Eesti ja Läti hakkavad rahvastikuregistri andmeid vahetama, automaatselt

Siseminister Andres Anvelt (vasakul) vahetab peaminister Jüri Ratase (vasakult teine) heakskiitva pilgu all lepinguid oma Läti kolleegiga. Foto: VKB

Eesti ja Läti valitsused allkirjastasid teisipäeval lepingu, millega hakatakse kahe riigi vahel automaatselt rahvastikuregistri andmeid vahetama.

Andmevahetuse lepingu eesmärk on soodustada inimeste vaba liikumist Eesti ja Läti vahel ning tagada meie elanikele elukohapõhised teenused ja toetused. Kokkuleppe eesmärk on arendada Eesti ja Läti head koostööd inimeste ja nendega kaasas käiva info vabas liikumises. Samuti lihtsustub lepingu sõlmimise järel riigiasutuste koostöö perekonnatoimingute info vahetamisel.

“Meie kõige suurem väärtus on meie inimesed ning seepärast peame pingutama, et nende igapäevast elu kaasaegsete infotehnoloogiliste vahendite abil lihtsamaks teha. Andmevahetuse leping on esimene samm Eesti ja Läti elanike elukohaandmete vahetamise ning nendele mõeldud teenuste ja toetuste tagamisel,” ütles peaminister Jüri Ratas. “Meil on veel suur samm astuda, et kahe riigi ametite vaheline andmevahetus sünkroniseerida, kuid oleme selleks koostööks valmis. Hea näide on siinkohal Soome, kellega Eestil andmevahetus mitmel tasandil juba toimib,” lisas Ratas.

“Kui keegi kolib Eestist Lätti või vastupidi, siis tulevikus ei pea ta enam kaht riiki oma elukohamuutusest teavitama. Praktikas on see kohustus inimestel tihti ka ununenud. Edaspidi hakkab vastav info kahe riigi vahel liikuma automaatselt,” selgitas siseminister Andres Anvelt, kuidas see leping kahe riigi kodanikke otseselt mõjutab.

Rahvastikuregistrite andmete vahetamise leping on oluline ka teenuste ja sotsiaaltoetuste tagamisel. Andmete vahetamine garanteerib, et kahe riigi elanikud saavad elukohapõhiseid teenuseid ja toetusi, milleks neil on ka õiguslik alus.

Eesti valitsus kiitis Eesti Vabariigi valitsuse ja Läti Vabariigi valitsuse vahelise rahvastikuregistri andmete vahetamise kokkuleppe eelnõu heaks 19. juuli istungil.

Eesti vahetab andmeid ametkondlike rahvastikuregistrite vaheliste lepingute alusel veel Soome ning Leeduga. Valitsusvahelist rahvastikuregistri andmete vahetamise lepingut Eesti siiani sõlminud ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.