Kogu sektorit on toetanud mitte ainult valmidus ja vajadus uute tehnoloogiate järele, vaid ka nii USA Föderaalreservi kui ka Euroopa Keskpanga ohjeldamatu rahatrükk. Maailm sisuliselt ujutati rahaga üle ning nii langes ka investeerimislatt sisuliselt maa alla, kui parafraseerida LHV panga loojat Rain Lõhmust.
Raha jätkus kõigile
“Inimesed on ära unustanud, et kunagi oli rahal hind ja intress oli tõsine asi. Sellel on halvad tagajärjed. Intressimäär oli justkui latt, mõõdupuu – projektid, mis annavad kõrgema tootluse kui intressimäär, tehakse ära, mis annavad madalama, visatakse nurka. Praegu on see latt aga maa all, igaüks astub sellest üle ja isegi ei märka seda,” rääkis Lõhmus Kuku raadio saates “Majandusruum” mullu suvel.
Muidugi ei tähenda see seda, et kõik raha kaasanud ettevõtted ei väärinud seda. Vastupidi, palju häid projekte leidis rahastuse, aga nende kõrval ka palju nõrku. Saabuva majanduskriisiga jõub kätte aeg, kui ka idufirmade turul eraldatakse terad sõkaldest.
Suurpuhastust idufirmade maastikul ennustas ka ettevõtja ja investor Sten Tamkivi DigiPROle antud intervjuus. Tõsi, palju pehmemas sõnastuses. Näiteks ennustas ta, et paljud “pikendame või proovime veel” ettevõtted langevad mängust välja.
“Need, kellel on tugevad numbrid või kes praegusest kriisist pigem võidavad, näiteks aitavad kaugtööd teha, siis ilmselt on võimalik raha tõsta. Aga kui sul on firma, mis juba kuus kuud tagasi tekitas kahtlust, kas läheb käima või ei, siis keskpärased või natuke horisontaali tiksuvaid firmasid on palju raskem rahastada,” rääkis Tamkivi.
Kriis saab läbi