Eesti arvutipood müüs kliendile uhiuue iPadi pähe kasutatud seadme

AFP/Scanpix

Allpool saab lugeda tarbijavaidluste komisjonist läbi käinud saagast, kus üks klient pidi oma iPadiga käima läbi erinevate riikide garantiikeskustest ja esindustest, kust selgus, et ta “uhiuuena” ostetud seade on tegelikult juba kasutatud. Ääremärkusena, et ettevõte on ka tarbijakaitseameti mustas nimekirjas.

Tarbija avalduse kohaselt ostis ta mullu veebruaris kauplejalt IM Partners OÜ Apple iPad Pro 12.9 Wi-Fi Cell 256GB, hinnaga 1079 eurot.

Umbes kaheksa kuud hiljem teavitas tarbija kauplejat, et ostetud seadmel esinevad probleemid ekraani puutetundlikkusega. Kaupleja soovitas pöörduda Apple seadmete garantiikeskuse Servisa ICT poole. Tarbija pöördus garantiikeskuse poole, kelle hinnangul oli seade füüsiliselt kahjustatud ning seetõttu ei parandata seda enam garantiikorras.

2018. aasta lõpus pöördus aga tarbija USA Apple esindusse, kus tuvastati, et seadmel on vaid tavapärasest kasutusest tulenevad kulumisjäljed ning füüsilisi kahjustusi ei esine. Tootja esindus oli seisukohal, et seade kuuluks garantii korras ümbervahetamisele, kuid selle 1- aastane tootjagarantii periood on möödunud. Tootja esinduse andmetel on seade esmakordselt ostetud ja registreeritud 9. novembril 2017.

Seadme ostnud klient saatis IM Partnersile kirja, milles teatas, et viis seadme kaupleja soovitatud garantiikeskusesse ning ka tootja esindusse USA-s. Samuti teavitas ta kauplejat ka erinevatest seisukohtadest seadme puuduse osas ning asjaolust, et tootja esindusest saadud info kohaselt on seade esmakordselt ostetud ja registreeritud 2017. aasta novembri alguses, mistõttu ei laiene sellele enam 1-aastane tootjagarantii.

Tarbija lisas, et ostis seadme 2018. aasta veebruaris eeldusega, et tegemist on uue tootega, millele kohaldub 1- aastane tootjagarantii. Samas kirjas nõudis tarbija, et kaupleja vahetaks seadme töökorras seadme vastu või parandaks.

IM Partners ütles selle peale, et seadme garantii käivitub seadme esimesel sisse lülitamisel, millest tulenevalt see peaks nende hinnangul kehtiv olema.

Tänavu jaanuaris saatis kaupleja seadme Poola garantiikeskusesse, kus tuvastati, et iPad ei ole garantiiline füüsilise kahjustuse tõttu.

Veebruaris pöördus aga tarbija Austraalias asuva Apple ametliku esinduse poole seadme kontrolliks. Esindus väljastas tarbijale oma hinnangu, mille kohaselt tuvastati, et seadmel on küll füüsiline kahjustus, kuid see ei ole kindlasti ekraanil esinevate probleemide põhjuseks. Ka see tootja esindus kinnitas, et seade vahetataks ümber, kui garantiiperiood ei  oleks lõppenud.

Esindus kinnitas, et seade on esmakordselt ostetud ja registreeritud novembris 2017.

Tarbija nõuab, et kaupleja asendaks seadme lepingutingimustele vastava seadmega.

Kaupleja vastuväited

Kaupleja tarbija seisukohaga ei nõustu ning leiab, et tarbijal ei ole alust seadme asendamise nõude esitamiseks. Oma seisukohta põhjendab kaupleja Poola Apple garantiikeskuse hooldustööde aktiga, millelt ilmneb, et seadmel on mehaaniline kahjustus, mis on põhjustanud häired ekraani funktsionaalsuses. Kaupleja väidab lisaks, et nimetatud aktil on kajastatud ka seadme esmaostu kuupäev – 5. märts 2018.

Komisjoni otsus: tarbija avaldus rahuldada

Teise seadme puudusena on tarbija oma avalduses nimetanud asjaolu, et tema ostetud seade ei olnud selle müügihetkel enam uus. Tarbija on müüjaga seadme müügilepingu sõlminud 27. veebruaril 2018, kuid tootja esindustest saadud informatsiooni kohaselt on toode esmakordselt müüdud juba novembris 2017.

Asjakohane ei ole kaupleja väide, mille kohaselt on seade esmakordselt ostetud ja registreeritud 5. märtsil 2018. Tarbijaga on müügileping sõlmitud enne vastavat kuupäeva ning vastupidisele viitab ka tootja esindustest saadud teave. Pooled olid kokku leppinud uue seadme müügis.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.