Uudis

Eesti leiutajad koguvad 25 miljonit uue platvormi jaoks, abiks püramiidskeemide taustaga ärimees

Arciallia eestvedaja Kalle Köömnemägi tutvustas uut ühisrahastusplatvormi tagasihoidlikus kontoriruumis. Foto: Ronald Liive

Pea viis aastat on kinnisvaramaaklerist leiutaja ning MTÜ Eesti leiutajate liidu juhatuse liige Kalle Köömnemägi unistanud päevast, mil leiutajate elu läheks lihtsamaks. Nüüd on leiutaja jõudnud lahenduseni: ehitada just leiutajatele mõeldud ühisrahastusplatvorm, mis hakkab kandma kõlavat nime Arcallia.

Selleks, et leiutamise toetamise keskkond ideest reaalsuseks saaks, käivitavad selle eestvedajad täna ICO (initial coin offering – plokiahelal põhinevate osakute esmapakkumine). Eesmärk on ambitsioonikas, nimelt soovitakse kahe kuuga investoritelt kaasata tervelt 25 miljonit dollarit.

Püramiidskeemide poolest tuntud ettevõtja

Info Geeniuse toimetusse ei jõudnud aga Köömnemägilt või Arcallia arendajatelt, vaid ühel päeval potsatas meie postkasti kiri hoopis varemgi meedias tuntud ärimehelt Veiko Huuselt.

Huuse, kelle idee oli leiutajate ühisrahastamise platvormiks ICO korraldada, on kireva taustaga ettevõtja, keda on läbi aastate seostatud erinevate püramiidskeemidega.

Viimati käis Huuse nimi Geeniusest läbi mullu suvel, mil ta oli tegev eestlaste loodava krüptovaluuta Dagcoin turundamisel Aasias. Geeniusele teadaolevalt on Huuse Dagcoiniga tänaseks lõpparve teinud.

Nüüd tutvustab Huuse end kui Arcallia ettevõtmise partnerit, millega ta olevat seotud tervelt kaks aastat.

Jutu kinnitamiseks otsime üles leiutajate liidu juhatuse liikme.

Leiutajad oskavad leiutada, aga mitte turundada

Kohtume Kalle Köömnemäega Tallinnas magalapiirkonna tagasihoidlikus päevinäinud kontorihoones. Mitte miski Köömnemägi käsutuses olevates ruumides ei viita sellele, et peagi tuhisevad siin miljonid dollarid ning unikaalsed leiutised.

Köömnemägi räägib, et Arcallia on platvorm kõigile neile, kes oskavad küll uusi asju leiutada, aga kes ei oska või ei soovi neid ise turundada ning müüa. Oma olemuselt peaks uus platvorm sarnanema selliste tuntud keskkondadega nagu Hooandja või Kickstarter. Arcallia erinevuseks on see, et lisaks pakutakse leiutajate töö toetamiseks lisateenuseid.

Näiteks võib Arcallia aidata leiutajaid projekti eelarve koostamisega ja toote ning brändi loomisega, turundamisega ning spetsiifilise juriidilise abi leidmisega. Palju see kõik leiutajale maksma läheb ja mida platvorm teenib, ei ole veel selge, kuna hinnakiri pole veel paigas. Köömnemägi kinnitab, et senisest turuhinnast soodsam saab olema küll.

Vastavalt leiutaja soovile saab ta investorile pakkuda kas osalust leiutise patendis, õigust leiutise müügiks, otsest tulu, konkreetset leiutist ennast või muid hüvesid.

Mängu tuleb oma krüptovaluuta, Eesty coin

Uue leiutajate ühisrahastusplatvormi sees ei hakata arveldama mitte tavapäraste dollarite, eurode ega mitte isegi tuntud krüptovaluutadega nagu Bitcoin, vaid käibele lastakse uhiuus krüptovaluuta Eesty coin.

Tehniliselt on tegu sarnase virtuaalvaraga nagu sajad või tuhanded alternatiivsed krüptomündid, mis põhinevad Etherumi plokiahelal.

Uus krüptovara Eesty coin paisataksegi müüki täna alanud ICO käigus. Hinnastamine on lihtne: iga 0,5 dollari eest saab ühe krüptomündi. Kokku lastakse ringlusse kuni kaheksa miljardit Eesty coini, kui neile ainult vähegi nõudlust on.

Miks võtta tavalise valuuta asemele uus ühik? Köömnemägi kohaselt on tal alati olnud idee, et platvormi siseselt võetakse eurode või dollarite asemel kasutusele oma arveldusvahend. Eesty coin on selleks kõige efektiivem viis.

Kui esialgu müüakse Eesty coini ühe hinnaga, siis projekti edu korral võiks need kõrgemasse hinda minna ja neid saaks osta krüptovaluuta börsidel. Arcallias saab aga Eesty coini väärtus olema seotud leiutiste, patentide ja nende eduga.

Köömnemäe jutuga vastuollu läheb aga äriprojekti kirjeldava white paperi ehk dokumentatsiooni hoiatus: “ostja teadvustab, et ei osta tokeneid (Eesty coin krütpomünte – toim) investeerimiseks, spekuleerimiseks, arbitraažiks, koheseks edasimüügiks või muudeks finantseesmärkideks.”

Huuse tausta ei peetud ohumärgiks

Arcallia eestvedajaks on Köömnemägi, kuid tiimi kuulub veel teisigi inimesi. Kõige värskemaks liikmeks on eelmainitud Huuse, kes pakkus välja ICO võimaluse.

Juba esimene kontakt Huusega tekitab küsimärke, kuna ettevõtja sõnul on ta kaks aastat projekti partner olnud. Köömnemägi selgitab, et esimene kohtumine Huusega toimus küll paar aastat tagasi aga koostöö algas tegelikult ikka möödunud aastal.

“Huuse on klassikaline müügimees, kes utreerib. Ei vassi, aga räägib asju ilustatuna,” selgitab Köömnemägi äripartneri suhtlusviisi.

Ometi ei pelga leiutajad, et Huuse taust võiks nende äriprojektile kahju tuua. “Ütleme nii, et kes on tegus, sellele tehakse alati etteheiteid. Loomulikult võib öelda, et tal on kahtlase väärtusega tegevusi aga teiselt poolt on ka väga väärtuslikke tegevusi. Ma leian, et ta on tegus inimene. Ta on tegelenud libedate asjadega, millega mina ei ole tegelenud. Olen leidnud, et need on liiga püramiiditunnustega asjad ja olen neist hoidunud,” räägib Köömnemägi.

Intervjuu käigus kaitseb leiutaja Huuset korduvalt ja ütleb, et iga investeering on risk ning temale teadaolevalt on Huuse investoreid sellest ka alati teavitanud. “Ma ei arva, et ta on petis. Ta on tegelenud kahtlaste asjadega, aga ta ei ole kellegile kunagi väitnud, et need ei ole kahtlased. Seal kus on kõrged riskid, on ka teenimise võimalus, nagu püramiididega ikka on.”

Köömnemägi kinnitusel käis tiimi sees põhjalik arutelu Huuse kaasamise osas. Tema sõnul intervjueerisid leiutajad lausa nelja inimest, kes olid Huuset pettuses süüdistanud. Kõik neli inimest olevat kinnitanud, et Huuse informeeris neid investeeringuga kaasnevast võimalikust riskist.

Veebileht pole veel jalgu alla saanud

Esimesed jõupingutused Arcallia loomiseks on juba tehtud. Väidetavalt on projektile kulutatud juba üle 100 000 euro, kuigi praegu on püsti vaid tavaline veebileht. Sellel olevad Facebooki, Twitteri ja muud lingid ei tööta ning kontaktina tuuakse välja telefoninumber 123 456 7890.

Usaldust ei ärata ka veebilehel lookavad kirjavead, ICOl osalemiseks viiakse huvilised hoopis teisele veebilehele, kus samuti riivavad silma kirjavead. Kogu projekti sisu kirjeldatakse white paperis ehk lihtsalt PDF-formaadis dokumendis, mis on pikitud Ben Bernanke’i ja John McAfee motiveerivate tsitaatidega.

Platvormi arendust juhib Margus Rosin, kelle nimi ei olnud artikli kirjutamise hetkel veebilehel välja toodud.

Kokkuvõttes usuvad Arcallia tegijad, et on leidnud viisi oma idee rahastamiseks ja alates tänasest on nad oma krüptorahakotid toetajatele avanud. Kas selle kaudu ka teised maailma leiutajaid oma rahastuse leiavad, näitab aeg.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.