Testis Elisa uus teleteenus Binge TV: kas tasub osta ja kellele see mõeldud on?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Alguses oli mul ausalt öeldes üsna raske aru saada, kellele ja miks Binge TV on üldse mõeldud. See on Elisa ja Starmani koostöös välja toodud teenus: sa saad endale 13,99 euro eest kuus digiboksi ja 25 kanalit koos lisavõimalustega nagu järelvaatamine ja salvestamine, aga ühendada saad selle WiFi või võrgukaabli otsa.

See eeldab juba seda, et sul on seal, kus seda kasutada tahad, juba internet olemas. Ja kui sul on juba internet, siis sinna otsa on ju üsna odav mõni muu teleteenus võtta, Telia ja Starmani vastavad teenused saab kätte oluliselt odavamalt kui 14 eurot kuus.

Muidugi, aeg uute selliste teenuste väljatoomiseks on magus, seoses Kanal 2 ja TV3 vabalevist lahkumisega augustis, aga ikkagi, kuidas Binge TV peaks seda probleemi lahendama? Esimese hooga ei tundu see olema parim valik.

Sellel karbil on kaks poolt

Binge TV-l ongi kaks poolt. Ühelt poolt see Binge TV karp ja mida see teha suudab ning teisalt, kellele see selle raha eest mõeldud on? Kas see sobiks Tädi Maalile maale põhiteenuseks? Puhkuseks maakoju?

Alustame sellest mustast väiksest mittemidagiütlevast karbist ja puldist. HDMI-kaabel telerisse, WiFi-võrk ühendatud ja vastu vaatab kasutajaliides, mis näeb päris hea välja. Veel olulisem, see on kiire.

Mul kodus on Telia digiboks, mis allub käsklustele siis, kui see viitsib, mitte siis, kui ma tahan. Tuttavatelt olen aru saanud, et Starmani digiboks kuidagi just erksam pole. Karbis on veel lisaks võrgukaabel ja kui sul on retroteler, siis selleks puhuks ka SCART-kaabel.

Põhiasjadest arusaamine on lihtne: telekanalid, salvestamine, lemmikuteks lisamine. Mõned asjad, tõsi küll, ei saanud selgeks ka paari päevaga, aga need ei olnud ka olulised, näiteks mida mõnikord numbriikoon mõne saate juures tähendas.

Telepildi kvaliteet on 720p, mis skaleeritakse üles 1080p peale telerisse, kui teler seda võimaldab. Kui netiühendus on kehvem, siis pilti kohandub sellele ja eraldusvõime muutub jooksvalt madalamaks.

Telepool töötab väga hästi, testisime seda ka 12 Mbit/s ühenduse otsas ja 4G mobiilse ühenduse järel ning mõlemal juhul saime kätte ikkagi maksimaalse pildikvaliteedi. Kui aga tõesti kuskil maal kuuskede ja mändide vahel olla, kus levi kehvem, siis võib-olla pilt on ka kehvem.

Rakendused on olemas

Sellesse karpi on eelinstallitud käputäis rakendusi ja ilma häkkimata neid juurde lisada ei saa. Kõige olulisemad on siin Netflix ja YouTube. Olgu öeldud, et Netflixi tellimust hinna sees ei ole, igaks juhuks. Rakendustes liikumine on natukene aeglane, kuid siiski kiirem kui minu koduses LG nutiteleris samade asjade tegemine.

Ma alguses WiFi-võrku ühendamisest rääkides hüppasin sellest sujuvalt üle, aga eriti YouTube’is tuleb seda tihti teha ehk teksti sisestada. No selle jaoks see pult ikka päriselt mõeldud ei ole. Saab hakkama, aga mugav see pole.

Õnneks saab teksti vajadusel sisestada ka äpiga, mis on juba natukene mugavam. Kui tahad, saad äpiga üldse tervet pulti juhtida.

Lisaks saad esitada sisu ka koduvõrgust või mälupulga pealt, sest karbi tagaküljel on USB-port, kuhu endal vastav seade ühendada. Kui küsida, milliseid failiformaate see karp toetab, siis täpset loetelu mul pole. MKV-faile ja MP4-formaadis koduvideoid see igatahes mängis, aga ühel MKV-failil polnud millegipärast heli.

Mida see karp ei ole?

Kuigi sellel Binge TV karbil on meediafailide edastamise oskus ja seal on mõned rakendused, siis see pole mingil juhul mõistlik asendama kodust suvalist Androidi-karpi, mis sul kõike seda sama teeb, või Rasberry Pi’d, mille peal Kodi ilusti jookseb. Kodi teeb rohkem, teeb paremini ja on odavam. Sellega on jutul lõpp. See kogu meediapool on lihtsalt väike boonus Binge TV puhul.

Nüüd jõuame võrrandi teise poole juurde. Binge TV karp on tore küll, see on üsna kiire ja enamikel juhtudel mugav kasutada, aga kellele see mõeldud on?

Kui oleks see karp lihtsalt üksinda, siis ma ütleksin sellele ei, sellel pole üksinda mõtet. Funktsionaalsus on kena, aga 14 eurot kuus on kallis selle eest, sest internetti on ka ikkagi sinna juurde vaja.

Nüüd muutub see järsku mõttekaks

Asja iva on aga selles, et Elisa pakub Binge TV-ga koos kahte mobiilse andmesidepaketti. Tagasihoidlikum pakett pakub alla- kui ka üleslaadimise kiirust 5 Mbit/s ja mahtu 5 GB (Binge TV maht ei lähe arvesse). Parem pakett aga allalaadimist 30 Mbit/s, üleslaadimist 5 Mbit/s ja selle maht on piiramatu. Nende kuutasude sees on ka 4G-ruuteri rent.

Nüüd on meil pakett, kus saab 20 euro eest endale maakoju nii korraliku teleühenduse ja neti ka, vajadusel isegi kiirema neti. See sobib ka vanaemale maale põhiteenuseks, kus kõige suurem konkurent on vast Levikomi Vaba Levi TV, mis on samas hinnaklassis, aga selle tark karp on võimalustevaesem. Tõsi, vanaemale on see ikkagi üsna kallis, kui tal Facebooki-kontot pole ja netis väga ei käi. Aga odavamaid variante väga ka pole.

Sellise lahendusena on Binge TV juba päris hea pakkumine. Telial on ka sarnane pakkumine, aga kallim ja sellega tuleb kaasa Telia tavaline, ilma lisavõimalusteta digiboks, mille aeglusele ma juba viitasin.

Nii Binge TV kui ka Telia Minu TV kodus teenust saab võtta ka tähtajatult, näiteks suvel kolmeks kuuks maale. Starman võiks selle Binge TV karbi endal standardvarustusse võtta.

Seega, Binge TV karpi eraldi võtta suurt mõtet pole, seda tasub võtta koos Elisa netipakkumisega, kui tahad telerit vaadata seal, kuhu netikaablid ei ulatu.

Jah, osta,

sest Binge TV karp on hea ja kiire, aga sel on mõtet ainult siis, kui võtad lisaks Elisa 4G-netiühenduse. Muidu on see liiga kallis.

Binge TV

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.