Uudis

Eestlased plaanivad rahvusliku krüptoraha estcoin päriselt ära teha

Foto: Peter Kentie illustratsioon.

Eesti riik plaanib rahvusliku krüptovaluuta estcoin ära teha ja hetkel on töös kolm võimaliku versiooni, kuidas see realiseerub. E-residentsuse programmi juhi Kaspar Korjuse sõnul on näiteks ühes versioonis sellest töö käigus saanud hoopis omamoodi krüptotõend, mida saab kasutada digitaalses ühiskonnas dokumentide allkirjastamiseks, e-teenustesse sisselogimisel ning plokiahela nutikate lepingute puhul.

Lisaks on töös idee, mille järgi hakkaks e-residentsuse programm pakkuma usaldusväärsete ICO-de (initial coin offering, krüptorahal põhinevate osakute esmapakkumist) korraldamist. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) alla kuuluva e-residentsuse programm tutvustas rahvusliku krüptovaluuta ideed tänavu suvel.

E-residentidele läkitatud pikas blogipostituses tõi Korjus välja, et tema esialgne eeldus oli, et kõige kriitilisemalt reageerib valitsusega seotud krüptovaluutale krüptokogukond. Juhi sõnul on tõde hoopis vastupidine.

“Krüptomaailmas tegevad ettevõtjad ja investorid on väljendanud suurt huvi ning on ideed tervitanud. Kõige kriitilisemad oli traditsioonilised institutsioonid, isegi Euroopa Keskpanga president Mario Draghi väljendas oma vastuseisu,” kirjutas Korjus.

Pärast estcoini idee õhku paiskamist kutsus Korjus kokku koosoleku, millest võtsid osa Eesti avaliku- ning erasektori esindajad, riigikogu ja euroopa parlamendi liikmed, eesti pank, rahandusministeeriumi asekantslerid, ICOsid läbiviivad ettevõtted ning neid nõustavad advokaadibürood.

Kohtumise eesmärgiks oli selgitada välja, kas Eesti saaks plokiahelast ning plokiahela tõenditest (tokenitest) lõigata kasu e-Eesti arengu ning ettevõtjate jaoks.

Usaldusväärsed e-residentide ICOd

Kuigi paljud ettevõtted on ICO-dega suutnud investoritelt kaasata märkimisväärseid rahasummasid varjutab neid negatiivne külg. Negatiivsuse põhjuseid on mitmeid, kuid peamiseks on pettused ehk investoritelt raha vastuvõtmine ning sellega kadumine.

Et ICOdest huvitatud ettevõtted ja investorid saaksid osakute esmapakkumisest võtta ilma probleemideta osa, selleks on e-residentsuse programm töötamas välja juhiseid, kuidas ICOsid Eesti regulatiivses keskkonnas legaalselt ja vastutustundlikult korraldada.

Korjuse kohaselt ei hakka e-residentsuse programm kunagi ühegi ICO osas garantiid andma, kuid töötades välja nn ICOde hea tava luuakse eeldus, et investorites tekitatakse usaldusväärsust ning näidatakse üles läbipaistvust. EASi alla kuuluva programmi juhi sõnul on nad eesmärgiks seadnud, et Eesti oleks rahvusvaheliselt parim paik ICOde korraldamiseks.

Kogukonna estcoine annab teenida mitmel viisil

Kuna Eestis on ainsaks seaduslikult kehtivaks valuutaks euro ei saaks riigipoolse toega luua uut valuutat, olgu see kasvõi vaid krüptovaluuta. Sellest tulenevalt ei ole e-residentsuse programmil plaanis luua krüptovaluutat – kavandatav estcoin oleks krüptotõend. Korjuse väitel on neil hetkel estcoinist töös kolm erinevat versiooni, millest kõik vastavad ka Euroopa Keskpanga nõuetele.

Üks versioonidest keskendub e-residentsuse kogukonnale ning selle suurendamisele. Kogukonna estcoine saab teenida e-residentsuse programmi arendades, milleks peetakse uute potentsiaalsete e-residentide kutsumist, e-residentidele töökohtade loomist, e-residentide nõustamist ning e-residentsuse veebilehele külastajate suunamist.

Identiteedi ja euro estcoinid

Teine versioon kannab nime identiteedi estcoin ning kirjeldab plokiahelal baseeruvaid krüptotõendeid, mida saab kasutada digitaalses ühiskonnas dokumentide allkirjastamiseks, e-teenustesse sisselogimisel ning plokiahela nutikate lepingute puhul.

Selle idee puhul jagataks igale eestlasele ning e-residendile kindel arv krüptotõendeid, mida oleks vajadusel võimalik juurde osta. Eesmärk on veelgi suurendada digitaalse identiteedi turvalisust ja efektiivsust.

Kui kaks esimest versiooni ei meenuta oma olemuselt krüptovaluutasid, siis viimase puhul saab hakata paralleele tõmbama. Euro estcoini väärtus oleks seotud euroga, mis tähendaks, et üks euro estcoin oleks väärt ühe euro.

Idee jume peitub selles, et see võimaldaks teha rahvusvaheliseid ülekandeid ilma pangapoolsete suurte teenustasudeta. Tehingu partnerid saaksid euroga seotud krüptotõendi kanda ühest digitaalsest rahakotist teise ning selle sealt omakorda ühel hetkel võtta eurodes välja või investeerida edasi.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.