Eesti panga IT-juht: panka võiks ka Facebooki kontoga sisse logida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Inbanki IT-juht Priit Piile. Foto: Martin Mets

Kaks aastat pangana tegutsenud Inbanki värske IT-juht Priit Piile rääkis intervjuus Geeniusele, et kõige keerulisem on leida uut tööjõudu, kuna firma tahab oma väikest IT-tiimi vähemalt kahekordistada.

“Meie IT-tiim on kümme inimest, kellest programmeerijaid on viis. Sisuliselt püüame kolmes riigis panka teha viie inimesega,” rääkis Piile. Inbank on laienenud peale Eesti veel Lätti ja Poolasse.

Ühe nüansina tõi Piile välja, et nende süsteemid töötavad Ruby programmeerimiskeele peal. “Ruby on Eestis ikkagi suhteliselt vähe levinud, mis teeb kontingendi veel väiksemaks, kelle seast Eestis töötajaid leida. Praegu otsime aga igalt rindelt, nii Eesti seest kui väljast. Mõnes mõttes on hea meel, et meiega samas majas asub Jobbatical, kes aitab meid kõigi nende protsessidega, mis on vaja teha, kui mõni välistöötaja Eestisse tuua,” rääkis Piile.

ID-kaardi asemel lihtsalt üks SMS

Septembri alguses lahvatanud ID-kaardi turvariski mure osas jäi Piile rahulikuks ja rääkis, et eri riikides tegutseva panga puhul on inimese autentimine internetis väga erinev.

“Eestis läheme kohe kõige kõvema taseme peale nagu näiteks ID-kaart ja sealt edasi on lihtne. Teistes riikides pole sellist infrastruktuurigi. Poolas käib näiteks SMS-iga koodvahetus, millest piisab toimingute tegemiseks. See võib meie jaoks natuke hirmus tunduda, et kas sellest piisab,” rääkis Piile.

Inbanki kontor Tallinnas.

Tegelikult võiks tema sõnul aga piisata internetipanka minemiseks ka lihtsalt Facebooki või Google’i kontost. “Meil kõigil on Facebooki konto või Google’i konto. Kliendivoog [internetipangas] võiks olla nii, et autendime inimese mõne massides levinud vahendiga ära ja alles viimasel vajadusel tuleb “kõva” ehk ID-kaardi või mobiil-IDga autentimine,” rääkis Piile.

Lisaks võiks ka sotsiaalmeedias olla erineva tasemega kontod. “Ja no miks ei võiks Google või Facebook teha nii, et ma saan seal nende kontos ennast “tugevamalt” ära autentida ja see kehtib laiemalt. Ja kui mu Facebooki konto on “tugevalt” ära autenditud, siis ma saaksin seda internetipangas lõpuni kasutada,” arutles Piile.

Suurem muutus ITs

Aastaid meedias, täpsemalt Delfis töötanud Piile rääkis ka sellest, kuidas IT-taristu on viimaste aastate jooksul palju muutunud ja ka töö IT-s.

“Meil oli Delfis süsteemiadministraatorite osakond, serveritel olid oma nimed. Nagu öeldakse, tänapäeval ei kohtle me enam oma servereid nagu lemmikloomi, vaid nagu kariloomi. Toona oli serveril nimi nagu Neptuun ja kui “Neptuun oli haige” ehk ketas täis, siis kõik proovisid putitada. Tänapäeval kui server on haige, siis tapetakse maha ja automaatika teeb uue,” muigas Piile.

Muudatuse sisu on see, et IT-s kolib üha rohkem tegevusi pilve. “Ma olen viimased aastad Amazoni pilve peal elanud ja ma julgustan, et nii töökindluse kui professionaalsuse mõttes on elu palju lihtsam. See aitab hoida palju närvirakke kokku.”

Notar aitab pilvele ligi pääseda

Ometi tuleb “pilve kolides” ette ka intsidente, mida tuleb veidral moel lahendada.

“Mul juhtus näiteks üks apsakas varasemas ettevõttes, et kasutasin oma Amazoni kontos mitme-tasemelist autentimist, kus telefon annab sisselogimiseks koodid. Vahetasin telefoni, uue telefoni taastasin varukoopiast, aga see koodirakendus üle ei tulnud. Seega olin olukorras, kus ei saanud meie Amazoni root-kontole ligi, kuna mitme-tasemeline autentimine enam ei töötanud.”

Mida sellises olukorras teha, kui kogu firma IT on kuskil kaugel pilves, kuhu enam sisse ei saa? “Kirjutasime siis Amazoni veebilehele vormi, 20 minutit hiljem tuli Ameerikast telefonikõne, kus küsiti kompavaid küsimusi. Siis selgus, et meil oli veel üks vahe-etapp tegemata ja me ei läbinud seda tuvastamist… Kõik lõppes notari juures käiguga.”

Nimelt pidi ettevõtte allkirjaõiguslik isik laskma end Eesti notari juures Amazoni jaoks tuvastada, et taas kontodele ligi pääseda. Sisuliselt pidi notari kaudu pilve sisse logima.

“Sel hetkel sa ahastad, aga siis saad aru, et see on kvaliteedinäitaja, et su äri on kaitstud,” kiitis Piile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.