Uudis

50 aasta pärast on Facebookis rohkem surnud kui elus inimesi

Facebookis on ühel hetkel rohkem surnuid kui elavaid.

Oxfordi ülikooli teadlased vaatasid veidi numbreid ning järeldasid, et Facebookis on 50 aasta pärast rohkem surnud kui elus kasutajaid.

See fakt tõstatab aga mitmeid küsimusi: “Kes neid andmeid omab ja kel on õigus neid andmeid hallata nii, et see järgiks ka lahkunu ning tema lähedaste parimaid huve, võimaldades samas tulevikus ajaloolastel andmeid uurida,” ütles uurimustööd juhtinud Carl Öhman.

Töö kaasautor David Watson tõi välja, et kuna andmed jäävad pärast inimese surma Facebooki alles, jääb sinna peitu palju ajalugu. See, kes neid andmeid omab, võib seega kontrollida ka ajalugu ning sestap on oluline täna seda infot juba reguleerima hakata.

Autorite sõnul peaks Facebook täna kutsuma ajaloolasi, arhivaare, arheolooge ning eetikuid appi neid suuri andmepanku kureerima.

Teadlased käivad välja kaks surnud kasutajate stsenaariumit.

  • Alates 2018. aastast ei liitu Facebookiga ükski uus kasutaja. See tähendab, et sajandi lõpuks moodustavad Facebookis olevatest surnud kasutajatest 44% aasialased ning neist omakorda pooled on pärit Indiast ja Indoneesiast. Aastaks 2100 on neid umbes 270 miljonit.
  • Teine stsenaarium eeldab, et Facebooki kasutajaskond kasvab praeguses tempos ehk 13% igas aastas. Enam surnud kasutajaid on seejuures pärit Aafrikast, kus Nigeeria moodustab tervelt 6% surnud Facebooki kasutajatest. Lääneriigid on kasutajate madalamas otsas, vaid USA jõuab siin esikümnesse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.