Pane püksid jalga ja hangi endale normaalne mikrofon: kuidas end videokoosolekuks ette valmistada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Videokõned ja videokõnverentskõned on ühed parimad ja ühed kohutavaivamad asjad maailmas. Parimad seepärast, et lubavad sul koosolekuid või kohtumisi läbi viia ilma laua tagant, kodust või suvilast lahkumata, halvimad seepärast, et väga sageli on nende kõnedega igavene häda. Jagamegi mõningaid soovitusi selleks, et end ja oma seadmeid korralikult ette valmistada ja teiste aega ning närve kõne ajal säästa.

Sind siiski nähtakse ehk tee end ja oma ümbrus korda.

Muidugi on tore kodus suspede väel ringi lasta ja ühe käega projektiaruannet kirjutades kõhtu sügada, aga kui see pilt videokõnes avaneb, siis ei ole üldse tore. Kõik saavad aru, et töötad kaugelt, seega pole mõtet videokõneks end ülikonda riietada, aga särgi, kus majoneesiplekki peal pole, võiks ju ikka selga panna. Ja päriselt, korista siis juba veidi tuba ka.

Alternatiivina, kui videopilt pole just ülioluline, võid ju kaamera lihtsalt välja lülitada.

Kasuta Mute nuppu

Mikrofoni mute ehk vaigistusnupp on olemas kõigis videokonverentsi pidamise programmides. Nii Skype, Facetime, Hangouts või isegi Zoom. Kui sa midagi ei ütle, võiksidki hoida oma mikrofoni vaigistatuna. Nii ei jõua mõttetud kõrvalhelid kõigi kõnes osalevate inimesteni. Päriselt, keegi ei taha kuulda, kuidas sa oma koera nunnutad, vihaselt klaviatuuril kirjutada ragistad või oma tooliga kiigud. Lõpeta ära, see segab. Pane mute peale ja vaata koosoleku taustaks kasvõi mehhiko seebikaid.

Kui kasutad videokonverentsi pidamiseks nutitelefoni, on mikrofoni vaigistamine samuti oluline. Eriti kui oled liikvel. Keegi ei taha kuulda, et oled bussis ja järgmine peatus on Hiireviu. Rääkimata sellest, et sinu kõndimise ajal tekkiv hingeldamine jõuab samuti kõigini.

Ole oma telefoni puhul ka teadlik, kus selle mikrofon asub ning ära nühi oma kätt vastu seda. Tavaliselt paikneb mikrofon telefoni alumises servas, laadimispistiku lähedal ja kui sa selle osa vastu pihku toetad, kuulevad teised kõva ragina saatel sinu vereringet. No ei ole kena.

Kasuta kõrvaklappe

Mikrofoni vaigistamine aitab siin ka, aga pole midagi hullemat kui keegi, kes kasutab konverentskõnes kõlareid. Ehkki tarkvara püüab seda automaatselt välja filtreerida, korjab arvuti mikrofon üldiselt üles ka selle heli, mis kõlaritest tuleb, seega teiste inimeste jutu ning saadab selle siis kohe kõnesse tagasi. Tulemuseks on kile ja rõve kajaefekt. “Kes kajab?,” on vist iga konverentskõne tüüplause, kusjuures see, kes kajab, on selle juures alati millegi pärast vait. Pane klapid pähe ja ära raiska teiste aega.

Kasuta välist mikrofoni

Mida iganes su arvuti tootja ei väidaks, see mikrofon, mis su läpakasse sisse ehitati, on kohutava kvaliteediga. Kvaliteeti püütakse küll paremaks muuta, aga tegelikkuses tehakse erinevate algoritmide ja müraeemaldustega asi hoopis hullemaks ja su hääl kõlab justkui vee alt. Rääkimata sellest, et nii kui sa kirjutama või arvuti puuteplaadiga klikkima hakkad, on seda samuti kenasti kõigile kuulda. Seega, kui vähegi võimalik, kasuta välist, näiteks USB-mikrofoni või mikrofoni, mis on ühendatud sinu kõrvaklappide külge.

Vali, kus sa kõnet pead

Videopildi normaalseks tegemisest me juba rääkisime. Kui planeerid kellegagi läbi videokõne vestelda, on mõistlik kohta valida ka heliliselt. Kui lähed rääkima tühja nõupidamiste ruumi, kus seinad lagedad ja ühtegi vaipa pole, kuulevad kõik sind koleda kajaga. Sinu jutust on raske aru saada ja iga väiksemgi kõrvalheli võimendub. Seega leia pigem mingi nurk, kus helisid vähem peegeldub või mõni ruum, kus maas on vaip.

Tee enne kõne algust test

Enamik videokõne tegemiseks mõeldud tarkvarasid võimaldab oma seadmeid enne kõnet testida. Vaata, kas su veebikaamera näitab sind korralikult ning kas heli tuleb kenasti läbi. Nii säästad kõne alguses kõvasti aega ja teised ei pea ootama, millal sa oma mikrofoni päriselt tööle saad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.