Eesti lükkas e-riigi olulist uuendust mitu aastat edasi, aga nüüd kukub kell lõplikult

Ligikaudu kolm aastat tagasi oli Eesti olukorras, kus e-riik oleks lakanud toimimast ning paljude igapäevaste tegevuste juures oleks pidanud liikuma ajas kümmekond aastat tagasi, sest elutähtsate teenuste osutajad lükkasid e-riigi alustalaks peetava andmevahetuskihi X-tee uuendamist edasi.

Nüüd läheb riik järjekordsele katsele, sest 31. detsembril kukub kell ning selleks ajaks peavad kõik venitajad olema uuele versioonile üle läinud.

Probleemi ärahoidmise nimel tuli riik perearstidele, erakorralise meditsiini osakondadele, haiglatele ja teistele asutustele vastu ning on X-tee uuendust lükanud tänaseks viis korda edasi.

Osad meditsiiniasutused, ministeeriumid ja muud riigiasutused ei ole uut versiooni võtnud kasutusele tänaseni. Kuid viimane kuupäev on paigas ja enam järeleandmisi ei tehta.

X-tee mängib kõigi meie eludes, ka nende, kes igapäevaselt ei allkirjasta dokumente digitaalselt, väga suurt rolli. X-tee toimimise lakkamisel ei saaks me apteegist retseptiravimeid osta, perearstid ei näeks meie haiguslugusid ning üldises mõttes saabuks e-riigi kollaps.

X-tee v6 kasutuselevõttu on lükatud korduvalt edasi

2015. aasta lõpus hakkas riigi infosüsteemi amet (RIA) looma X-tee kuuendat versiooni (v6), mis sooviti esialgu võtta kasutusele juba 2016. aasta suveks. See plaan luhtus, nagu luhtusid ka järgnevad neli plaani.

X-tee v6 eesmärk on muuta senist turvaskeemi ja kasutada kvalifitseeritud digitaalset templit. Turvalisuse säilitamiseks vabanetakse v6 ka programmikoodist, mis on hakanud ajale jalgu jääma.

Muude uuenduste seas loob X-tee v6 võimaluse automaatseks rahvusvaheliseks infovahetuseks. Sellisel viisil liiguvad andmed juba Eesti ja Soome vahet ning peagi võtab lahenduse kasutusele ka Island.

Koos X-tee v6 kasutuselevõtuga oleks suletud ligipääs ka senisesse ehk versiooni 5. Kui seda oleks tehtud, oleks 2016. aasta suvel haigekassa süsteemiarenduse peaspetsialisti Deniss Andrijevski sõnul saabunud e-riigi kollaps.

Näiteks raviasutuste puhul oleks see tähendanud füüsilisel kujul paberil olevate retseptide naasmist. Riiklike hüvitiste maksmisel oleks see samuti tuntavat mõju omanud.

Ära oleksid kadunud ka digitaalsed haiguslood. Kuna juba pikemat aega ei ole kasutusel füüsilisel kujul mappe, mis sisaldaksid patsiendi detailset haiguslugu, oleks see tähendanud parajat kaost kogu meditsiinisüsteemis.

Just selliste segaduste ning probleemide ärahoidmise nimel lükkas riik X-tee v6 kasutuselevõttu korduvalt edasi, kuid nüüd on riik enesekindel ja lausa raudse rusikaga. Asutused, mis ei ole X-tee v6 võtnud tänavu 31. detsembriks kasutusele, jäävad X-tee hüvedest ilma.

V6 kasutuselevõttu on lükanud edasi ka RIA ise

RIA on toonud välja nimekirja 33 asutusest või ettevõttest, mis ei ole veel X-tee v6 siiani kasutusele võtnud. Märkimisväärsematekst on sotsiaalkindlustusamet, Keila haigla, politsei- ja piirivalveamet, justiitsministeerium, Põhja-Eesti Taastusravikeskus (Pelgulinna haigla), Eesti suurimaks haiglaks peetav Põhja-Eesti Regionaalhaigla, kuid ka RIA ise.

Osad neist asutustest on ületanud ka tähtaja, millal nad lubasid X-tee v6 üle minna.

Samas selgub RIA ning teiste asutustega suhtlemisel, et osaliselt on v6 võetud küll kasutusele, kuid kuna kõik nende partnerid ei ole seda veel teinud, peavad nemad samuti seni kasutama ka vanemat versiooni.

RIA andmevahetuse osakonna juhi Joonas Heiteri kinnitusel lükkus üleminek edasi just seetõttu, et kriitiline hulk elutähtsate teenuste pakkujaid ei olnud jõudnud arendustega nii kaugele, et 5. versioonilt üle minna 6. versioonile.

Seda, et X-tee v5 jõuga sulgemine oleks teoreetiliselt mõjutanud paljusid asutusi, leiab ka RIA pressiesindaja Helen Uldrich, kuid tema sõnul on keeruline kinnitada või ümber lükata, et see oleks ilmtingimata tähendanud teenuste katkestust või kellegi tervisekaotust.

Haigekassa: X-tee v5 sulgemine oleks tähendanud X-tee kollapsi

Haigekassa süsteemiarenduse peaspetsialisti Deniss Andrijevski sõnul alustasid nad X-tee v6 komponentide rakendamist ja testimist 2016. aasta maikuus, kuid täielikult uuele versioonile üleminek on jäetud viimasele päevale just seetõttu, et kõik haigekassa andmekogu klientidest ei ole veel uut versiooni kasutusele võtnud.

Andrijevski sõnul monitoorivad nad v5 kasutajaid pidevalt ning tuletavad neile meelde, et nad peaksid liikuma üle uuele versioonile. X-tee v5 võimalikku sulgemist 2016. aasta suvel võrdleb ta X-tee kollapsiga, kuid naljatledes öeldes leiab ta, et vähemalt haigekassa jaoks oleks see tähendanud suurt eelarvelist kokkuhoidu.

“Viimase poole aasta jooksul on v5 klientide arv pidevalt vähenenud, kuid ei ole veel täiesti lõppenud,” rääkis ta. “Lükates v5 sulgemise kuupäeva võimalikult kaugele ja asutusi pidevalt teavitades, soovime vältida situatsiooni, et mõni tervishoiuteenuse osutaja jääb ilma X-tee ühendusest, mis sisuliselt halvaks tema igapäevast tööd. Näiteks täna saadab üks suurimaid Eesti haiglaid oma retsepte haigekassa Retseptikeskusesse üle X-tee v5, üleminek on planeeritud alles sügisel.”

Andrijevski peab kiiduväärseks, et RIA ei hakanud iga hinna eest v6 tähtaegu peale suruma, vaid mõistis olukorda ja andis piisavalt aega üleminek enam-vähem sujuvalt lõpule viia.

“See on ka minu arvates õige, sest eesmärk ei saa ju olla kuupäevast kinnipidamine, vaid e-riigi püstihoidmine ja jätkusuutlik arendamine,” lisas ta.

“Massiline X-tee v5 sertifikaatide tühistamine tekitaks X-teel kollapsi. Suuremad riigiasutused, võib-olla ka haiglad ja apteegiketid jõuaksid ehk kuidagi üle minna, väiksemad kindlasti mitte. Haigekassale tähendaks see ilmselt suurt eelarve kokkuhoidu, sest töövõimetuslehtede ja retseptide arv kahaneks oluliselt. Viimane lause oli muidugi nali, aga sellel on tõsi taga.”

V5 sulgemine oleks mõjutanud hüvitiste maksmist

Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) ehk Eesti suurim haigla alustas v6 üleminekut aga alles 2017. aasta suvel, ajal mil esimesed v6 tärminid olid juba kukkunud. PERHi e-haigla juhi Imbi Kivi-Sild sõnul ei seisnud v6 üleminek pelgalt PERHi taga vaid kuna haigla on peamiselt X-tee kasutaja, siis nad pidid ootama, et teenusepakkujad võtaksid uue versiooni kasutusele.

“Lisaks, nii mitmelgi olulisel teenusepakkujal oli jõudlusprobleeme v6 kasutamisel, mis ei andnud meile mingit kindlust teenuste kiireks üleminekuks. Stabiilsematest versioonidest võima hakata rääkima tegelikult alles alates 2019. aastast,” ütles Kivi-Sild.

Peretoetuste, pensionide ja muude toetuste maksmise eest vastutav sotsiaalkindlustusamet on samuti üks neist ametitest, mis on v6 kasutuselevõtuga venitanud. Analoogselt haigekassale ja PERHile on v6 võetud ametis tänaseks suuresti kasutusele, kuid vana versiooni hoitakse töös viimase võimaluseni, taaskord teiste osapoolte tõttu.

Haigekassa, PERH ja sotsiaalkindlustusamet on veendunud, et viimaseks tärminiks antud tänavu aasta viimane päev on saavutatav ning e-riigi kollapsi ei saabu.

Miks siis ikkagi venitati?

Miks on X-tee v6 kasutuselevõtuga nii pikalt venitatud? Sellele on raske ühest vastust anda aga üheks suureks põhjuseks on ilmselt raha.

Artiklit ettevalmistades suhtles Geenius anonüümsust palunud meditsiiniasutuse IT-töötajaga, kelle sõnul on neil soodsam v5 kasutada viimase võimaluseni. Samas hakkab koos X-tee v6 riik SK ID Solutions AS usaldusteenuste kõrval pakkuma ka RIA poolt loodavaid tasuta usaldusteenuseid ning X-teega liitumine tehakse lihtsamaks ning soodsamaks.

Põhjuseid, miks on üleminekuga venitatud, on Heiteri sõnul mitmeid, kuid ühiseks nimetajaks on arenduskeerukus ning sertifikaatide taotlemine, mille osas on RIA X-tee kasutajaid ka aidanud. RIAle endile on Uldrichi sõnul X-tee kasutajad venitamise põhjusena toonud välja tõsiasja, et v5 toimib ehk kiirustamiseks ei ole põhjust.

Haigekassa puhul põhjustas v6 hilisema kasutuselevõtu aga see, et v6-le üleminekuga kaasnes väga kalli riistvaralise krüptoseadme soetamine ja kasutuselevõtt, mille rahastuse taotlemine, hankimine ja seadistamine võttis üsna palju aega.

Märk sellest, et nüüdseks on kriitiline hulk meditsiiniasutusi võtnud X-tee v6 kasutusele on hiljuti avatud digiregistratuur, mille kasutamise eelduseks on v6 olemasolu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.