Levikom ei saanud 5G-vaidluses jälle kohtult meelepärast otsust

Uudis täiendatud kell 18:51

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Levikomi juht Peep Põldsamm.Foto: Liis Treimann

Uudis täiendatud kell 18:51, lisatud täpsustus esmaspäevase “Digitunni” raadiosaate osas.

Tallinna ringkonnakohus otsustas eile sarnaselt halduskohtuga, et riik ei ole eksinud 5G sageduslubade konkursiga, kui pakkumisse pandi kolm, mitte rohkem luba. Riigiga kohut käiv Levikom kaebab otsuse uuesti edasi.

Levikomi juht Peep Põldsamm ütles, et kohus kinnitas jätkuvalt ametnike JOKK skeemi põhjendamaks turu blokeerimist uute tulijate ees ja Eesti majanduse arengu pidurdamist.

Vaidlus Levikomi ja riigi vahel sai alguse tänavu veebruaris, mil korraldati 5G sagedusribade jagamise konkurss. Tallinna ringkonnakohtu otsusest tulenevalt peatati konkurss aprillis. Levikom leiab, et vaid kolme loa jagamisel eelistab riik kolme suurt operaatorit.

Kohtu eilne otsus ei ole kooskõlas konkurentsiameti seisukohaga, mis on leidnud sarnaselt Levikomiga, et 5G sagedusload võiks oksjonile väiksemate plokkidena panna.

Levikom kaebab otsuse edasi

Tallinna ringkonnakohtu eilset otsust kommenteerides ütles Levikomi juht Peep Põldsamm Geeniusele, et jätkuvalt ei saa olla kohus see, kes teeks antud küsimuses sellise majandus-poliitilise otsuse, millega ei pidurdataks Eesti majanduse arengut ja konkurentsivõimet, kas või näiteks tööstus 4.0 osas või maapiirkondades ülikiire interneti leviku osas.

“Selleks on vaja, et turule tuleksid kiiresti päris-5G võrgud, mitte lasta panna need sagedused 4G-võrkude alla kinni ja turgu uute tulijate ees blokeerida. Eesti riigile kasuliku otsuse saab teha ikka valitsus või minister Karu, kui ta vähegi hoolib Eesti arengust, mitte kohus,” ütles ta.

Põldsamm kinnitas, et Levikom kaebab otsuse edasi. Tema hinnangul on vaja, et 5G osas on vaja nelja ja enamat luba, et turule saaksid uued tulijad tekkida.

“See, kas uue tulijana päris-5G võrkude ja teenustega tuleb Eestis turule Levikom, või Bite või DNA või Vodafone, pole Eestile suurt vahet – tähtis on, et uus tulija, kellel pole 4G-pommi jala küljes, tuleks ja kiiresti, aga selleks on vaja 4 ja enamat luba,” ütles ta.

Viidates esmaspäevasele “Digitunnile” väitis Põldsamm, et Elisa juht Sami Seppänen ütles saates, et Elisa ei ava nii-öelda päris 5G-d enne kümmet aastat.

“Sami Seppänen ju ütles esmaspäevases Digitunnis, et nemad enne 10 aastat 5G NR SA (ehk päris-5G-d) tegema ei hakka ning panevad selle 100 MHz-st ülejääva 30 MHz riba riiulile häid aegu ootama,” ütles Põldsamm.

Geeniuse toimetus ei suutnud tuvastada, et Põldsammi väitel oleks alust ehk Seppänen ei öelnud esmaspäevases “Digitunni” raadiosaates seda, mida Põldsamm väitis, et Seppänen ütles.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.