TTJA selgitab Tele2-le ja Teliale tuska teinud mobiilse interneti kiiruse mõõtemetoodikat: meie tulemustes on võimalikult vähe segavaid tegureid

Sel nädalal avaldas tarbijakaitse ja tehnilise järelvalve amet (TTJA) kevadised mõõtmistulemused, kust selgus, et kiireima keskmine kiirusega mobiilne internet on Eestis Elisal. Tulemused ei meeldinud aga Tele2-le ja Teliale, kelle sõnul kasutab TTJA vale metoodikat ning ülemaailmsed uuringufirmad näitavad hoopis teistsuguseid tulemusi.

TTJA sideosakonna juhataja Oliver Gailani sõnul ongi tulemuste ja metoodika erinevused loomulikud. “Telia ja ka varem Tele2 poolt viidatud rahvusvahelised firmad uurivad kasutajakogemust, mitte ei mõõda kiirust,” selgitas Gailan. “Need firmad kasutavad võrkude hindamisel ühisloomet ehk crowdsource’ingut. Näiteks saavad tarbijad teha ise teste oma telefoni laetud äpiga ning võimalik, et tulemusi kogutakse ka taustal enamlevinud platvorme kasutades.”

Gailani sõnul on aga seal mitu üliolulist tegurit, mis tulemusi võivad mõjutada. “Kui tarbijal on vanem telefon või kiiruse piiranguga pakett, mis ei suuda võrgu võimekust ära kasutada, läheb ühisloome statistikasse kirja tulemus, mis on väiksem võrgu tegelikust võimekusest, ehk siis kiirust võib piirata kasutaja seade. Rääkimata sellest, et äpid ja platvormid, mis testimise ahelas on, võivad ise sisaldada pudelikaelu. Kahjuks ei ole nende uuringufirmade metoodika avalikult piisavalt ka kirjeldatud,” sõnas ta.

Tema sõnul ei ole selline mõõtemeetod ei ole otseselt halb, ent tulemus on paljude piiravate tegurite poolt mõjutatud. “See on peaaegu sama, kui hinnata auto tippkiirust linnatänavatel, kus testimiskeskkond tegelikult reaalselt ei võimalda tippkiirust alati saavutada, küll aga saame kirja selle testiga teatud kiiruse kogemuse,” ütles Gailan.

Ettevalmistamisele kaasati kõik

Ta tõi välja, TTJA testib aga kiiruse keskkonnas ja meetodiga, kus on mõjutavaid tegureid võimalikult vähe ja amet teeb viimase 10 aasta jooksul oma mõõtmisi avalikult kirjeldatud metoodika alusel, mis mõõdab võrgu maksimaalset kiiruse läbilaskevõimet reaalselt kasutuses olevas võrgus.

“Kasutame piiramatu kiirusega pakette ja kaasaegseimat telefoni, mis suudab läbilaskevõime jaoks rakendada kõik sageduskihid ja tehnoloogiad. Oleme alati avatult kaasanud kõik kolm operaatorit ka mõõtmiste ettevalmistamisele. Näiteks andsime ka seekord enne mõõtmisi oma mõõtevahendid nende spetsialistidele proovida, et nad saaks veenduda, et kõik toimiks veatult ja ei esineks mõjutavaid tegureid,” ütles ta.

“Kokkuvõttes on meil hea meel, et mõlemad metoodikad näitavad võrkude head taset nii meie mõõdetud maksimaalse läbilaskevõime kui ka kasutajakogemuse osas,” lõpetas Gailan.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.