Beebilõust valas matšeeteröövi hõbedasse: räppari disainehe maksab sada eurot

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: kaader videost / Hans Lõugas

Räppar Andrus Elbingu ehk Beebilõusta viimaste aastate kõige süngem päev oli ilmselt 4. veebruar 2017. Hiljem avaldatud turvakaamera salvestiselt on näha, kuidas tol hommikul Tööstuse tänava poodi tungib maskis ja matšeetega mees. Ta ähvardab poemüüjat ja viiakse peagi käed raudus ära.

Enne politsei saabumist on kurikuulsalt videolt näha Beebilõusta, kel on seljas roiete pildiga pusa. Nüüd kasutab räppar samu visuaale mitte ainult T-särkidel, vaid neid on võimalik ka kaela või käele riputada.

“Kas ma oleks arvanud, et minust saab kunagi ehtekunstnik? Ei, ei,” naerab Elbing Geeniusega rääkides.

Andrus Elbing alias Beebilõust näitab 3D-prinditud hõbesõrmust palast “Need troonid on mo”. Foto: Cloud Factory

Ent selline väike, võib-olla 10-grammine hõbedast kaelaripats on ometi osaliselt tema looming ja aitab meeles hoida tema 4. veebruarit.

Tegelikult pole muidugi Elbing ise ehtekunstik ja ta ütleb ausalt, et jube mõnus on niimoodi ehteid teha, kui tegelikult ise ei pea midagi tegema. “Mis mulle selle asja juures väga meeldib, on see paindlikkus. Kui mul tuleb kodus mingi idee, siis see lihtsalt… prinditakse välja.”

Beebilõusta ehted aitab teoks teha nimelt Eesti 3D-printimise guru Taavi Kikas ja tema startup Cloud Factory. Kui Beebilõust mingi joonise või idee paberile paneb, piisab sellest, kui ta saadab Kikasele sellest kas või ainult pildi.

Edasi teevad Cloud Factory graafikud joonisest kolmemõõtmelise kujutise ehk CAD-faili. Järgmisena asub tööle Tallinnas Järvel asuvas moodsas kontoris olev 3D-printer. Aga see ei lase välja sulaplastmassi, vaid hoopis keevitab hõbedat.

“Mina ei pea tegelikult sisuliset midagi tegema. Ma pean ainult muusikat tegema ja “jah” ütlema,” tunnistab Beebilõust.

“Kui aus olla, siis see väljend “3D-printimine” on hoopis meile kahjuks tulnud. Väga paljud arvasid esialgu, et me teeme plastikust mingi asja ja hõbetame siis ära. Inimestel seostub 3D-printimine plastikust jubinatega,” ütleb Kikas.

Et inimestele uudse tehnoloogia olemust selgeks teha, on Kikas oma Eestis ainulaadsest hõbedaprinterist välja tulnud detaile isegi pooleks lõiganud, et tõestada – tegu on päris asjaga, mitte hõbedaga kaetud plastiga.

Ehteid prinditakse tehnoloogiaga SLM ehk selective laser melting, mis tähendab, et printerile antakse ette hõbedapulber, millest masin punktkeevitusega päris asja valmis teeb.

Kõik on päris: tooraine maksab 1000 €/kg maksev ja valmis ehe kannab hõbedaproovi 925.

Maailmas on selletaoliseidki printereid vähe ja väärismetalli printimisega on Kikase sõnul nii vähe firmasid, et neid võib üles lugeda ühe käe sõrmedel.

Hõbedaprinterist tulev toode pole kohe kandmiseks küps, sest ehte jaoks on see veidi liiga ebatasane. Viimane etapp on poleerimine, et valmiks ehe, mida on valmis müüma ka klassikalised kaupmehed nagu Goldtime Tallinnas.

“Esimesed Beebilõusta ehted ongi müügis Goldtime’is ja me oleme neilt väga palju abi saanud seepärast, et nad on aidanud meid sellele viimistluse tasemele, mida ühelt ehtelt oodatakse,” räägib Kikas.

Peale Beebilõusta on Kikas esimest koostööd teinud juba ka Aropi, Genka, aga ka Ivo Linnaga – kelle “Aeg ei peatu” on laserprinteri abil muudetud sõrmuseks.

Ühe sellise 3D-prinditud sõrmuse hind on poes veidi üle saja euro, ripats võib maksta pisut alla saja.

Sõrmus “Need troonid on mo”. Foto: Cloud Factory

Kui Goldtime ei ole võib-olla Beebilõusta fännidele kodupood, siis lubab muusik, et ehted võtab müüki ka Piradose peatselt avatav uus pood.

“Ma ei ole veel tegelikult ise üldse neid promonud, sest ma töötan uue albumi kallal,” ütleb räppar. Beebilõusta uus album nimega “Andrus Elbing” peaks valmis saama uue aasta alguses. Siis on ka oodata rohkem tähelepanu sellistele ehetele.

Cloud Factory kaasasutaja ja peadisainer Kati Kask ütleb, et merch ehk igasugune fännikaup on tänapäeval oluline osa artisti loomingust. 3D-printimine tähendab seda, et idee muutub käegakatsutavaks ehteks oluliselt kiiremini ja võimalik on teha ka väikseid eriseeriaid, nii et seejuures ehte kvaliteet ei kannata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.