Kas domeeninimi võiks sisaldada täpitähti või peaks neid pigem vältima?

Foto: Shutterstock.

Domeeninime valimine võib paljudele ettevõtetele osutuda üsnagi peadmurdvaks ülesandeks, kuna sellest saab pikaks ajaks sinu ettevõtte identiteet internetis. Oluline on välja mõelda selge ja lihtne nimi, mis jääks inimesele meelde esimesel nägemisel või kuulmisel. 

Juba üle 10 aasta on võimalus registreerida ka sellised domeeninimesid, mis sisaldavad täpitähti, ent Eesti Internet SA statistikast selgub, et nende domeenide kasutamine pole just väga levinud. Hetkeseisuga on registreeritud kokku 145659 .ee domeeni, täpitähti sisaldavaid domeene on see-eest registreeritud vaid 3778. Seega moodustavad täpitähtedega domeenid koguhulgast vaid ligi 2,6%.

Kas täpitähti on siis ikkagi domeeninimedes soovitatav kasutada või mitte?

Registreeri nii täpitähtedega kui ilma

Eestis tegutseb küll ja veel ettevõtteid, kelle nimest võib leida mõne täpitähe või osadel juhtudel isegi katusega tähe (ž,š). See aga ei tähenda ilmtingimata, et domeeninimest peaks täpitähed jätma välja.

Kui ettevõtte või organisatsiooni ärinime, kaubamärki või tegevusvaldkonda iseloomustavas sõnamärgis sisalduvad täpitähed, siis on mõistlik registreerida nii täpitähega domeeninimi kui ka tavaline domeen, millest viimast saab kasutada e-posti aadressides, aga seda nii, et see klientides mingisugust segadust ei tekitaks.

Samuti kehtib täpitähtedega domeeninimede registreerimisel sellele tavadomeeni registreerimise hind – seega pole spetsiaalset lisatasu vaja eraldi juurde maksta.

Täpitähtedega versiooni domeeninimest on mugavam ja lihtsam kasutada näiteks siis, kui oled sunnitud enda domeeninime edastama suuliselt. Näiteks telefoni teel või raadioreklaamis, siis ei pea domeeninime tähthaaval üle kordama.

“Kindlasti tasub tähelepanu pöörata ka sellele, et mõned eestikeelsed sõnad omandavad täiesti uue tähenduse, kui täpid jäävad õigetele tähtedele panemata. Näiteks lukumuuk.ee tähendab hoopis midagi muud, kui lukumüük.ee, sama ka stiilnekook.ee versus stiilneköök.ee jne,” rääkis potentsiaalsetest sõnalõksudest Zone’i domeenisptsialist Jaanus.

Zone soovitab kasutada ladina tähtedega versiooni domeenist virtuaalserveri nimena ja täpitähtedega domeeninime lisada sellele aliaseks, mis on kusjuures tasuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.