Päästeamet selgitab: puust ja punaseks ehk mida ja kui palju võid ühe pikendusjuhtme külge ühendada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Alatihti, kui soovin kellegi juures oma telefonilaadijat kuhugi pistikusse panna, lohistatakse kusagilt nurgast välja pikendusjuhe, kus juba mitu suurt seadet voolu limpsivad. “Ongi hea, paneme elektriradika ka sisse,” sõnab sõber ja vajutab nuppu, mille peale elektronid pikendusjuhtmes kaklema lähevad.

Hästi, minu telefonilaadija olukorda ohtlikuks ei muuda, aga elektriradikas küll. Mis on siis pikendusjuhtme A ja O ehk kuidas neid kasutama peab? Küsisime päästeametist järele.

Esiteks selgub, et pikendusjuhet tuleks käsitleda pigem ajutise lahendusena. Näiteks veekeetja toomist mugavalt köögilauale võiks alustada ikkagi sellest, et paigaldad seina uue pistiku.

Keskendu valimisele

Alustame sellest, et pikendusjuhet peaks päriselt valima, mitte poest suvalist haarama. Kui soovid pikendusjuhtmesse ühendada vaid rida telefonilaadijaid, ei ole suurt hullu, aga kui soovid korraga käitada näiteks mikrolaineahju, veekeetjat ja kohvimasinat, peab juba veidi mõtlema. Päästeameti ennetustöö osakonna nõunik Piret Seire soovitab vaadata pakendil toodud nõuandeid, kas antud pikendusjuhe on sobilik vajaduste katmiseks.

Üldjuhul müüakse ja majapidamistes kasutatakse pikendusjuhtmeid ristlõikega 1,5 ruutmillimeetrit, mida võib koormata maksimaalse võimsusega 3 kW. Selle piiresse jäävad majapidamises üldjuhul kasutuses olevad seadmed, näiteks külmik 1,5 kW + televiisor 0,6kW + arvuti ca 0,4 kW = 2,5 kW.

Liida kõik kokku!

Lihtne rusikareegel on, et pikendusjuhtmete üle koormamise vältimiseks tasub võtta kõigi seadmete juhtmed punti, mida soovid ühte ühendada ning võrrelda tekkinud juhtmete kogumi ja pikendusjuhtme enda jämedust.

Kui juba silmaga on näha, et juurde liidetavate juhtmete jämedus on oluliselt suurem pikendusjuhtmest, on selge, et kõiki neid seadmeid ei tohi ühte ühendada, selgitas Seire.

Tuleb teada, milline aparaat tarbib rohkem, milline vähem voolu. “Üldine põhimõte on, et kõik seadmed, mis teevad kiiresti midagi valmis, nt: mikrolaineahi, veekeetja, kohvimasin, on suured voolutarbijad.  Nende ühine kasutamine suurendab koormust ühes seinakontaktis,” sõnas ta.

Mis siis juhtub, kui liiga palju asju ühte pistikusse ühendada?

Üldiselt lähevad asjad mingi hetk põlema. Aga teevad seda nii, et sa ei pruugi kohe sellest isegi aru saada. Esmane võimalus kontrollida, on käega pikendusjuhet katsuda.

“Ülekoormuse tekkides esiti karbik kuumeneb, seejärel võib tekkida sulamine, mis võib lõppeda põlenguga. Avastades, et pikendusjuhe on soojenenud, tuleks tarbimine selle juhtme kaudu lõpetada,” räägib Seire.

Aga mida teha siis, kui pikendusjuhe on liiga lühike ja ei ulatu? Ei, ära pane ühte pikendusjuhtmesse veel teist pikendusjuhet, sest siis juhtub sisuliselt sama, koormus läheb liiga kõrgeks ja asjad lähevad põlema.

Lisaks sellele on pikendusjuhtmete jada igati ohtlik ka seetõttu, et selle otsa võib kergelt komistada. “Eriti ohtlik on pikendusjuhtmeid kasutada väikelastega ja eakamate pereliikmetega peredes, kuna mõlemal grupil on liikumine ja tasakaal ebakindlad. Kujutage ette, et veekeetja on pikendusjuhtme abil toodud mugavalt laua juurde, samas komistab väikelaps või eakas ning tõmbab seetõttu kuuma vee endale peale,” toob Seire näite.

Aga ma ostan siis hästi pika juhtmega pikendusjuhtme. Kas see on ohtlikum, kui lühikese juhtmega pikendus?

“Pikema pikendusjuhtme kasutamisel veendu alati, et kogu juhe on laiali tõmmatud. Voolutarbimisel rullis oleval pikendusjuhtmel temperatuur tõuseb kiiresti, aga seda on niisama (nähtavalt) raske tuvastada. Rullis olev juhe hakkab sulama ja temperatuuri püsival tõusmisel läheb see lõpuks põlema,” ütleb Seire.

Kokkuvõtvalt: Mida hea pikendusjuhtme ostmisel jälgida?

Pikendusjuhtme ostmisel võiks arvestada:

  1. Mis on seadme ja/või seadmete kogu võimsus, mida soovitakse pikendusjuhtmesse ühendada;
  2. Vali sobiv pistiku pesade arv ühendatavate seadmete arvust lähtuvalt. Pea meeles, et ühendatavate seadmete koguvõimsus ei tohi ületada pikendusjuhtme kasutustingimusi.
  3. Vali sobiva pikkusega pikendusjuhe;
  4. Vali pikendusjuhe, millel on tootja poolt kaasa pandud ohutusjuhis. Enne kasutamist tuleb juhis läbi lugeda ning kasutamise aluseks võtta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.