Uudis

Eesti riigi veebilehti tabasid täna ummistusrünnakud, aga erilist kahju need ei teinud

Kunstiline nägemus sellest, milline üks DDos-rünnak võib välja näha.Foto: Shutterstock

Täna õhtul alates kella 16st tuvastas Riigi infosüsteemi ameti küberintsidentide käsitlemise osakond (CERT-EE) ummistusrünnakud (DDoS) riiklike veebilehtede vastu. Rünnakute tõttu olid lühiajaliselt häiritud mõne veebilehe kasutamine, kuid suuremat mõju rünnakud ei avaldanud.

Rünnakute sihtmärgiks olid muuhulgas eesti.ee, id.ee, politsei.ee, vm.ee, president.ee veebid, lisaks prooviti häirida ka teiste riigiga seotud organisatsioonide veebilehtede tööd.

CERT-EE juhataja Tõnu Tammeri sõnul proovisid ründajad ummistusrünnakutega veebilehti maha joosta ja seeläbi ebamugavusi tekitada.

“Nendel rünnetel ja rünnakukatsetel oli väikene mõju – nende tõttu oli mõne portaali külastamine lühiajaliselt häiritud. On tõenäoline, et ründajad tahtsid näidata, kuidas nad suudavad Eestis toimuva rahvusvahelise küberõppuse Locked Shieldsi ajal siinseid inimesi häirida. Kuid praegused rünnakud olid väikese mõjuga,” ütles Tammer.

Õppuse jooksul harjutas ligi 2000 eksperti 32 riigist IT-süsteemide ja julgeoleku tagamiseks kriitiliste infrastruktuuride kaitsmist ulatusliku küberrünnaku korral ja seda külastas teiste hulgas ka president Alar Karis.

Tammer lisas, et RIA jätkab partneritega suhtlust ja olukorra jälgimist ning on valmis küberintsidente lahendama, kui selleks vajadus tekib.

“Eesti ainulaadne e-riigi maine, tugevad välispoliitilised seisukohad ja Venemaa sõja selge hukkamõist teevad meist sihtmärgi küberründajatele. Oleme sellega arvestanud ning valmis sündmustele alati reageerima,” sõnas Tammer. RIA jätkab küberrünnakute analüüsimist ning annab vajadusel järelduste põhjal partneritele ja avalikkusele värsket infot.

Äsja valitsuse kinnitatud lisaeelarve võimaldab RIA-l võtta kasutusele ummistusründeid hajutavaid meetmeid, mis vähendavad sääraste ummistusrünnakute mõju riigiasutuste veebilehtedele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.