Uurisime Eesti pankuritelt, mis Bitcoiniga toimub: kaks seletust hinnarallile

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Reuters

“Mul pole hetkel aega, ma ei tea täpselt, ma parema meelega avalikult ei kommenteeriks, võib-olla järgmine nädal, parem ei.”

Kui pakkuda Eesti pankadele või finantsasutustele võimalust meediatähelepanu saada, siis ei kuule taoliseid vabandusi just tihti, ent nii on Geeniusele vastatud, kui oleme palunud kommenteerida käimasolevat Bitcoini maaniat.

Kordame üle, mis toimunud on. Kõige levinuma vahetuskursi ehk BTC-USD järgi on bitcoini kurss tõusnud ühe nädalaga umbes 9000 dollari juurest 16 000 dollarini (ligi 80%) ja veel aasta alguses maksis see krüptoraha “vaid” tuhat dollarit. Kogu Bitcoini turuväärtus on tõusnud sellise kursiga üle 260 miljardi dollari. See on omamoodi sümboolne verstapost, sest “konkureeriva” ülemaailmse maksesüsteemi Visa turuväärtus on artikli kirjutamise ajal 252 miljardit dollarit.

Milles siis asi ja miks keegi seda Eestis kommenteerida ei taha?

Aus põhjus, mida ajakirjanikule öeldakse tingimusel, et oma nime selle kõrval ei avaldata on see: “midagi head me sellest ei saa: kui meil on õigus, siis saame tuld ja tõrva, kui eksime, siis ka.”

Laiem ametlik ja ilmselt ka täiesti loogiline põhjendus, miks Eesti pangad Bitcoini teemat kommenteerida ei taha, on aga järgmine. Ükski pank ega ametlik finantsasutus Bitcoiniga kauplemist ei vahenda. “Me ei tee seda seni, kuni Bticoin on reguleerimata, ja seni ka seda ei kommenteeri,” ütles ühe panga esindaja.

Kaks seletust Bitcoini hinnarallile

Omavahelistest vestlustest koorub välja aga kaks peamist põhjust, millega Bitcoini meeletut hinnatõusu selgitatakse.

Esiteks ootab Bitcoini lähipäevadel ees ajalooline hetk, sest esmakordselt tulevad reguleeritud finantsturule kauplemisele Bitcoini futuurid. Futuur on väga lihtsalt öeldes müügitehing teatud tuleviku kursi peale. Eesti aja järgi esmaspäeval, 11. detsembri öösel kell 1 hakkab Bitcoini futuuridega kauplema Chicago börs, 17. detsembril alustab samaga CME Group ja järgmisel aastal plaanib sama teha ka Nasdaq.

See reguleeritud kauplemine maandab palju riske, mis praegu Bitcoinidega seotud on, sest kauplemine käib täiesti tavalistes Ameerika dollarites (Bitcoin on lihtsalt futuuri alusvara) ja vahemeheks on igati lugupeetud ja rangelt reguleeritud finantsasutused.

Ühe teooria järgi ongi praegune Bitcoini hinnatõus seotud valmistumisega nende fuuturidega kauplemiseks ja et sellise “legitiimse” kauplemisega kaasneb suur nõudlus.

Teine seletus Bitcoini hinnarallile on palju lihtsam. Enne tänupühi Ameerikas, mis olid kaks nädalat tagasi, eeldasid analüütikud Bitcoini kursi peatset kerkimist. Pühade ajal istuvad inimesed maha, räägivad lähedastega ja vahetavad uudiseid ja ootuseid. Kuuldused Bitcoinist kasvatavad sellisel moel nõudlust nende inimeste seas, kes muidu Bitcoinist midagi ei teagi. Lihtsamalt öeldes: tavalised inimesed saavad Bitcoinist teadlikuks ja tahavad ka peost osa saada.

Tänupühade järel kerkinud kurss näitas, et ootused olid õiged. Järgmist sellist hinnahüpet ootavad analüütikud jõuludeks, kui kerkib esile sama fenomen: inimesed saavad kokku, räägivad “oh, kuidas kurss tõuseb”, teadlikumad räägivad vähemteadlikumatele ja nõudlus kasvab.

Mis juhtub, kui tuleb krahh?

Kui Bitcoini kurss peaks tegema läbi suurema kukkumise – ehk nõudlus kaob ja kõik tahavad krüptoraha maha müüa – võib see Eesti finantsanalüütikute arvates olla üsna halbade mõjudega.

Põhiline efekt krüptoraha pangajooksu korral on see, et praegu kauplemist võimaldavad börsid või keskkonnad ei pea tohutule müügisurvele vastu, ei suuda soovitud hinnaga Bitcoine rahaks teha ja võivad suure tõenäosusega oma äri üldse kinni panna.

Teatavasti saab Bitcoine hoida isiklikus “rahakotis”, mille opereerimine on tehniliselt keerukam, või mõnes veebikeskkonna kontol. Kuna selliste keskkondade kontodel olevate bitcoinide eest keegi garantiid välja ei käi, siis tähendaks keskkonna kokkujooksmine lihtsalt rahast ilma jäämist.

Geeniuse toimetus jätkab Eesti finantsekspertide veenmist, et need meie lugejatele Bitcoini arenguid selgitaks.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.