huvi avaandmete vastu on väga palju suurenenud, kui vaadata kasutajaid, kasvõi organisatsioone nagu ITL. Huvi taga on ilmselt ka see, et andmeanalüütika on Eestis ja ka Euroopas arenenud.”

Kohustust andmeid avaldada ei täideta

Peale selle, et majandusministeerium – kus Velsberg nõunikuna töötab – asub avaandmete huviliste soove täitma, jälgitakse ka seniste kohustuste täitmist. “Tegelikult on Eestis päris palju kasutatud struktuurifondide toetusi, millega käib kaasas kohustus andmed avalikuks teha. Hakkame kriteeriumite täitmist jälgima, see on selle aasta eesmärk,” lubas Velsberg.

Velsbergi sõnul on huvi peale andmete ka suur huvi nende andmetega tehtud rakenduste vastu. Avaandmete portaalis on viimaste kuude jooksul kogunenud 16 rakendust, mis aitavad avaandmeid paremini kasutatavaks teha.

Märksõnad: ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.