Hea nipp

Mida teha, kui kustutasid kogemata ära mõne olulise faili?

Rubriiki toetab

Tõenäoliselt on meil kõigil ette tulnud olukordi, kus pahaaimamatu prügikastitühjenduse järel meenuvad sinna kogemata paigutatud dokumendid. Kerge paanikahoo järel algab tavaliselt meeletu odüsseia internetiavarustes, leidmaks lahendust kadunud failide tagasisaamiseks.

Et selliseid situatsioone vältida, on kõige targem esmalt oma dokumentidest koopiad teha. Kui arvutis valitseb ruumipuudus, siis tulevad appi välised kõvakettad ning muud andmekandjad.

Foto: Seagate

Otsingumootori kiire käivitamise järel ilmuvad ekraanile mitmed kadunud failide päästmist pakkuvad programmid ja rakendused. Valiku sooritamine sõltub suuresti isiklikust eelistusest ja programmi kättesaadavusest (mõni võib olla tasuline) ent siinkohal toome näite läbi Advanced Data Recovery programmi.

Foto: Systweak

Pärast rakenduse alla tõmbamist tuleb esmalt valida kustutatud failide viimane asukoht. Pildi alusel on selleks näiteks üks kõvaketas. Seejärel tuleb valida kahe erisuguse kettaskännimise vahel ja seejärel pisut oodata. Lõpptulemusena kuvatakse hiljuti kustutatud dokumendid ning taastamine võib alata.

Foto: Systweak

Tasub meeles pidada, et mida kiiremini dokumentide päästmisele jaole saab, seda suurem on failide kättesaamise tõenäosus. Mitme kuu tagust arvuti suurpuhastust tõenäoliselt enam tagasi püüda pole võimalik.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.