Uudis

Digiriigi nõunik Marten Kaevats koondati: “Põhjus seisnes ilmselt selles, et ma pole Exceli mees”

Riigikantselei nõunik Marten Kaevats saab pidada end Eesti ja WHO vahelise koostöö arhitektiks.Foto: Annika Haas (EU2017EE)

Eesti juhtiv diginõunik Marten Kaevats teatas, et novembrist alates ta enam riigikantseleis ei tööta ning ta ei lahkunud omal soovil.

Kaevats kirjutas sotsiaalmeedias, et koondamisteade ulatati talle kolmapäeva hommikul. “Ametlikuks põhjenduseks olid eelarve kärped ja sel nädalal on Riigikantseleis toimumas suurem koondamine,” ütles ta. “Tegelik põhjus on muidugi mujal, ilmselt seal, et ma pole olnud päris tavapärastesse raamidesse mahtuv riigiametnik. Ma pole jah, Exceli tabeli või emaili mees, aga samas kui ma osalen, siis olen päriselt kohal, mõtlen ja aitan kaasa heatahtliku südamega.”

Marten Kaevats on nõunikuna ametis olnud alates 2015. aastast. Muuhulgas on ta osalenud Eesti Vabariigi tehisintellekti Bürokrati arendamisel, isejuhtivate autode jaoks õigusruumi loomisel ning ta on digiriigi raamistiku projekti GovStack üks loojatest. Viimasel kahel aastal istus ta ka WHO laua taga, kus üritati välja töötada globaalset koroonapassi.

“Käsi südamele pannes saan öelda, et olen riigile rohkem raha sisse toonud, kui minu ja minu seikluste (projektide) peale on kulunud. Mitte just iga ametnik ei saa seda öelda,” märkis ta.

Kaevats tõi veel välja, et Eesti Vabariigi eksistents ja püsimine sõltub väga suurel määral digiriigi tervisest, mis on olnud aastaid sügavas alarahastuses. “See tehnoloogiline võlg kasvab erasektori hinnangul 50 miljoni eurot aastas. Tuleb aru saada, et valdav osa meie digivõimekusest on ehitatud Euroopa Liidu raha eest. Selle raha eest saab ehitada maja, aga kütte, elektri ja vee jaoks raha ei jätku, ehk siis võimekuse püsti hoidmine, inimeste palgad ja muud jooksvad kulud.”

“Lisaks kummitab meie digiriiki taakvara probleem, kus aegunud ja ilma hoolitsuseta jupid on muutunud ohtlikuks, mida illustreerib suvel juhtunud dokumendi fotode andmeleke,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.