Luna – Delli uus kontseptsioon, mis lubab sülearvuteid ise parandama hakata

Suurima süsinikujalajälje tekitavad need seadmed, mis tuleb peale pisivigu lihtsalt minema visata. Sülearvutid kuuluvad paraku samuti nende hulka, sest kasutajad mõtlevad tavaliselt vana ja aeglase seadme komponentide väljavahetamise asemel pigem uue masina ostmise peale. Põhjust selleks on tootjad andnud küllaga, sest vana uuendamine on tehtud väga keeruliseks ning alati polegi see võimalik. Dell tahab nüüd oma uue konstruktorilaadse sülearvutiga seda olukorda parandada ning laseb kasutaja arvutikomponentidele ligi, et neid saaks ise vahetada.

Dell Technologies´i Concept Luna ehk uut tüüpi sülearvuti kontseptsioon on seadnud eesmärgiks disainida just selline seade, mille komponendid oleks kasutaja enda poolt lihtsalt vahetatavad ja korpus tulevikukindel. Kui arvutit saab jupikaupa uuendada, siis ei pea seda iga paari aasta pärast täiesti välja vahetama – piisab vaid võimsama protsessori, suurema mälu või mõne laienduspordi uuendamisest. Kui midagi läheb katki, siis kasutaja ei pea isegi teenindusse pöörduma.

Koostöös Inteliga välja töötatud lahendusega muudetakse olulised komponendid kasutajale juurdepääsetavaks ja asendatavaks. Lisaks saab neid ka korduvkasutada näiteks mõnes teises seadmes. Sellise toote süsinikujalajälg peaks vähenema ligikaudu 50%.

Dell plaanib arvutis kasutada ümbersulatatud vanametalli (alumiiniumit), taaskasutatavat plastikut ja muid väikese keskkonnamõjuga materjale. Emaplaadid näiteks võivad olla tootmises üks energiamahukamaid komponente. Dell ja Intel tahavad selle komponendi pinda vähendada ligi 75% ja komponentide arvu ligikaudu 20%, mis annaks tuntava energiakokkuhoiu tootmisel ja emaplaadi süsinikujalajälg kahaneks 50% võrra.

Väiksem emaplaat paigutatakse ümber ülemisele arvutikaanele, eemale soojust eraldavast kiirlaadijast ja akust ning välisõhule avatud suuremale pinnale. Parem passiivne soojusjaotus lubab täielikult kaotada sisemise ventilaatori. Concept Luna sülearvuti koostamisel kasutatakse kümme korda vähem kruvisid, kui näiteks Dell Latitude 7300 AE puhul.

Sisemuses kasutatavad liimid on veepõhised, klaviatuur lihtsamini parandatav ning aku tööiga pikem, kui tavaliselt. Paljud plastkomponendid on asendatud biopõhiste linakiududega. Masin on tulevikukindel, mis tähendab, et ka järgmiste põlvkondade komponendid, mis hiljem välja tulevad, on ühilduvad vanema arvuti korpusega.

Dell läheb koguni nii kaugele, et plaanib alumiiniumi ümbersulatamiseks hakata kasutama vaid hüdroenergiat.

Praeguseks on valmis saanud mõni prototüüp ja järgmisel aastal pole samuti Concept Luna sülearvutit võimalik osta, kuid aastaks 2030 võiks see saada standardiks, usuvad arendajad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.