Teadus ja tulevik

Kuidas väikesed kärbsed õhus nii hästi navigeerida suudavad ja mis on sellel teadmisel tegemist tehnoloogiaga?

Kuidas röövkärbsed saagi püüdmisega hakkama saavad?Shutterstock

Rubriiki toetab

  • TalTechi Arengufond kutsub:
  • toeta Ukraina tudengite õpet.
  • Anneta siin!

Oled kindlasti üritanud vähemalt korra elus kätte saada mõnda tüütut lendavat putukat, olgu selleks pinisev sääsk, tüütu kärbes või hoopis herilane. Tõenäoliselt oled ka märganud, et see pole sageli just kõige lihtsam ülesanne. Ent kuidas see põgenemine väikestel tiivulistel ikkagi õnnestub? Ja mis on sellel tegemist tehnoloogiaga?

Väike, aga osav

Minnesota Ülikooli teadlased uurisid aga veelgi põnevamat nähtust kui inimese eest pagemine: nimelt huvitas neid, kuidas saavad röövkärbsed hakkama navigeerimisega samal ajal, kui nad parasjagu potentsiaalset saaki jälitavad. 

Täiskasvanud röövkärbsed on väga väikesed, vaid 7 mm pikkused ning elavad peamiselt Põhja- ja Lõuna-Ameerikas. Kärbse muljetavaldavaks omaduseks on see, millise täpsusega suudab ta jälitada teisi lendavaid putukaid ning samal ajal kokkupõrget teiste takistustega edukalt vältida.

Just seda omadust otsustasid teadlased lähemalt uurida: luubi alla võeti kärbsete “strateegia” saagi püüdmisel siis, kui takistused pidevalt teele satuvad. Testide läbiviimiseks kasutati plastikust saaki, õngenööri ja spetsiaalset kaamerat, mis röövkärbse liikumise detailselt videole püüdis.

Kuidas nad seda teevad?

Järeldus, mis tehti, oli erakordselt huvitav: kui eesseisev takistus oli piisavalt suur ning varjas saagi kärbse eest kauemaks kui 70 millisekundiks, loobus kärbes saagi püüdmisest suurema tõenäosusega kui siis, kui saaki varjati tema eest vaid viivuks. 

Teadlaste sõnul aitab just nähtavale reageerimine kärbestel jahtimisel esinevate takistustega toime tulla. Seega lähtub kärbes trajektoori muutmisel vaid silmaga nähtavast informatsioonid. Et sellega saavad hakkama ka imepisikese ajuga elusolendid, on veelgi muljetavaldavam.

See, kui kiiresti kärbes lendamise ajal trajektoori muudab, tuleneb teadlaste hinnangul just nende väiksusest, mis võimaldab vajalikul signaalil silmast kiiresti ajju edasi liikuda.

Inspireerib valdkonna edasist kulgu

Ent mis on sellel avastusel tegemist tehnoloogiaga? Nimelt on robootika üheks peamiseks väljakutseks, kuidas ehitada roboteid, mis suudaksid probleemivabalt liikuda segases ja ettearvamatus keskkonnas, sealhulgas inimeste või liikuvate autode keskel.

Et praegune tehnoloogia tugineb erinevatel anduritel, võivad samal ajal mitut erinevat ülesannet täitvad kärbsed anda inspireeriva tõuke ka robootikavaldkonnale, eeskätt andurite edasiseks arendamiseks, seda enam, et inimesed ja teised elusolendid ei vaja liikumiseks täpset kaarti või spetsiifilisi teadmisi sihtmärki asukoha kiiruse ja teise üksikasjade kohta.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.