Suur ülevaade: milline pilveteenus on parim fotode hoiustamiseks? Koostöö jaoks? Lihtsuse otsijatele?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Terko Veensalu

Keegi meist ei tahaks sattuda olukorda, kus väärtuslikud failid, pildid ja muud andmed arvuti kõvakettal pole ühel hetkel enam kättesaadavad. Sellise situatsiooni vältimiseks on igati mõistlik digimaterjale talletada ka mujal, kui ainult arvutis. Lisaks välistele kõvaketastele on tänapäeval üheks lihtsaimaks mooduseks andmete varundamiseks kasutada pilveteenuseid. Aga millist neist valida, kui teenusepakkujaid on palju ja igal neist omad eripärad? Toome välja soovitused, milliseid vastavalt olukorrale eelistada.

Kui tahad palju pilte salvestada 

Kui tavaliselt annavad teenusepakkujad tasuta kasutamiseks 2-5 gigabaidi jagu mäluruumi, siis Google’i pilveteenusega saab seda 15 gigabaiti. Lisaks sellele on võimalik kuni 16 megapiksliseid pilte ja 1080 pikslise resolutsiooniga videoid salvestada ilma seda ruumi kulutamata, originaalformaadis piltide maht aga arvutatakse sealt juba maha. Google Photos rakendus tuleb vaikimisi kaasa enamike Androidil jooksvate telefonidega ning on saadaval ka Apple’i seadmetele. Google Photos on küll tihedalt integreeritud Google Drive pilveteenusega ja mälumahtu jagatakse ühiselt, kuid fototeenust saab kasutada eraldi rakendusega ning veebiversioonina. Pildid sünkroonitakse pilves ning on kättesaadavad igast kasutaja seadmest.

Kui tahad mugavust 

Dropbox on universaalne pilveteenus, kuhu saab üles laadida pilte, videoid ja muid tüüpi faile. Kuigi algselt on kasutaja käsutuses 2 GB andmemahtu, saab seda hulka suurendada erinevate tegevustega, näiteks sotsiaalmeedia kontode sidumisega. Dropboxi trumbiks on selle lihtne kasutajaliides ning asjaolu, et seda on võimalik kasutada pea igas seadmes ning iga operatsioonisüsteemiga. Arvutisse saab kasutaja alla laadida eraldi rakenduse ning kõiki Dropboxi faile kuvatakse ühes kaustas. Failide üleslaadimine ja sünkroniseerimine käib sujuvalt ning tõrgeteta, allalaadimiseks on võimalik failidele linke jagada.

Kui on palju tekstifaile 

Kuna tavalised tekstifailid on oma mahult pigem väikesed, piisab nende hoiustamiseks ka vähesest ruumist. Selleks otstarbeks sobivad kõik siin välja toodud pilveteenused, kuna tasuta kasutamiseks on minimaalselt 2 GB kettaruumi. Kui arvestada keskmiseks tekstifaili suuruseks 500 kB, mahub neid sinna pea 4000 tükki.

Kui pead palju kellegagi koostööd tegema

Nendeks puhkudeks, kui on vaja faile mitme inimese vahel jagada ja neid koos muuta, on heaks abimeheks Google Drive pilveteenus. Drive lubab erinevaid tüüpi faile jooksvalt muuta ja salvestab kõikide osapoolte tehtud muudatused ja kommentaarid eraldi, et neid oleks lihtsam jälgida. Failide olekust saab kiirelt hea ülevaate, kuna teenus näitab nende staatuseid eraldi. Lisavõimalusena saab luua ka küsitlusvorme ja nimekirju.

Kõike seda saab teha otse nutitelefonist või arvutist. Drive on saadaval kõigil suurematel platvormidel. Kasutamiseks piisab Google’i konto olemasolust. Nii nagu enne juba öeldud, saavad kasutajad Google’i pilveruumi 15 GB, mida jagatakse erinevate teenuste vahel, ka Google Photos teenusega.

Kui aga sinu kolleegid või koolikaaslased kasutavad kõik töö tegemiseks Office’i tooteid, on mugavamaks lahenduseks kasutada Microsofti OneDrive’i. Viimase eeliseks on asjaolu, et Windows 10 operatsioonisüsteemiga arvutites on olemas juba eellaetud kaust, kuhu saab oma dokumente mugavalt tõsta, neid hoiustada ja vajadusel mõnes teises seadmes avada. Kasutajale antakse alustuseks tasuta 5 GB pilveruumi. Kui sellest mahust jääb väheks, tuleb juba rahakoti raudu paotada. Aga kui tasulist teenust kasutada, siis sama kuutasu (10 €/kuus) sees on nii kogu Office’i tarkvara kui ka 5 TB pilveruumi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.