Politsei võib sinu Facebooki vestlusi lugeda, kuid ainult väga hea põhjusega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Tairo Lutter/PM/Scanpix

Suur osa suhtlusest on liikunud internetti, mis tähendab ka seda, et kurjategijad saavad elektroonilisi kanaleid enda huvides ära kasutada. Siiski tuleb arvestada sellega, et politseil on võimalik vestluseid näha, teatud juhtudel isegi siis, kui need on ära kustutatud.

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) keskkriminaalpolitsei küberkuritegude büroo juht Oskar Gross ütles Geeniusele, et see, millistel tingimustel on võimalik inimeste vestlustele ligi pääseda, sõltub suuresti teenusepakkujast. Kui teenusepakkuja peakontor on Eestis, siis juhindub politsei kriminaalmenetluse seadustikust, kui aga ettevõte asub näiteks USAs, siis kohalik seadusandlus nõuab läbiotsimisluba.

Kui näiteks politseil on vajadus ligi pääseda mõne inimese Facebooki vestlustele, siis vastavalt rahvusvahelisele regulatsioonile tuleb Eestil esitada rahvusvaheline õigusabitaotlus. “Juhul kui oleme tõendanud kohaliku riigi seadusandlusele vastavalt vajadust sellise info saamiseks, siis ettevõtted selle ka väljastavad,” ütles Gross.

Vestlusandmetele pääsetakse siiski aga ligi vaid kuritegude tõendamiseks.

Politsei võib näha sinu kustutatud vestlusi

Gross ütles, et ettevõtetel on kohustus väljastada infot, mis on neil olemas. Seega, kui kasutaja poolt vestluse kustutamine tähendab seda, et andmed on andmebaasis siiski alles, siis on ettevõtetel kohustus info ka väljastada. “Andmete puudumisel seda kohustust loomulikult ei ole,” ütles Gross. See tähendab aga seda, et olenevalt teenusest võib olla varasemaid vestlusi pea võimatu peita.

Siiski, ei tasu karta, et politsei istub sul justkui selja taga ning loeb reaalajas vestlusi, mida pead. Gross sõnas, et teoreetiliselt on see küll võimalik, aga praktikas on seda raske ellu viia. “Jällegi sõltub see teenusepakkujast ning menetlusest,” lausus ta.

Mis saab siis, kui kuritegeliku jutu vahel on privaatsed eravestlused

Kuigi politseil võib olla tarvis ligi pääseda vestlustele, mis sisaldavad juttu millestki kriminaalsest, siis tegelikkuses võib selle jutu vahel olla ka isiklikemaid teemasid, mis kuidagi menetlusega ei seondu. Gross sõnas, et politsei ülesanne on tõendada kuritegu ja uurida välja kõik asjaolud – nii need, mis inimest süüstavad kui ka mittesüüstavad.

“Sellest tulenevalt ei tohi politseiametnik lähtuda kinnituskaldest ning otsida tõendeid vaid inimese süü kohta, leidma peab ka tõendeid, mis võiksid välistada inimese puhul ulatuslikuma privaatsusriivega toimingute tegemist (näiteks jälitusmenetlus),” lausus ta.

“Juba formaalloogiliselt [loogika haru, mis uurib mõistete, otsustuste, järelduste ja tõestuste struktuuri – EKSS-toim.] ei ole võimalik, et eraviisilised ja asjasse mittepuutuvad vestlused jääksid lugemata, kuna ei ole võimalik ette teada, mida vestlus sisaldab, mistõttu on väga tähtis, et materjalid oleks põhjalikult läbitöötatud ning kõik võimalik asjaolud kaardistatud,” lisas ta.

Politsei küsib aktiivselt infot

Geenius on varem kirjutanud, kui palju politsei erinevatelt suurtelt tehnoloogiafirmadelt kasutajate andmeid küsib.

Eestis reguleerib seadus

Eestis reguleerib eravestluste lugemise vallas politsei tööd kriminaalmenetluse seadustiku paragrahv 32, mis sätestab:

§ 32. Uurimisasutus kriminaalmenetluses
(1) Uurimisasutus teeb käesolevas seadustikus sätestatud menetlustoiminguid iseseisvalt, kui menetlustoiminguks ei ole vaja kohtu luba või prokuratuuri luba või korraldust.
(2) Uurimisasutusel on õigus nõuda kriminaalasja lahendamiseks vajaliku dokumendi esitamist.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.