SmartVent paneb kontori sisekliima autopiloodile ja aitab seega kõvasti raha kokku hoida

Fotol (vasakult paremale): Karl Erik Kalmus, Johannes Kadak, Adelheid Kiriland, Joosep Sild ja Janar Juusu SmartVenti testhoone pööningul.

Kontorite sisekliima-süsteemide automatiseerimisega on võimalik kokku hoida kõvasti raha ning see on just see, mida Eesti idufirma SmartVent pakkuda üritab. Firma tegevusest rääkis ettevõtte loomejuht Karl Erik Kalmus.

Mis on teie suur idee?

SmartVent paneb kontori sisekliima autopiloodile. Mõõtes hoone õhukvaliteeti ja juhtides ventilatsiooni- ja kütteseadmeid, saame hooneomanikele säästa kuni 40% iga-aastastest energiakuludest. Lisaks sellele paraneb kontoris töötavate inimeste töökeskkond ja tervis.

SmartVent erineb tänasest automaatikast selle poolest, et veebiliidestus ja kaugvisualisatsioon ei ole kõrvalised lisateenused, vaid hoopis teenuse kesksed ja võõrandamatud osad. Kogutud info võimaldab meil luua hoonehalduritele selge ülevaate seadmete tööst ja sisekliimast hoone osades.

SmartVenti teenusega saab klient pidevalt areneva sisekliima juhtimistarkvara, kiire ja informeeritud klienditoe ja riistvara õigeaegse hoolduse.

Mis on see suur probleem, mille ära lahendate?

Tänapäevases kontorihoones olevaid ventilatsiooni- ja kütteseadmeid ei juhita nutikalt. Isegi kui sisekliimaseadmetes on sisseehitatud automaatika, piirdub efekt tavaliselt sellega, et õhtul pannakse seadmed seisma ja hommikul uuesti tööle.

Meie tahame seda muuta, sest näeme, kuidas hooned, kus me ise töötame, saaksid olla targemad ja energiasäästlikumad. Selleks oleme loonud ajakohase juhtseadme, mis mõtleb iseseisvalt, kuid mida saab seadistada ja juhtida kasutajasõbralikust SmartVendi veebiliidesest.

Veebiliidese kaudu saab veel analüüsida oma hoone õhukvaliteeti ja energiatarvet, näha reaalajas sisekliimaseadmete seisukorda ja ennetada ohtlikke rikkeid hoone tehnosüsteemides.

Keda näete oma suurimate konkurentidena ja kuidas olete neist ees, mida sooviksite aga veel arendada?

Sellise lahendusega firmat Eesti turul meie teada ei ole, aga kuna ehitussektor on oma loomult pika müügitsükliga, siis peame oma konkurentideks eelkõige ventilatsiooni- ja kütteautomaatika pakkujaid, kellega täna hangetel konkureerime. Ettevõtted, kes hooneid ehitavad ja finantseerivad, on harjunud toimetama kindla struktuuri alusel ja sellest müürist läbi murdmine on kindlasti meie jaoks väljakutse.

Momendil kasutatakse ehitusturul peamiselt suurtootjate, näiteks Fläktwoods ja Regin, automaatikaseadmeid. Meie eeliseks on fakt, et tehaseautomaatika programmeerimine lõppeb tehaseväravas ja igasugused custom-lahendused peab hooneautomaatik ise seadistama. Meie viime miinimumi paigaldaja poolse töömahu. Juba täna on SmartVenti riistvara ülesseadmine tavapärasest lihtsam.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

SmartVenti tiim on hetkel viieliikmeline. Oleme kõik õppinud samas keskkoolis ning lõviosa tiimist tunneb teineteist juba üle 15 aasta. Hetkel oleme kõik tudengid Tartu kõrgkoolides. Kogu aja, mis koolist üle jääb (tihti rohkemgi) panustame oma idufirmasse, tekitades sageli koristajas kahtlust, et ehk me elamegi kontoris.

Meie tegevjuht Joosep on alati silma paistnud heade juhioskuste poolest. Boonusena suudab ta paari juhtmejupi ja kruvikeerajaga kokku ehitada riistvara, samal ajal telefonis olles ja järjekordset müügikohtumist kokku leppides.

Loomejuht Karl Erik on pika kogemusega videovõlur, kes suudab alati teha säravaid pilte, kokku lõigata köitvaid videoid ning kirjutada kõikvõimalikke tekste, mida vaja võib minna. Karli analüüsivõime aitab meid nii erinevate äriaspektide läbimõtlemiste kui ka juhtloogika parendamise juures.

Arendustiimis on kolm helget pead – Johannes, kellel on oma noorusest hoolimata väga suur kogemuste pagas full-stack arendajana ning kelle süüks saab panna SmartVenti iseõppiva juhtseadme ning veebiliidese back-end arenduse.

Frontend-arendaja Adelheid, kellele klaviatuuri ulatamisel sünnib imeline SmartVenti kasutajaliides, millesse armuvad ka kõige tehnikavõõramad kasutajad. Samuti hoolitseb Adelheid selle eest, et SmartVenti koduleht smartvent.ee oleks informatiivne, mugav kasutada, muljetavaldava disainiga ning lihtne veebis üles leida.

Süsteemiadministraator Janar, kes hoolitseb alati selle eest, et SmartVenti pilvesüsteemid ja riistvaraline integratsioon töötaksid õlitatult ning optimeeritult, toetab oma põhitöö kõrvalt Johannest back-end arendusega.

Meie tuumik hoiab järjepidevalt silma peal kliendi vajadustel, soovidel ja soovitustel, et luua toode, mis päriselt aitab nii töötajaid kui ka hoonehaldajajaid.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Meie firma on saanud rahastust Climate-KIC’ilt. Nende abiga saime osta klientide vajadusele vastavad testseadmed, monteerida need kolme Tartu kontorihoonesse ning hakata mõõtma ja optimeerima SmartVenti juhtalgoritmi. Oma tarkuse ja tagasisidega poolest võib ka investoriteks lugeda meie esimest paari kasutajat, kelle pidev suunav tagasiside aitab meil luua toodet, mida kliendid vajavad. Osalus ettevõttes on aga täielikult jagatud viie kaasasutaja vahel.

Millega te raha hakkate teenima?

Meie ärimudel näeb ette kliendipoolset riistvara ostu või rentimist ning aastatasu maksmist meie veebiliidese ning juhtseadme tarkvarauuenduste eest.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Esiteks on SmartVent turule tulnud ajal, mil Nest ja teised tegijad on loonud toimivad veebiplatvormid kodukasutaja sisekliima juhtimiseks, kuid kasulikke tööstuslike sisekliimaseadmete veebiplatvorme pole veel loodud.
Teiseks oleme me edukalt tõestanud, et tootel on turgu. Meie süsteem säästab igapäevaselt raha ja aega kolme testkliendi juures Tartus. Testijate abiga areneme pidevalt, et luua turule sobiv toode. Selle aasta alguses alustasime aktiivset müügitegevust ning huvi on kõrge ehitussektoris ja energiateenuste vallas, Eestis ja välismaal.

Meil on väga tugev ja kõrgelt motiveeritud tiim, kes on kõik omal alal väga pädevad. Oleme suutnud paljudele tõestada, et hoolimata oma noorusest suudame lubatud ülesande täita kiirelt ja tõhusalt.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Hetkel otsime enda firmasse juurde seed-investorit, kelle abiga arendada toodet ja läbi viia SmartVenti müük kümnesse järgmisesse hoonesse.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Järgmise 12 kuuga jätkame tootearendusega ning valideerime oma turgu ja ärimudelit. Aasta möödudes tahame olla Eestis piisavalt kanda kinnitanud, et kindla seljatagusega laieneda ka teistele Euroopa turgudele!

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.