Transferwise’i käilakuju Richard Bransoni impeeriumi ähvardab varing

Taavet Hinrikus, Richard Branson ja Kristo Käärmann 2014. aastal.FOTO: Transferwise

Kuus aastat tagasi poseeris maailma üks silmapaistvamaid ja laia haardega ettevõtjaid Richard Branson fotol koos peagi Eesti kõige rikkamateks tituleeritud rahaülekandeteenust pakkuva TransferWise’i asutajate Taavet Hinrikuse ja Kristo Käärmanniga. 

TransferWise kaasas 25 miljonit dollarit (18,4 miljonit eurot) riskikapitalifirmadelt ja erainvestoritelt, mis oli toona Eesti idufirma rekord.

Kuigi Virgin Groupi looja Bransoni osaluse suurus jäi saladuseks, tekkis tunne, et Eesti firma pääses ka päriselt maailma suurte klubisse. Temast sai justkui ettevõtte käilakuju.

Muuseas, TransferWise’i asutajad käisid ka Bransoniga kohtumas tema Oxfordi lähistel asuvas kodus. Käärmann meenutas toona Äripäevas, kuidas vestles kohtumiselt lahkudes ühe kohaliku taksojuhiga ja uuris talt, mida külamehed Bransonist räägivad. 

„Ta käib ikka seal kohalikus pubis külameestega juttu puhumas, nagu Inglismaal käiakse. Nüüd tal on muidugi vähem aega, aga ta on käinud pubis jalgpalli vaatamas ja väga vaba suhtleja. Ta ei jäta muljet, et arvab endast üleliia palju,“ kõneles Käärmann.

Richard Branson perega avamas Virgin Atlanticu lennuliini New Yorki.FOTO: Virgin Group

Unistuste lennutaja

Bransoni impeeriumi nurgakivi on kontsern Virgin Group, milles töötab ühtekokku 70 000 inimest 35 riigis. 1972. aastal 15 aastasena asutatud plaadifirmast Virgin Records alguse saanud gruppi kuulub mitukümmend firmat, mis tegelevad jaemüügi, telekommunikatsiooni, reisimise, lennunduse kuni kosmoselendudeni välja. 

Tema ettevõtete kogukäivet hinnatakse 20 miljardile eurole ja varade väärtust enam kui 4 miljardile eurole.

Koroonakriis murdis aga isegi eksentrilise visionääri ning sunnib teda riigiabi piltlikult põlvili paluma. Eelkõige kannatavad kõik lennuärid.

Branson palus Ühendkuningriigi valitsuselt 500 miljoni naela ehk 620 miljoni eurost abi. Esimesel korral sai ta kohalikult rahandusministeeriumilt eitava vastuse, kuid Financial Times’i andmetel paluti tal palve uuesti saata. 

Nüüd pakkus Branson Virgin Atlanticule riigiabi saamiseks pandiks oma erasaart Briti Neitsisaartel. Saare nimi on Necker. Tõsi, Branson soovib säilitada ettevõttes 51 protsendilist enamusosalust.

Samal ajal alustati tema maakera kuklapoolel tegutseva Virgin Australia suhtes saneerimist pärast seda, kui austraallased keeldusid ettevõtet maksumaksja rahaga päästmast.

Kirjad töötajatele

Branson on saatnud avalikult mitu kirja oma töötajatele. “Olen näinud palju kommentaare oma varanduse väärtuse koha – kuid see on Virgin’i äride väärtus enne kriisi, mitte raha pangakontol, mida kasutada,” kirjutas ta selle nädala alguses saadetud kirjas. 

“Aastate jooksul teenitud kasumid pole mitte kunagi Virgin Groupist välja võetud ning on selle asemel investeeritud äridesse, mis loovad väärtust ja võimalusi. Proovikiviks on praegu see, et raha ei tule sisse, aga palju läheb välja,” jätkas Branson selgitustega.

“Minu kirg on alati olnud luua ärisid, mis parandavad inimeste elu ning aastate jooksul oleme loonud sadu tuhandeid töökohti. Täna on nii Virgin Groupi olev raha kui ka mu isiklik vara investeeritud üle maailma paljudesse ettevõtetesse, et kaitsta nii palju töökohti, kui on võimalik, kusjuures suur osa sellest läheb Virgin Atlanticule,” kirjutas Branson.

Virgin Atlanticu töötajad aitavad praegu tuua Ühendkuningriiki meditsiinitarvikuid.FOTO: Virgin Atlantic

Samuti tõstatas ta palgakärbete teema, sest Virgin Atlanticu töötajate palku vähendati kaheksaks nädalaks. “See oli peaaegu üksmeelne otsus, mille tegid Virgin Atlanticu töötajad ja ametühingud, et päästa nii palju töökohti, kui võimalik – seda ei surunud peale ettevõtte juhtkond,” kinnitas Branson. 

“Viiekümne aasta jooksul olen olnud lummatud uskumatust uhkusest, mida tunnevad inimesed, kes töötavad Virgini heaks. Just inimesed kõigis meie ärides ning sajad tuhanded inimesed, kes on meie heaks aastate jooksul töötanud, teevad ettevõtte nii eriliseks. Nad kõik räägivad oma peredele, oma sõpradele ja isegi täiesti võõrastele pubis, miks Virgin on nii eriline äri,” kirjutas Branson uhkuse ja murega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.