Sülearvutid

Microsoft tõi välja abikomplekti sülearvutile, mis muudab puuetega ja vanemate inimeste arvutikasutuse lihtsamaks

Rubriiki toetab

Microsofti sülearvutid Surface said omapärase lisa, mida arvutitootjatel just kuigi tihti ei kohta – tegemist on komplektiga, mis mõeldud puuetega inimestele ja neile, kes mingil põhjusel ei saa arvutit samamoodi kasutada, nagu keskmised arvutikasutajad, olgu siis põhjuseks mõni füüsiline puue, haigus või vanadus.

Komplekti kuuluvad näiteks reljeefsed kleepsud, mida saab kleepida arvuti klahvide, sisselülitusnuppude ja portide juurde. Neid sõrmega kombates saab kehva nägemisega kasutaja leida üles vajalikud nupud või pesad, kuhu mõne lisaseadme ühendada.

16 reljeefse kleepsuga komplektis on erinevat värvi punkti, ringi, risti ja kriipsu kujuga pealekleebitavad lisandid. Neid võib kleepida puutetundliku pinnaga kõrvaklappidele, et leiaks üles õige pinna. X ja O võivad olla aga mõne funktsiooniklahvi või sisse-välja lülitamise nupu juures või peal. Paljudel arvutitel on ka sisselülitusnupp katsudes üsna tavaline klahv klaviatuuril, mida ilma vaatamata ei pruugi sõrmega katsudes ära tunda.

Läbipaistvad klahvikleepsud aitavad nii pimetrükki harjutada kui ka klahve üles leida, kui nendel olevaid märke ei näe. Tegemist on täiesti läbipaistvate klahvikatetega, mis tekitavad klahvile reljeefse kujundiga pinna. Seega saab arvutit ikka endist viisi edasi kasutada, kuid sõrmega libistades on lihtsam ära tunda ja selgeks õppida, kus miski klahv asub.

Portide kleepsud saab küljel asuvate ühendusportide juurde arvuti klaviatuuri kõrvale kleepida. Seal ei jää need ette transpordil ja on arvutit lahti võttes kergesti sõrmega libistades leitavad. Enam ei pea arvuti küljele vaatama, kui tahad mõnda lisaseadet ühendada, vaid saad kohe näha, kus miski pistikupesa asub. Kleepsud on erinevat värvi, seega saab nende abil porte ära tunda nii vaadates kui sõrmega katsudes.

Arvuti kaane avamine võib olla väga kompaktsete ja voolujoonelise korpusega masinate puhul samuti natuke keeruline või kui ekraanihing on väga jäik ja ei avane kergesti. Abistab vastav sang, mille saab arvuti kaanele kleepida. Auguga kleeps sobib aga näiteks mõne randmepaela või nööri läbi pistmiseks, et saaks kas arvutit lihtsamini kanda või avada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.