Turvatehnika

Kuidas oma telefonist nuhkvara leida ja kustutada?

Foto:Shutterstock.

Rubriiki toetab

Kas sind häiriks kui kellelgi teisel isikul on võimalus näha kõike, mis su telefonis on ja mida sa seal parasjagu teed? Ilmselt küll.

Ometi on olemas selline nuhkvara, mille abil saab teine inimene jälgida ja isegi kontrollida sinu telefonis kõike: lugeda sõnumeid, kuulata pealt telefonikõnesid, näha sinu asukohta ja veebiajalugu ning sisse lülitada telefoni kaamera või mikrofoni, kirjutab CNET.

Kuidas teada saada, et sind jälgitakse?

Nuhkvara rakendusi saab paigaldada kõikidesse telefonidesse, kuid neid on pisut raskem tööle saada iPhone’ides. Oluline on teada, et enamasti peab nuhkvara rakenduse paigaldamiseks olema teisel isikul füüsiline juurdepääs sinu telefonile.

Muidugi on võimalik nuhkvara telefoni ka ise seda füüsiliselt puutumata sokutada, kuid see on juba keerulisem.

Nuhkvara avastamine ei ole sugugi lihtne. Rakendus maskeerib ennast tihti märkamatuks ikooniks (näiteks aku ikoon) või halvemal juhul ei näe sa seda üldse.

Üks efektiivne moodus nuhkvara avastamiseks on vaadata sätetest oma rakenduste täieliku nimistut. Kui leiad sealt kahtlase rakenduse, mida sa ei ole installinud, siis peaks sellele kohe tähelepanu pöörama.

Tihti ei anna rakenduse nimi selle tegeliku eesmärgi – sinu järele nuhkimise ja andmete kogumise – kohta mingit infot, vaid võib tunduda hoopis mõne tavapärase äpina.

Kõige lihtsam meetod on otsida internetist rakenduse nime. See peaks andma teada, mis rakendusega täpselt tegu on ja kas sellega võivad olla seotud riskid.

Kuidas nuhkvarast lahti saada?

Esimese hooga tundub kõige lihtsam variant rakenduse telefonist kustutamine. Tegelikult ei pruugi sellest alati piisata, kuna iial ei tea, mis osa rakendusest võis veel telefoni jääda.

Tunduvalt kindlam meetod on telefoni tehaseseadete lähtestamine. See tagab, et kustutatakse kõik telefoni installitud rakendused ning logitakse kõikidest kontodest välja.

Kui ka peale seda ei ole sa kindel, et nuhkvara on läinud, siis viimane võimalus on osta uus telefon.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.