Tartu gümnasistide nutikas prügikast pälvis aasta õpilasfirma tiitli ja läheb Euroopat vallutama

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Junior Achievement Eesti

Sel nädalal on Geeniuse nädala idufirmaks õpilasfirma Festera, kes pälvis hiljuti tiitli “Eesti parim õpilasfirma 2017”. Ettevõtte tooteks on nutikas mikroobidega varustatud prügikast, mis lubab mugavalt jäätmeid komposteerida ning lisaväärtusena toodab prügikast ka väetist taimedele. Ettevõttel on suured plaanid ka tulevikuks ja suvel on ees Brüsselis toimuv Euroopa õpilasfirmade võistlus. Geeniuse küsimustele vastas terve Festera meeskond kollektiivselt.

Mis on teie suur idee?

Meie tooteks on unikaalsed prügikastid, mis vähendavad oluliselt kliendi ökoloogilist jalajälge ning säästavad väärtuslikku aega, kuna seda peab kord kahe kuu jooksul tühjendama. Meie lahendus on võimalik tänu looduslikele mikroobidele, ventilatsioonile ning soojusallikale, mis kiirendavad biojäätmete lagunemist. Tänu sellele toodab kast lõpptulemusena toitaineterikast huumust, mida saab ära kasutada nii aias kui ka lillepotis.

Kuidas on teie lahendus parem tavalisest jäätmekäitlusest?

Meie prügikast säästab märkimisväärselt loodust – aasta meie prügikastiga on CO2 mõistes sama, mis kuu ilma autota. Lisaks säästab meie lahendus aega- tänu meie süsteemile on protsess 10 korda kiirem kui looduslik lagunemine ning prügikasti sisu on vaja tühjendada kord kahe kuu jooksul. Lisaks kõigele sellele oleme suutnud eemaldada ebameeldiva lõhna, mis käib traditsiooniliste prügikastidega kaasas. Meie toote puhul on väga olulisel kohal põhjamaine ja minimalistlik disain. Tavaliselt peidetakse prügikastid pimedasse kappi kraanikausi alla, kuid meie tahame seda muuta, Festera on stiilne osa köögimööblist.

Kuna Eesti kliima pole aastaringselt selline, et väljas lagunemisprotsess toimiks, võimaldab meie biokast sõltumata ilmast efektiivselt komposteerida.

Kellele teie lahendus on põhiliselt suunatud?

Meie lahendus on suunatud väga laiale inimgrupile. Leiame, et meie lahendus on sobiv peaaegu igale kodule. Klientideks on ökoinimesed, taimekasvatajad ja lihtsalt tavalised maja- või korteriomanikud, kes tahavad enda jäätmekäitlust otstarbekaks ja loodussõbralikuks muuta. Samuti sobitub meie komposter ideaalselt näiteks kontorisse.

Foto: Silver Taavet Kollom

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Meie meeskond koosneb hetkel neljast mitmekülgsete huvidega õpilasest – tegevjuht Kevin, finantsjuht Sandra, tootearendaja Kris-Robin ning turundusjuht Joonatan. Käime kõik Hugo Treffneri Gümnaasiumis. Olime sõbrad juba enne firma rajamist ning peale seda kui meie säraval tegevjuhil Kevinil tuli eelmine suvi mõte luua selline lahendus, rääkis ta oma mõtetest meile  ning kujunes välja firma praegune koosseis.

On teil juba ka investoreid?

Kuna hetkel tegutseme õpilasfirmana, pole investeeringud lubatud ning seni oleme pidanud hakkama saama teenitud tulu ja üksikute võidetud keskkonnateemaliste auhindadega.

Millega te raha hakkate teenima?

Esimene kasum tuleb kompostrite müügist. Esmase ostuga saab klient kaasa poole aasta koguse looduslikke lagundavaid aineid, mis meie prügikasti tööle panevad, kuid nende otsa lõppedes on vajadus uute järele. Selline lahendus tagab meile sissetuleku juba olemasolevatelt klientidelt.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Õpilasfirmana alustamine on tõhus, kuid turvaline hüppelaud. Seni pole meie teele sattunud ühtegi takistust, mida me ületada pole suutnud. Lisaks sellele kindlasti idee unikaalsus ja erisus konkurentidest. Meie leiutis lahendab reaalseid probleeme, mis tänase prügimajanduse ja sorteerimise ümber tiirlevad. Toode ei pea olema innovaatiline mitte sellepärast, et see oleks moes, vaid seetõttu, et muutust ehk innovatsiooni on tõepoolest vaja. Oleme võtnud edasikestmise oma kohustuseks maailma ees – kui meiesugused firmad lähevad pankrotti, läheb ka keskkond kiiremini pankrotti.

Foto: Silver Taavet Kollom

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Hetkel peame kõige olulisemaks tootearendust. Meie lahendust annab veel tublisti täiustada ja mänguruumi on palju. Selleks on meil tulevikus vaja biotehnoloogia ja inseneriteaduse ekspertide abi.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Hetkel käib tihe töö juulis Brüsselis toimuvateks Euroopa õpilasfirmade võistluseks, kus esindame Eestit ja asume võitlusesse nii mõnegi auhinna eest. Pärast seda, kui õpilasfirma periood suvel lõpule jõuab, kavatseme koheselt vormistada meie praeguse ettevõte ümber osaühinguks.  Aasta lõpuks soovime näha enda prügikasti juba sajas kodus. Kindlasti teeb meie toode lähiajal veel uuenduslikke arenguhüppeid, et kohandada sobivaks veelgi laiemale tarbijaskonnale.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.