Selline näeb välja tööpäev 30 meetri sügavusel maa all koos Elisa võrguehituse spetsialistidega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Siililegi selge, et levi tuleb mobiilimastist, aga kuidas saab maa all võrku? Käisime Elisa võrguehituse spetsialistidega kaasas Ida-Virumaal Ojamaa kaevanduses ja uurisime täpsemalt järgi.

Eestis on tänase seisuga veel alles jäänud kaks suuremat maa-alust põlevkivikaevandust, kus käib 24/7 tubli töö. Mida aga paljud ei tea, on see, et alles 2012. aastal sai üks neist, Ojamaa kaevandus, esimese maa-aluse mobiilse 2G võrgu. Tänaseks levib 60 km pikkuses kaevanduses üle pooles ulatuses Elisa 3G levi ning tulevikuvisioon on katta kõik täies mahus 4G leviga. Kuna kaevandus muutub üha pikemaks ja pikemaks, peab ka võrguehitus sellega kaasas käima.

Põhjavesi tilgub pähe, nagu vihma sajaks

Kaevandusse sisenedes tõmbame selga stiilsed valged kostüümid ning paneme pähe kiivrid ja pealambid – kohati võtab pimedus maa all täielikult võimust. Sõidame sinise vilkuri valguses käikude rägastikus suure kastiautoga ringi ning olenemata liiklusmärkide või fooride puudumisest toimib liikluskorraldus ideaalselt. Maa all on justkui omaette linn, kust ei puudu ka vaba aja veetmise keskused, parklad jms. Seal, jahedas, pimedas ja tuulises keskkonnas töötavad tublid inimesed selle nimel, et meie kõigi koju jõuaks elekter.

Kaevanduses töötab korraga ühes vahetuses ca 200 inimest ning töö käib 24 tundi ööpäevas. Eriti oluliseks sealse töö juures teeb kõnelevi olemasolu see, et inimeste üle käib karm kontroll, et kõik ikkagi tööpäeva lõpuks „maa peale“ tagasi jõuaksid. Ja kui keegi peaks ka kadunuks jääma, on teda võimalik telefoni teel kätte saada. Kui 9 aastat tagasi oli kõnelevi võimaldamine töötajate jaoks suur samm, siis tänapäeval on 4G levist saanud tavapärane nähtus ning juba järgmise aasta alguses on Elisal plaanis tekitada maa alla ka 4G võrk.

„Kui ikka 24/7 on pime, siis väike killukene valgust taskust ongi päikesekiir, kui saad uudiseid lugeda või Youtube’ist laulu kuulata,“ kommenteerib tabavalt Elisa võrguehituse projektijuht Siim. Mobiilse neti kasutamine on meie igapäevases töökeskkonnas iseenesestmõistetav, aga kaevanduses töötajate jaoks suureks lisaplussiks, et suhelda kodustega või lõunapausil ennast maailmas toimuvaga kursis hoida.

Kuidas signaal maa alla saab?

Maa all on tugijaamad samamoodi, nagu maa peal. Kõikjale vajalikkesse kohtadesse veetakse kaabel ja paigaldatakse antennid, mis signaali tekitavad. Tugijaam on ühendatud optika kaudu Tallinna Elisa keskjaamaga, kust võetakse signaal vastu ja saadetakse edasi. Sealjuures tehti suur töö ära ka kaevanduse poolt, nemad vedasid ise valguskaabli ning elektri vajalikesse kohtadesse ära. Win-win!

Kui oma pead taas kaevandusest välja pistame, ootab spetsialiste ees juba uus töö – tuleb ronida 40 meetri kõrgusele tehasehoone katusele. Sinna me siiski kaasa minema ei hakanud, üheks päevaks piisas kaevanduse külastuse põnevusest küll. Küll aga imestasime spetsialistide töö mitmekesisuse üle.

Kui levi on edukalt viidud juba 30 meetri sügavusele ning Elisa kõrgeim mast sirgub 99 meetri kõrgusel, siis jääb üle vaid mõtiskleda – kuhu edasi? Kosmosesse või merepõhja?

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.