Uus tehnoloogia võib hõõglambid keskkonnasõbralikuks muuta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
uushooglamp.jpg

Massachusettsi tehnoloogiainstituudi (MIT) teadlased on leidnud viisi, kuidas hõõglampe praegu turul olevatest kompaktluminofoor- ja LED-lampidest oluliselt efektiivsemaks muuta. Kui varasemad hõõglambid suutsid vaid 2-3% kasutatavast energiast valgusena kiirata, siis uus disain lubab teoreetiliselt kuni 40%-list efektiivsust.

Sellesaavutamiseks kasutasid teadlased ära hõõglampide peamist nõrkust – enamik energiast vabaneb infrapunakiirgusena ehk soojusena, mitte nähtava valgusena. Selle takistamiseks paigutasid nadhõõgniidi ümber fotoonilise kristalli.

Fotoonilised kristallid käituvad korraga nii peeglite kui filtritena, lubades osadel lainepikkustel läbi minna ja peegeldades teisi tagasi. MIT teadlased kasutasid tantaaloksiidi ja ränioksiidi kihtidest valmistatud kristalli, mis laseb läbi nähtavat ja peegeldab tagasi infrapunast valgust. Hõõgniit neelab infrapunase kiirguse taas endasse ja kiirgab selle välja nähtava valgusena.

Lisaks efektiivsematele pirnidele loodavad MIT teadlased, et nende arendatud meetod aitab ka teisi energia muundamisega seotud tehnoloogiad parandada.

"Maailm on praegu vastakuti globaalse soojenemise ja energiatõhususe väljakutsetega ja see annab meile uued võimalused nende lahendamiseks,"ütles artikli autor professor Marin Soljačić BBC uudistele.

Teadustööga saab täpsemalt tutvuda ajakirjas Nature Nanotechnology, artikkel on tasuline.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.