Tallinki kommunikatsioonijuht Katri Link selgitas Geeniusele, et test toimus Tallinki laeval Silja Europa, mille pardal viibinud isikud said sadamas olles ühenduda laeva wifi-võrguga, mille internet pärines lähedal olevast tugijaamast.
“Kuna 5G-seadmeid veel reaalselt siin väga pole, siin kasutati ligipääsuks wifi-võrku, mis tagas suurema samaaegsete klientide hulga ja võimaldas seda linki paremini koormata,” ütles ta.
See asendab valguskaablit
Miks on aga laeval sadamas 5G-internetti tarvis? Selgub, et vajadus suurte internetikiiruste jaoks on olemas olnud juba ammu, kuid siiani on interneti laeva “pumpamine” olnud oluliselt keerukam ja hõlmas endas ka valguskaabli laevaga ühendamist. See tähendas aga ka seda, et wifi muutus kiiremaks alles siis, kui kaabel oli ühendatud, mitte siis, kui laev 5G testvõrgu lähistele jõudis.
“Antud test oli fikseeritud antennidega, seega ühendus tekkis, kui laev lähenes kaile. Tuleb ka meeles pidada, et tegemist oli suhteliselt esmase järgu testimisega,” märkis Link.
Täpsemad tehnilised detailid selle kohta, kuidas testvõrk töötas, jäävad antud hetkel aga veel varjule, kuna asi on varajases staadiumis ning liialt palju infot ei ole võimalik avaldada. “Väga täpseid tehnilisi nüansse selle projekti puhul kahjuks avalda ei saa, kuna tegu on mitme ettevõtte vahelise koostööga, mille detailid on konfidentsiaalsed,” ütles Männi.
“Küll võime öelda, et täiendava väljakutse esitas see, et omavahel tuli suhtlema panna kahe erineva tootja ehk Ericssoni ja Inteli seadmed. Seetõttu oli loodud testlahendus kõigile osapooltele väärt kogemuseks edaspidiseks,” selgitas taa.