Uudis

Eesti oma krüptovaluuta taga on kireva taustaga seltskond

Veiko Huuse (lipsuga) Filipiinidel toimunud Dagcoini turundusüritusel. Foto: Kuvatõmmis/Facebook

Geenius kirjutas täna uuest krüptovaluutast Dagcoin, mida reklaamitakse kui 100% Eesti asja. Vaatame lähemalt isikuid, kes on teadaolevalt Dagcoini arenduse ning turundusega seotud.

Dagcoin tutvustamiseks loodud veebilehe kohaselt on ettevõttel vaid üks avalik esindaja, selleks on ettevõtte tegevjuht Nils Grossberg. Äriregistri andmeil on ta seotud kaheksa erineva ettevõttega, millest üks on Dagcoin OÜ, mis kuulub ainuisikuliselt Grossbergile.

Grossbergi tausta uurides selgub, et ta on pikalt töötanud Viasatis, kus ta on täitnud ka otsemüügi meeskonnajuhi positsiooni. Viiteid sellele, et ta oleks uue krüptoraha väljaarendanud ettevõtte tegevjuht, ei ole võimalik leida.

Kuigi veebilehe kohaselt on Dagcoiniga seotud vaid üks inimene, selgub kiirelt, et turunduse või arenduse vallas on neil veel teisigi abilisi. Neist kõige silmatorkavam on Veiko Huuse, kes vastutab Dagcoini turunduse eest peamiselt Aasias.

Huusel on kirju taust, kuhu mahuvad püramiidskeemid ja kelmuse süüdistused. Huuse ei soovinud Dagcoiniga seonduvat Geeniusele kommenteerida, kuid sotsiaalmeediast leiab mitmeid pilte, kus on näha teda esinemas Dagcoini nimel suurele kuulajaskonnale.

Veiko Huuse Dagcoini turundusüritusel saalis olnutega sõbrunemas. Foto: Kuvatõmmis/Facebook

Dagcoini tutvustusvideo kohaselt juhib Dagcoini arendust Asse Sauga. Ta on Eesti avalikkuses krüptoraha teemadel sageli sõna võtnud, muuhulgas on ta ka Eesti krüptorahaliidu juhatuse liige. LHV pank võttis maailma esimese pangana kolm aastat tagasi tööle bitcoini-spetsialisti, kelleks oli Sauga.

Geeniusega suhelnud Sauga väitis, et ta on Dagcoini loojaid vaid nõustanud ja seda paar viimast kuud. Muidu internetis aktiivne Sauga ei ole ühelgil oma sotsiaalmeediakanalil ära märkinud seost Dagcoiniga.

Dagcoini kohta jagavad kasutajad informatsiooni suhtlusvõrgustiku Telegram jututoas, mille postituste kohaselt peab Dagcoini koolitaja ametit Kristjan-Paul Raude, kes on digiagentuuride võrgustiku WSI Online’i tegevjuht. Sarnaselt Saugale ei leia aktiivse sotsiaalmeedia kasutaja Raude profiilidelt viidet sellele, et ta oleks Dagcoiniga seotud.

“Ma ei ole vastutav koolituste eest (kust selline informatsioon pärit?). Küll aga kirjutan sinna mõned peatükid oma valdkonnast,” vastas Geeniusele kommentaari andnud Raude.

Uue krüptovaluutaga seoses tulevad välja veel ka Madis Sandermat, Antty Lillepuu, Martin Targama ja Kristi Roomets nimed. Lähemal uurimisel võib eeldada, et nemad on süsteemiga lihtsalt liitunud ning lubatud teenistuse tõttu on nad valmis huvilistele informatsiooni jagama.

Geenius ei kirjuta ülevaadet Dagcoiniga seotud inimestest hukkamõistuks või hinnangute andmiseks, vaid seepärast, et muidu end avatud ettevõttena esitlev Dagcoin OÜ ei ole toonud välja isikuid, kes on ettevõtte poolt loodud krüptovaluuta arenduse ning turundusega seotud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.