Fanvestory: miks me ei saa investoritele varasemaid andmeid avaldada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Eelmisel nädalal alustanud Eesti firma, mis laseb fännidel muusikute loomingusse investeerida, on saanud juba palju tagasisidet finantsasjatundjatelt ja vaatlejatelt. Põhiline kriitika seisneb selles, et Fanvestory puhul pole investoril ülevaadet varasemast tootlusest ega riskidest.

Firma tegevjuht Birgit Karus kirjutab, miks loomevaldkonna toodete statistika avaldamine on keeruline.

“Esiteks, statistilised andmed on erinevate kanalite vahel fragmenteeritud ja ei ole üheselt võrreldavad (näiteks ei saa YouTube’i ega Spotify “striimile” ühest hinda määrata, kuna see sõltub väga erinevatest teguritest). Teiseks, teose statistilised “tulemused” tehakse avalikuks ja tulud kantakse õiguste omanikele üle erineva intervalliga, reeglina 1-12 korda aastas, kuid sageli pika viitega. Seega ei saa üheselt öelda, kui palju mingi teos konkreetsel perioodil tulu teenis. Kolmandaks, kollektiivsed esindusorganisatsioonid kaitsevad enda liikmete huve ja statistika tehakse kättesaadavaks ainult umbisikuliselt ja suurusjärkude kaupa, et mitte avaldada tundlikku informatsiooni liikmete kohta. Meie näeme kollektiivsetes esindusorganisatsioonides (Eesti Autorite Ühing, Eesti Fonogrammitootjate Ühing, Eesti Esitajate Liit) häid partnereid, kellega koostöö on olnud igati konstruktiivne ja positiivne: nad on aidanud lahti mõtestada meie uudse ärimudeliga seotud küsimusi ja pakkunud võimalikke lahendusi, et erinevate osapoolte huvid oleksid kaitstud,” kirjutas Karus.

“Oluline on välja tuua, et 7-8 aastat vanad andmed, mis hetkel avalikkusele kättesaadavad on, ei loo tänasest digitaliseerunud muusikatarbimisest täielikku pilti, kuna tulu teenimise allikad on oluliselt muutunud. Enam ei sõltu loo teenimise tulud niivõrd CD-plaatide müügist nagu vanasti, mille asemel on märkimisväärseks saanud digitaalse muusikatarbimise osakaal (ennekõike striimimine), mis võimaldab kuulata salvestatud muusikat tasuta ja legaalselt. 2015. aastal Eestis läbi viidud muusikatarbimise uuring näitas, et inimeste hinnatundlikkus kontserdipiletite suhtes on madal: ainult 9,1% 1544 vastajast leidis, et kontserdipileti hind on kas väga oluline või pigem oluline tegur. Seega on muusikateostest teenitavate tulude ja majanduse vahelised seosed pigem kaudsed,” ütles Karus.

“Iga Fanvestory kaudu vahendatava teose või toote juures on sektsioon “Deal”, kus on lühike ülevaade, mida konkreetse teose puhul pakutakse; milline on soetatava osaluse kestvus, ning millistest allikatest tulu tekib. Kuigi autoriõigus kehtib enamikel territooriumitel tänaste seaduste järgi kogu autorite eluea ja lisaks veel 70 aastat, siis kirjastus- ja plaadilepinguid reeglina nii pikalt ei tehta. Nende lepingute puhul on olulised nii ajaline kui ka geograafiline mõõde. Meie esimene pakkumine sisaldas võimalust soetada osalus kümneks aastaks, millele võivad lisanduda täiendavad perioodid, mis sõltuvad läbirääkimistest autoritega. Põhimõtteliselt kehtib autoriõigus küll autori eluea + 70 aastat, aga konkreetse pakkumisega saab tutvuda iga teose juures eraldi. Vastused mitmetele olulistele lisaküsimustele on välja toodud FAQ lehel ja vastame alati info@fanvestory.com meili kaudu.”

Karuse sõnul on Fanvestory valmis ennast muutma ja edasi arenema vastavalt sellele, millist tagasisidet klientidelt saab. “Siiski on oluline märgata idee taga peituvat perspektiivi ja ambitsiooni. Fanvestory eksisteerib selleks, et pakkuda loomevaldkonna autoritele ja ettevõtjatele ning teiselt poolt fänvestoritele vastastikku kasulikku koostööd, ning teha seda täiesti uuel ja innovaatilisel moel.”

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.