Hea nipp

Kõikehõlmav ülevaade: kuidas teha Windowsi ja Maciga ekraanipilte?

Windowsil ja Macil saab mitut erinevat moodi kuvatõmmiseid teha.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Windowsi ja Maciga on võimalik mitut moodi kuvatõmmist teha. Siin on pikk õpetus sellest, mis need erinevad variandid on.

Mac

  • Cmd + Shift + 3

Nii saab teha screenshoti tervest ekraanist.

  • Cmd + Shift + 4

See nupukombinatsioon teeb kursorist sihiku, millega saab kasutaja ise märkida just selle osa ekraanist, millest ta tahab kuvatõmmise teha.

Kui lisada kombinatsioonile ka tühik, siis ilmub ekraanile väike kaamera ikoon, millega saab jäädvustada kindla ja valitud akna.

  • Cmd + Shift + 5

Avab väikese akna ekraani alaosas, kust saab kasutaja ise valida, millist tüüpi screenshotti või videot ta teha soovib.

Menüü avades ilmuvad paremale poole seaded, kust saab valida, kuhu kausta kuvatõmmised lähevad. Muutmata sätete puhul salvestuvad ekraanipildid töölauale.

  • Touch Bariga MacBookid: Cmd + Shift + 6

Tegu on pigem nipsasjaga, kuid ülalnimetatud kombinatsiooniga saab teha hästi kitsa pildi vaid sellest, mis on parasjagu Touch Bari peal.

Tõenäoliselt tasub igal Maci kasutajale ise proovida, milline meetod ekraanipiltide tegemiseks just talle kõige paremini sobib.

Windows

  • Print Screen nupp

Esimene ja kõige lihtsam võimalus Windowsis ekraanipildi tegemiseks on klaviatuuri üleval paremal servas vajutada prt scr (või prt scn) nupu peale. Alates Windows 11 operatsioonisüsteemist salvestab nupukombinatsioon tehtud pildid kuvatõmmiste kausta.

Selle kausta leiab üles, kui avada File Explorer ja vajutada vasakul pool asuvale piltide kaustale. 

Print Screeni vajutades kopeeritakse pilt ka kasutaja clipboard’ile ning seda saab asetada erinevatesse dokumentidesse ja vestlustesse.

  • Alt + Prt Scr

Selleks, et teha ekraanipilti vaid praegu aktiivsest aknast, tuleb kasutada seda kombinatsiooni. Ka see pilt kopeeritakse automaatselt clipboard’ile ning salvestatakse kuvatõmmiste kausta.

  • Windows + Shift + S

Nii avaneb Windowsi uus Snip & Sketch menüü, kus on neli erinevat valikut erinevate screenshottide tegemiseks. Sarnaselt Macile on see kõige mitmekülgsem ja lihtsam valik kuvatõmmiste tegemiseks.

  • Snipping tool

Windowsi platvormil eksisteerib veel ka Snip & Sketch’i eelkäija, Snipping tool. Seda on kõige lihtsam avada Windowsi otsingut kasutades.

Snipping Tooli üks eelis on see, et programmis saab koheselt muuta ja teha märkmeid oma pildi peale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.