Arvamus: Veriffi suurkoondamist oleks saanud vältida

IT sektori renditööjõudu pakkuva tarkvaraarendusettevõtte Netcorp asutaja ja juht Paavo Pauklin kirjutab, et tema hinnangul saavad kiiresti arenevad idufirmad hoida ära suured koondamised, kui väldivad vanakooli ettevõtete vigu.

Eesti idufirmade staariks nimetatud Veriff koondas mai algul kriisi riskide maandamiseks 63 inimest. Alles eelmisel aastal suurenes ettevõtte töötajate arv paarikümnelt enam kui kolmesajale. Kas antud juhtum on näide suuremast strateegilisest juhtimisveast, mida oleks saanud paindlikuma värbamismudeliga vältida? Agiilsuse säilitamiseks soovitame ettevõtetel hoida 20–50% töötajatest väliste partnerite või renditööjõuna.

Tegelikult võiks arvata, et käesolev kriis idufirmade maailma märkimisväärselt ei mõjuta, sest rahastus on neil olemas ning kasumlikkust neilt kiire kasvu faasis isegi ei oodata. Paljud maailma väärtuslikumad tehnoloogiaettevõtted nagu Uber, Spotify või Snapchat pole kunagi kasumis olnudki.

Samas elavad startupid ühest rahastusvoorust teiseni ning majanduskriisi korral võib järgmist rahastust olla väga keeruline saada. Sel juhul võib ka parim idee lihtsalt halva ajastuse tõttu kuulsusetult pankrotti minna.

Idufirma elu ongi üks kriis

Isegi tavalisel päeval on idufirma elu üks pidev kriis. Kui ei kummita majanduskriis, vaevab näiteks kasvukriis, meeskonnakriis, kliendipuuduse kriis või identiteedikriis. Kõik eelnimetatud kriisid võivad varem või hiljem nõuda ärimudeli kannapööret (pivot), kulude kokkutõmbamist ja/või suuri muudatusi meeskonna suuruses või struktuuris.

Samal ajal käivad iduettevõtted oma värbamispõhimõtetega endiselt ühte jalga n-ö vanakooli organisatsioonidega, ehk värvatakse inimesi püsivalt ja pikaajaliste ootustega. Ettevõtte töötajate arv on muutunud omamoodi kasvu edevusnäitajaks, mille tõttu kiputakse headel aegadel inimesi üle värbama.

Kui aga tekib vajadus tööjõudu ümber mängida, ei ole see sugugi lihtne. Koondamine on emotsionaalselt laetud teema, mida ei saa ette võtta kergekäeliselt. Igal juhul õhkab see ebakindlust nii investoritele, allesjäävatele töötajatele kui tööturule.

Kas ise läheksite tööle ettevõttesse, kus on lühikese aja jooksul värvatud ning siis koondatud suur osa meeskonnast? Või kui suure entusiasmi ning kindlustundega jätkaksite sellise ettevõtte ehitamist?

Paremal juhul arvatakse, et tegemist on ebapädeva juhtimisega, kus töötajad esimese värina peale üle parda visatakse. Halvemal juhul arvatakse, et ettevõte on nii ränkades raskustes, et selle pinnalpüsimisega enam niikuinii arvestada ei tasu.

Paindlik tööjõud aitab kiiremini kohaneda

Tööjõukulud on üks pahatihti ettevõtte üks suuremaid püsikulusid. Tööjõu paindlikuna hoidmine on oluline kõigile ettevõtetele ja igal ajal, aga tuleb eriti esile kriisi käigus.

Kui kogu tööjõud on püsivalt palgal, on seda kulu väga raske piisavalt kiiresti ümber mängida. Eriti valdkondades, kus kiired muutused on ärimudelisse sisse kirjutatud, on kogu töötajaskonna püsiv värbamine juhtimisviga nii ettevõtte jätkusuutlikkuse kui töötajate endi suhtes.

Soovitame ettevõtetel hoida 20–50% töötajatest outsourcingus ehk n-ö majavälistena, et nii ettevõtte sisestele kui majanduskeskkonna muutustele kiiresti reageerida.

Ka Veriff oleks tõenäoliselt saanud vältida niivõrd suurt koondamist ning sellega kaasnenud mainekahju ja ebakindlust, kui osa töötajaid poleks otse nende palgal, vaid kaasatud renditööjõu või välispartnerite kaudu.

Erinevalt püsivast töötajast ei ületa välispartneri töökoormuse ümbermängimine meediakünnist ega tekita ka paksu verd. Oleme 10 aastat tegelenud Eesti ja Põhjamaade ettevõtetele arendustööjõudu leidmisega Poolast ja Ukrainas. Meie kliendid on saanud kriisile kiirelt reageerida ning pole pidanud veel püsimeeskonnast kedagi koondama. Kohati on see meile küll valus olnud, ent kui turud taas positiivse pöörde võtavad, oleme endiselt olemas, et neile taas kasvamisel tuge pakkuda.

Paindlik värbamismudel ei tähenda väiksemat pühendumist

Kindlasti ei tasu ka karta, et renditööjõud tööd kehvemini teeb. Ehkki arvatakse, et palgalistel töötajatel on ettevõttes toimuva suhtes suurem omanikutunne ja nad pingutavad rohkem, ei kaasne pühendumus automaatselt lepingu vormiga — ja vastupidi.

Töötajate pühendumisel mängivad suuremat rolli hästi püstitatud eesmärgid ning korraldatud töö. Nii võib rendi- ja püsitööjõu kombineerimisel olla tulemuseks väga efektiivne masinavärk, mis liigub kiiremini kui fänniarmee keskpäraste oskustega liikmed.

Ei tasu ka peljata, et renditööjõud kuidagi kesisema oskustepagasiga oleks. Pigem võib nende hulgast leida keskmisest ambitsioonikamaid professionaalne, kes portfooliokarjääri põhimõttel saavad arendada just neid oskusi, mis neile päriselt huvi pakuvad. Väiksemas või keskmise suurusega ettevõttes tähendab täiskohaga töökoht sageli nii laia profiili, et tulemuseks võib olla fookuseta generalist.

Kokkuvõttes on paindlik tööjõumudel ning püsivate ja majaväliste töötajate kombineerimine elementaarne osa ettevõtte strateegilisest juhtimisest. Ühest küljest annab see turvatunde muutuste ajaks, teisalt võimaldab ettevõttel keskenduda oma põhitugevuste arendamisele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.