Uudis

FBI nõuab, et Apple avaks kahtlusaluse iPhone 5C, Tim Cook võitleb vastu

5ciphone5c.jpg

Apple'i juht Tim Cookavaldas täna avaliku kirja, mille järgi nõuab USA valitsus nutitelefonidesse tagaukse ehitamist. Apple peab nõudmist inimeste privaaatsusele ja turvalisusele hävitavaks ja loodabalgatada avaliku arutelu andmekaitse ja privaatsuse teemadel.

Kirja ajendiks on tänane kohtuotsus, mis sunnibApple'it koostööle FBI-ga, mis uurib mullu CaliforniasSan Bernadinos toimunudmassitulistamist, kus hukkus 14 ja vigastada sai 22 inimest.

Kirjas väidab Cook, etApple teeb föderaalse juurdlusbürooga (FBI) uurimiseskoostööd jaon pakkunud korrakaitsjatelekogu infot, mis firma valduses on. Ent FBI soovib, etAppleehitaksiOSioperatsioonisüsteemi tagaukse, mida kasutades saaks telefoni kergelt siseneda ja kasutaja info omandada.

FBI nõudmiste järgi peaks seadme turvakoodi saada sisestada elektroonselt – see teeks näiteks iPhone'i avamise võimalikuksbrute forcemeetodil ehk arvutiga automaatselt miljoneidkombinatsioonekorraga läbi proovides.Apple ja Google on varem korrakaitsjaid sarnastes olukordades lihtsamate asjadega aidanud. Kuid operatsioonisüsteemides on viimasel ajal üha rohkem kasutusel kogu seadme krüpteerimine. See tähendab, et seadmest info kätte saamiseks ongi see vaja dekrüpteerida, milleks tuleb reaalne ekraanilukk sisestada, mida FBI palub Apple'il aidata teha.

"iPhone'id on tohutult suur osa meie elust," kirjutab Cook. „Inimesed kasutavad neid, et hoida neis tohutult suurt hulka isiklikku infot vestlustest kuni fotode, muusika, märkmete, kalendrite, kontaktide, finantsinfo ja terviseandmeteni välja. Telefon isegi teab, kus me oleme ja kus oleme olnud. Kliendid eeldavad meilt, et teeme oma parima nende andmete kaitsmiseks ja Apple'is me seda ka teeme," väitis Cook. Tema sõnul oleks FBI soovide täitudes tegu justkui maailmaga, kus FBI-l oleks peavõti, mis avaks sadade miljonite kodude, kohvikute, pankade ja büroode lukud ühe hetkega.

"Järgmiseks võib valitsus paluda, et Apple võimaldaks neil jälgida detailseimaid andmeid, näiteks missõnumeid inimesed edastavad, kus seadmed asuvad või isegi võimaldada märkamatut ligipääsu seadmete mikrofonile ja kaamerale," selgitas Cook, miks Apple keeldub maailma ühte populaarsemasse nutitelefoni operatsioonisüsteemi tagaust loomast.

Turvaekspert: Apple saaks FBI-d aidata konkreetse telefoniga

IT-turbeekspert Dan Guidokirjutab blogis Trail of Bits, et FBI palus kohtu kaudu Apple'il luua eriversioon iOS-ist ühe konkreetse iPhone 5C mudeli tarbeks, mis kuulus San Bernardino rünnaku korraldajale. Kohtunik käskiski täna firmat FBI-ga koostööd tegema, mille järel Apple eelkirjeldatud kirja avaldas.

Guido hinnangul oleksApple'il võimalik FBI-d tehniliselt konkreetses juurdluses oleva telefoniga aidata. Kuid ainult siis, kui Apple ei annaks FBI-le ülemuudetud põhivara (firmware-i), mis võiks maailma ülejäänud iPhone'ide turvalisust ohustada.

Foto: Karlis Drambans

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.