Google arendab tehisintellekti, mis kogub kasutajate andmeid privaatselt

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Androidi klaviatuur Huawei P10 peal. Foto: Ronald Liive

Google asub oma tehisintellekti treenima kasutajate klaviatuuri sisestuste põhjal, kuid teeb seda ülimalt privaatselt, saates serverile vaid anonüümseid andmeid. Andmeid kogutakse Androidi süsteemist.

Google on tuntud hiigelsuurte andmehulkade omamise ja kogumise poolest. See on iseenesest mõistetavalt esile tõstnud ka hulgaliselt privaatsusküsimusi. Nüüd on Google aga loonud uuenduse Gboard nimelisele Androidi klaviatuurile, mis hakkab tehisintellekti arendama. Nimelt toimub osa andmeanalüüsist otse seadmes.

Seade ei lae kogu kasutaja poolt sisestatud teksti üles Google’i pilveserverisse vaid analüüsib sisestatut ning saadab vaid normist erineva info Google’ile, tehes seda anonüümselt. Serverites töötav tarkvara analüüsib kogu infot ning selle põhjalt treenib tehisintellektiks vajalikke algoritme. See tähendab, et Google serverisse ei jõua täpne info, kellelt see koguti.

Portaal Quartz toob uuest süsteemist elulise näite:

Oletame, et on hulk pagarikodasid, mis on laiali üle riigi. Peakontorist on saadetud kõigile pagaritele retsept pirukate tegemiseks. Kuna pagaritele meeldib aga eksperimenteerida, muudavad nad retsepti ise iga natukese aja tagant. Olles kõik peakontoris, ei saaks nad klientidega oma muudatuste üle arutleda ega teada, kas need muudatused retseptis olid maitsvad või mitte. Olles aga eraldi pagarikodades üle riigi, saavad nad vastavalt klientide soovidele enda retsepte muuta. Retseptis tehtud muudatused saadetakse peakontorisse e-kirjaga. Peakontor vaatab muudatused läbi, ning uuendab kõigile saadetavat retsepti, saates selle uuesti välja.

Google klaviatuur analüüsib kasutaja tegevust täpselt sama moodi ning saadab selle hiljem krüpteeritult Google’i serverisse. Kusjuures info analüüs ja saatmine toimub ainult siis, kui seade on vooluvõrku ühendatud ning on ühendatud Wi-Fi võrku. Nii ei raiska funktsioon akut ega ka internetiühendust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.