Kuidas luua oma veebilehte, 1. osa: domeen

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Veebilehe loomine võib esmapilgul tunduda keerulise ning pea võimatu ülesandena, kuid tehnika areng on selle kunagi keerulise protsessi muutnud mõne-minuti tööks.Siiski, veebilehe loomiseks on tarvis mõningaid baasteadmisi, mida see lugude seeria tutvustab.

Esimeses loos räägime domeenidest. Lühidalt, domeen on aadress, mille külastaja sisestab oma veebilehitsejasse, et sinu loodud lehte külastada.

Esimene samm oma veebilehe loomise poole ongi domeeninime välja valimine, selle registreerimine ning selle eest tasumine. Domeene saab osta nii Eesti teenusepakkujatelt kui ka välismaistelt müüjatelt, kuid lihtsam on seda teha eestikeelsetelt lehtedelt.

Kui palju domeen maksab?

Domeene müüakse harilikult kas aastase, kaheaastase või kolmeaastase lepinguga. Harilikult on asjad üles seatud nõnda, et mida pikemaks perioodiks sa domeeni endale ostad, seda odavam on ka aastane hind. Samuti, sageli võid saada domeeni odavama hinnaga, kui ostad oma veebilehe majutuse sama ettevõtte käest, kuid see on juba järgmise loo teema.

Eestlastele tuttava lõpuga domeeni .ee hind on harilikult umbes kümme eurot aastas, kuid hind sõltub teenusepakkujast ning nende individuaalsest hinnakirjast. Teistsugused .com ning ning Euroopa Liidus kasutatav .eu lõpuga domeenid on harilikult mõned eurod odavamad.

Millise domeeninime ma valida tohin?

Domeeninime alguse osas võid ise vabalt valida, kuigi mõnedel domeenidel on oma reeglid. Näiteks ei tohi see olla väga lühike (alla kolme tähemärgi) või tohib sisaldada ainult tähti ja numbreid.

Kas ma pean Eestis võtma tingimata .ee domeeni?

Domeenilõpuksvõid valida samuti selle mida tahad ja valik muutub üha mitmekesisemaks. Eriti oluline areng on viimasel ajal olnud nn geneeriliste tipp-taseme domeenide pakkumine ehk need on domeenid, mis ei ole seotud konkreetse riigi või piirkonnaga.

Näiteks võid endale saada veebilehe, mille aadressi lõpp on .academy, .actor, .horse, .gold, .furniture, .marketing, .lol, .vodka, .voting või kasvõi .republican.

Kuidas teha kindlaks, et soovitud nimi on vaba?

Kui oled endale sobiva veebilehekülje nime välja mõelnud, tuleb teha kindlaks, et keegi seda juba ei kasuta. Selleks tuleb minna enda poolt valitud teenusepakkuja veebilehele ning otsida soovitud domeeni. Seega, kui sooviksid registreerida enda domeenina Kalev.ee, siis seda sa teha ei saa, kuna see domeen on juba kasutusel, küll aga saaksid endale osta näiteks Kalev.se domeeni.

Kust domeene osta?

Domeenimüüjaid on internetis leida rohkem, kui taevas on tähti. Eestis müüvad domeene näiteks Zone.ee ning Veebimajutus.ee, kuid pakkujaid võib internetist otsides leida veelgi. Välismaistest müüjatest on üks populaarsemaid Godaddy.com, alternatiivi pakub näiteksGandi.

Kui oled domeeni endale soetanud tuleb asuda järgmise ülesande kallale, milleks on veebilehe majutaja välja valimine. Sellest teeme juttu seeria järgmises osas.

Foto: amika_san

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.